Kdo je to?
Kdo byl John Steinbeck? Životopis John Steinbeck, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Kdo byl John Steinbeck?

Kdo byl John Steinbeck? Životopis, informace, biografie, literatura

John Ernst Steinbeck byl americký spisovatel, který se nesmazatelně vepsal do dějin světové literatury.
Narodil se 27. února 1902 v Salinas v Kalifornii do rodiny se čtyřmi dětmi, z nichž byl John jediným synem. Jeho matka s irskými předky byla učitelkou. A snad právě z toho důvodu dala malému Johnovi vklad v podobě záliby v čtení a psaní, stejně jako zájem o sociální problematiku.
Johnův otec, potomek německých přistěhovalců s původním jménem Großsteinbeck, které si Johnův děd po emigraci do Spojených států změnil na zkrácené Steinbeck, pracoval jako správce mlýna, později jako pokladník.
Než vydal svoji prvotinu, studoval na Stanfordově univerzitě historii, anglickou literaturu a biologii. Tam také navštěvoval kurzy kreativního psaní a začal publikovat své první povídky.
V roce 1925 studium přerušil a odjel do New Yorku. Tam prošel několika typy dělnických profesí. Snažil se prosadit jako novinář, ovšem neúspěšně. Díky tomu se roku 1928 vrátil zpět do Kalifornie, kde zastával funkci průvodce a správce u jezera Tahoe. Zde se seznámil se svojí první manželkou Carol Hennigovou, se kterou v roce 1930 vstoupil do manželství. Trvalo jedenáct let a skončilo v roce 1941 rozvodem.
Vydal několik románů, až přišla na řadu novela Pláň Tortilla. Ta mu přinesla konečně úspěch. Během pár dnů se stala americkým bestsellerem a dočkala se i překladu do cizích jazyků.
S Gwendolyn Congerovou se Steinbeck oženil v roce 1943 a měl s ní dva syny. Ani toto manželství však netrvalo dlouho. Roku 1948 se Johnovi rozpadlo i druhé manželství. Steinbeck v tomto období propadl depresím a démonu alkoholu. Vysvobodila ho až další žena, manažerka divadla Elaine Scottová, kterou pojal za svoji třetí manželku, a to roku 1950. Toto manželství vydrželo až do Steinbeckovy smrti v roce 1968.
Steibeckovi se během let splnil jeho dětský sen. V roce 1943 se z něj stal válečný korespondent, dokonce se zúčastnil vylodění na Sicílii. Rok po válce navštívil i Československo, a to Syndikát českých spisovatelů na Dobříši.
Za vrchol jeho literárního díla se považuje jeho nejdelší román Na východ od ráje, který vydal v roce 1952. O deset let později (1962) mu byla udělena Nobelova cena za literaturu.
Za svůj velmi plodný spisovatelský život napsal celkem 12 románů, 4 novely a 7 knih literatury faktu. Do jeho portfolia patří i dlouhá řada povídek a reportáží. Za zmínku také stojí, že jeho díla byla v době jejich vzniku v USA zakázaná. Zavinily to jeho sympatie k migrujícím pracovníkům. Právě ty vyvolávaly doslova odpor velkostatkářů a podnikatelů. V rodném Salinas byly dokonce jeho knihy páleny.
John Ernst Steinbeck zemřel v New Yorku těsně před Dnem díkůvzdání v roce 1968.Kdo byl John Steinbeck? Životopis John Steinbeck, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní údaje o osobě John Steinbeck

Národnost: americká
Datum narození: 27. února 1902
Místo narození: Salinas, Kalifornie, USA
Datum úmrtí: 20. prosince 1968

Zaujala vás biografie osobnosti John Steinbeck? Potom se podělte s kamarády prostřednictvím sociálních sítích Facebook, Pinterest, Reddit nebo Twitter.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Vzpomenete si na definici slova Proktitida? Rozumíte pojmu Vasektomie? Vzpomněli byste si co znamená slovo Biokoridor? Znáte pojem Tupozrakost?

Klíčová slova: informace, kde se narodil John Steinbeck?, literatura, nežijící, osobnosti, lexikon, datum narození, datum úmrtí, životopis, národnost, literatura, zajímavosti, biografie, kdy se narodil John Steinbeck?, narození, kdo je John Steinbeck?

Pojem John Steinbeck je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Internetové odkazy na vyhledávače

Najít pojem John Steinbeck ve vyhledávači Yandex

Najít termín John Steinbeck v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Hledat videa s názvem John Steinbeck na Youtube

Hledat výraz John Steinbeck na Google obrázcích

Vyhledat výraz John Steinbeck ve vyhledávači Yahoo

Dál můžete zkusit hledat slovo John Steinbeck například ve vyhledávači Seznam.cz, v Lingea slovnících, v evropském vyhledávači Qwant, ve Wikipedii nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Zkuste také následující odborné pojmy, osobnosti, termíny a hesla

Životopis, kdo je John Steinbeck? Stručná biografie

Tyto stránky vám umožnili zjistit Kdo byl John Steinbeck? Kdy se narodil John Steinbeck? Kde se narodil John Steinbeck? Kdy zemřel John Steinbeck? John Steinbeck se nachází v sekci Literatura

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Přes neustálou opakovanou kontrolu mohou být v textech chyby za něž se předem omlouváme. Údaje zde uvedené mohou být již neaktuální či zastaralé. Aktualizace článků není pravidelná. Pokuste se též vyhledat informace osobnost, osobu, člověka John Steinbeck dejme tomu například na stránkách Wikipedie, kde můžete najít komplexní popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost John Steinbeck i v jiné kategorii než je literatura.