Kdo je to?
Kdo byl Winston Churchill? Životopis Winston Churchill, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Kdo byl Winston Churchill?

Kdo byl Winston Churchill? Životopis, informace, biografie, politici

Winston Churchill byl britský politik, ministerský předseda a spisovatel.
Narodil se v roce 1874, a to do šlechtické rodiny vévodů z Marlborough. Absolvoval Královskou vojenskou akademii v Sandhurstu, a byl tak předurčen pro službu v armádě. Jako voják bojoval v Asii a také se účastnil bojů v búrské válce.
Poměrně brzy se však nechal zlákat na politickou dráhu, která měla v jeho rodině tradici. V počátcích své politické kariéry byl členem Liberální strany a v jejích barvách se stal i ministrem. Nejprve vedl ministerstvo obchodu a posléze ministerstvo vnitra. V roce 1911 se postavil do čela britského námořnictva jakožto první lord admirality.
Začátek první světové války znamenal pro Churchilla velké politické problémy. Prosadil totiž vylodění v Gallipoli, které mělo za cíl ovládnout Dardanelský průliv. Operace však skončila fiaskem a Churchill se musel z politiky stáhnout. Vrátil se do ní až na konci 1. světové války a od roku 1919 zastával funkci ministra války a o dva roky později se stal ministrem kolonií.
Od druhé poloviny 20. let začal spolupracovat s Konzervativní stranou a stal se jejím ministrem financí. 30. léta Churchillovi příliš nepřála, stal se opozičním hlasem ve vlastní straně a konzervativci ho nepouštěli do nejvyšších pater politiky. Byl zásadním kritikem ústupků, která dělala Velká Británie pod vedením premiéra Chamberlaina vůči nacistickému Německu a neschvaloval Mnichovskou dohodu.
Jeho chvíle přišla v září 1939, kdy se znovu stal lordem admirality, a především pak v květnu 1940, kdy se ujal křesla předsedy vlády. Stal se jedním ze symbolů boje proti Hitlerovi a nacistickému Německu. Země pod jeho vládou dokázala ustát bitvu o Británii a následně se postavit po bok spojenců a porazit Německo. Winston Churchill se jako představitel významné spojenecké země účastnil všech tří konferencí, kde se rozhodovalo jak o vývoji války, tak o poválečném uspořádání světa: šlo o konference v Teheránu, na Jaltě a v Postupimi.
Přestože Churchill byl symbolem vítězství nad Hitlerem a konec války přinesl lidem v Británii silnou euforii, nedokázala jeho Konzervativní strana vyhrát poválečné volby. Churchill se na několik let musel stáhnout do pozadí a do politiky mluvit pouze z opozice. Po volbách v roce 1951 se však znovu vrátil na vrchol a stal se opět ministerským předsedou. Premiérem zůstal až do roku 1955, kdy byl nucen na funkci rezignovat ze zdravotních důvodů.
Když v roce 1965 zemřel, dostalo se mu státního pohřbu, který byl do té doby vyhrazen jen členům královské rodiny.
Už od svých vojenských dob, během nichž Churchill často působil jako válečný dopisovatel, se u něj projevoval literární talent. Ten zúročil především při sepsání monumentálního šestisvazkového díla Druhá světová válka, za nějž mu byla v roce 1953 udělena Nobelova cena za literaturu.
S Winstonem Churchillem se pojí i některé kontroverzní události a postoje. Z dnešního pohledu jsou zřejmě nejproblematičtější jeho imperialistické názory, které za svého působení na ministerstvech i v úřadu premiéra často velmi tvrdě prosazoval. Dále je v tomto ohledu zmiňována Churchillova neschopnost a neochota řešit hladomor, který v roce 1943 zasáhl Bengálsko, jež bylo v té době součástí britského impéria.
I přes zmíněné kontroverze je Winston Churchill považován za jednu z nejvýznačnějších osobností 20. století a stále zůstává symbolem vzdoru proti nacistické zvůli a konečného vítězství spojenců.Kdo byl Winston Churchill? Životopis Winston Churchill, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Hlavní informace o osobě Winston Churchill

Národnost: anglická
Datum narození: 30. listopadu 1874
Místo narození: Woodstock, Velká Británie
Datum úmrtí: 24. ledna 1965

Popis osobnosti Winston Churchill můžete sdílet s blízkými na Pinterestu, Facebooku nebo Twitteru.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Znáte pojem Americký fotbal? Vzpomněli byste si co znamená slovo Flegmatik? Pamatujete si definici pojmu Cicer? Víte co je Tantra?

Klíčová slova: biografie, život, Kdy zemřel Winston Churchill, kde se narodil Winston Churchill?, narození, nežijící, lexikon, kdo to je, wikipedie, zajímavosti, politici, vysvětlení, místo narození, wiki, osobnost, osobnosti

Pojem Winston Churchill je v kategorii Politici, ilustrační obrázek

Hledejte v dalších online informačních zdrojích

Najít termín Winston Churchill ve vyhledávači Yahoo

Vyhledat výraz Winston Churchill na Google.cz

Vyhledat slovo Winston Churchill ve vyhledávači Yandex

Najít termín Winston Churchill ve vyhledávači Qwant

Hledat pojem Winston Churchill v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Dál můžete zkusit hledat slovo Winston Churchill například ve Wikipedii, v Google překladači, v Microsoft Bing, v Google obrázcích nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Doporučené pojmy, slova, osobnosti, odborné termíny a výrazy

Biografie, životopis, kdo je to Winston Churchill?

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku Kdo byl Winston Churchill? Kdy se narodil Winston Churchill? Kde se narodil Winston Churchill? Kdy zemřel Winston Churchill? Winston Churchill se nachází v kategorii Politici

Tento text byl napsán redaktory Superia.cz. Texty mohou obsahovat chyby. Doufáme, že chápete, že není v našich silách provádět pravidelnou aktualizaci všech pojmů. Můžete také vyzkoušet hledat osobnost, osobu, člověka Winston Churchill řekněme třeba ve Wikipedii, kde můžete najít podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Winston Churchill i v jiné kategorii než je politici.