Kdo je to?
Kdo byl Eduard VII? Životopis Eduard VII, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Kdo byl Eduard VII?

Kdo byl Eduard VII? Životopis, informace, biografie, panovníci

Eduard VII. byl britský a irský král a také indický císař. Eduard se narodil v Londýně královně Viktorii a princi Albertovi. Krátce po narození byl 25. ledna 1842 pokřtěn jako Albert Edward a jako nejstarší potomek získal titul princ z Walesu. Rodiče chtěli, aby měl syn Eduard výborné vzdělání a byl připraven na roli panovníka, nicméně ve škole příliš nevynikal. Vynikal však svým šarmem a ve společnosti byl velmi oblíbený. I tak chvíli studoval v Římě, později na univerzitě v Edinburghu a nakonec na Christ Church College v Oxfordu.
Když měl Eduard 20 let, zemřel jeho otec Albert Sasko-Kobursko-Gothajský (1861). Jeho matka se po smrti manžela stáhla do ústraní a panovnické záležitosti za ni vyřizoval právě Eduard. Miloval také dění okolo armády a chtěl se jí věnovat naplno, nicméně mu to jako následníkovi trůnu nevyšlo. Místo toho byl roku 1861 vyslán do Německa, aby se seznámil s princeznou Alexandrou Dánskou. Ještě v tom roce se vypravil na cestu po Středním východě a navštívil Egypt, Damašek, Konstantinopol, Jeruzalém a Bejrút. Roku 1863 přenechal Sasko-Kobursko-Gothajské vévodství svému mladšímu bratrovi Alfrédovi.
Sňatek s princeznou Alexandrou proběhl 10. března 1865 na hradě Winsdor. O 10 let později se vydal na osmiměsíční pouť po Indii. Jeho matka Viktorie mu nedovolila až do roku 1898 řešit státní záležitosti. V roce 1901 královna Viktorie zemřela a syn Eduard byl 9. srpna 1902 korunován na britského krále. Korunovace se měla původně konat 24. června, nicméně Eduard trpěl zánětem slepého střeva. Podstoupil tehdy nebezpečnou operaci, která díky novým pokrokům v anestézii dopadla dobře.
Z manželství s Alexandrou Dánskou vzešlo celkem 6 dětí – Albert Viktor, Jiří V., Luisa Koburská, Viktorie, Maud a Alexander John, který však den po porodu zemřel a jako jediný se nedožil dospělosti. Prvorozený Albert Viktor zemřel 6 dní po svých 18 narozeninách.
Jako panovník byl velmi oblíbený. Reformoval armádu – zejména námořnictvo po druhé búrské válce. Dále podporoval letectví, technologie, vědu a dobré vztahy s ostatními zeměmi (hlavně s Francií). Pomohl založit hudební univerzitu Royal College of Music, rád sportoval, lovil a stal se popularizátorem nošení smokingu. Devětkrát se stal hostem Mariánských lázní, kde se představoval jako vévoda z Lancasteru.
Během života byl vášnivým kuřákem cigaret a doutníků, což mělo za následek zánět průdušek. V březnu 1910 Eduard VII. zkolaboval. Dne 5. května 1910 zemřel na zástavu srdce ve věku 68 let.Kdo byl Eduard VII? Životopis Eduard VII, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Základní údaje o osobě Eduard VII

Národnost: anglická
Datum narození: 9. 11. 1841
Místo narození: Londýn, Anglie
Datum úmrtí: 6. 5. 1910

Zaujala vás biografie osobnosti Eduard VII? Potom se podělte s kamarády na Twitteru, Redditu nebo Facebooku.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Znáte termín Workoholik? Víte, co je to Carpe diem? Vzpomenete si na definici slova Pluh? Rozumíte pojmu Strukturované učení?

Klíčová slova: popis, zajímavosti, datum úmrtí, wikipedie, národnost, kdy se narodil Eduard VII?, místo narození, informace, národnost, osobnosti, životopis, Kdy zemřel Eduard VII, wiki, kdo je Eduard VII?, biografie, nežijící

Pojem Eduard VII je v kategorii Panovníci, ilustrační obrázek

Další informační zdroje o slovu Eduard VII

Najít výraz Eduard VII ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledat termín Eduard VII v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Zkusit najít výraz Eduard VII ve vyhledávači Qwant

Hledat slovo Eduard VII na Google obrázcích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Eduard VII ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Eduard VII například ve Wikipedii, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve fulltextu Google.cz nebo v Lingea slovnících.

Zkuste také následující odborné pojmy, osobnosti, termíny a hesla

Biografie, životopis, kdo je to Eduard VII?

Právě jste zjistili Kdo byl Eduard VII? Kdy se narodil Eduard VII? Kde se narodil Eduard VII? Kdy zemřel Eduard VII? Eduard VII se nachází v kategorii Panovníci

Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz. Vyhrazujeme si možnost chyb v uvedených textech. Bohužel, naše možnosti updatů článků jsou omezené. Pokuste se též vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Eduard VII dejme tomu například na stránkách Wikipedie, kde můžete najít mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Eduard VII i v jiné kategorii než je panovníci.