Kdo je to?
Kdo byl František Gellner? Životopis František Gellner, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Kdo byl František Gellner?

Kdo byl František Gellner? Životopis, informace, biografie, literatura

František Gellner byl český básník, satirik, prozaik, fejetonista, dramatik, ale také karikaturista, grafik a malíř.
Od mládí byl veden k literatuře, jelikož jeho otec se zajímal o soudobou literaturu, matka dokonce psala drobné literární útvary. Gellner vychodil v Mladé Boleslavi základní školu i gymnázium. Na gymnáziu se spřátelil se spolužákem J. Machem a oba se podíleli na vydávání studentských časopisů, např. Lípa, Lucerna, Mládí. Uveřejňovali v nich své první básnické pokusy, překlady básníků (Goethe, Heine), ale i kresby. Rodiče zřejmě chtěli, aby František vystudoval vysokou školu, a tak po maturitě odešel na techniku do Vídně. Tam ale studoval bohémským životem dva roky, a tak za dva roky studia stihl složit jen zkoušku z kreslení. Poté se vrátil do Čech, začal studovat báňskou akademii v Příbrami, ale ani tady nezanechal svého stylu života. Škol vystřídal ještě několik (mimo jiné v Paříži a v Mnichově), také absolvoval rok vojenské služby, kde však byl nevybíravě šikanován. Jeho život se zklidnil až kolem roku 1911, kdy se přestěhoval do Brna a přispíval zejména jako karikaturista do Lidových novin. Později měl na starost celou nedělní přílohu - Večer. Pracoval i na své spisovatelské a malířské činnosti a věnoval se rovněž politice: byl jednatelem Občanského klubu Lidové strany pokrokové. Za první světové války narukoval do Mladé Boleslavi, odkud odjel na haličskou frontu, kde byl od 13. 9. 1914 veden jako nezvěstný.
Gellnerova tvorba byla zpočátku ovlivněna zejména heinovskou ironií, či dokonce sebeironií. Pod tímto vlivem napsal i svou prvotinu "Po nás ať přijde potopa!", kde dokonale charakterizuje nejen svůj vnitřní konflikt mezi opravdovostí mladého člověka a pokryteckými ideály a maloměšťáctvím své doby. Moderní na jeho verších je také to, že bez obalu odkrývá sexuální základ milostných vztahů. Druhá sbírka "Radosti života" obsahuje básně, jejichž děj se odehrává především v nočních uličkách, hospodách a kavárnách a je z ní patrný věcný nadhled, ale i soucit s utrpením lidí. "Nové verše", které byly vydány až posmrtně, ještě prohlubují autorův postup objektivizace a epizace. Prozaickou tvorbu autora zastupuje povídková kniha "Cesta do hor a jiné povídky", kde je rovněž velmi objektivně popisován lidský život a lidské slabosti; nejvíce se to projevuje v povídkách ze židovského prostředí a se židovskou tematikou. Nejpropracovanější se zdá jeho rozsáhlá veršovaná skladba "Don Juan", která spojuje sklony k epice Gellnerova posledního období s jeho životní filozofií, která se ustálila v ironickém nadhledu. Za zmínku stojí určitě rovněž autorovy fejetony, které jsou vtipné, břitké a velmi moderní, náměty k nim čerpal zejména ze svých autentických zážitků z cest, ale mnoho jich věnoval také umění či politice.
Obrovský vliv Františka Gellnera dnes spatřujeme zejména ve výrazové prostotě a humoru, který na první pohled zlehčuje mravní vážnost, ale pozorný čtenář jistě zaznamená kritický pohled na věc. Básně jsou dodnes živé, protože negativní lidské vlastnosti se prakticky nemění.Kdo byl František Gellner? Životopis František Gellner, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní data o osobě František Gellner

Národnost: česká
Datum narození: 19. 6. 1881
Místo narození: Mladá Boleslav
Datum úmrtí: září 1914 (není přesně známo, protože zemřel na válečné frontě v Haliči)

Sdílejte tuto stránku s osobností František Gellner s partnery, kolegy a kamarády na Pinterestu, Facebooku nebo Twitteru.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Vzpomněli byste si co znamená slovo Průměr? Vzpomenete si na definici slova Sylabus? Víte, co je to Taslan? Vzpomněli byste si na význam slova Halászlé?

Klíčová slova: osobnost, Kdy zemřel František Gellner, lexikon, František Gellner, literatura, kdo to je, kdo je František Gellner?, místo narození, kdy se narodil František Gellner?, životopis, wiki, nežijící, národnost, život, biografie, informace

Pojem František Gellner je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Linky na jiné informační zdroje

Zkusit najít František Gellner ve vyhledávači Yahoo

Hledat výraz František Gellner ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledejte bez špehování slovo František Gellner ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat slovo František Gellner ve Wikipedii

Hledat pojem František Gellner na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo František Gellner například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve videích na Youtube, v evropském vyhledávači Qwant nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Výběr náhodných osobností, odborných termínů, pojmů a hesel

Stručná biografie, resp. životopis osoby František Gellner

Na této webové stránce jste se dozvěděli Kdo byl František Gellner? Kdy se narodil František Gellner? Kde se narodil František Gellner? Kdy zemřel František Gellner? František Gellner je v kategorii Literatura

Text napsán pro Superia.cz. Neručíme za pravdivost uvedených informací. Věříme, že chápete, že texty nemohou být často aktualizovány. Pro aktuální informace zkuste hledat osobnost, osobu, člověka František Gellner např. v populární Wikipedii, kde naleznete podrobný text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost František Gellner i v jiné kategorii než je literatura.