Kdo je to?
Kdo je Monika Selešová? Životopis Monika Selešová, osobnosti, slavná žena z kategorie sport

Monika Selešová

Kdo je Monika Selešová? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, sport

Monika Selešová je bývalá jugoslávská a americká profesionální tenistka.
Monika Selešová (též Monica Seles) pochází z maďarské rodiny, která v době jejího narození žila v tehdejší Jugoslávii. Selešová se však proslavila nejen jako jugoslávská, ale také jako americká tenistka, neboť od poloviny 90. let měla americké občanství a hrála za USA.
Tenisu se věnovala od velmi útlého dětství a už v juniorských kategoriích sbírala řadu úspěchů, které naznačovaly její budoucí zářnou sportovní kariéru.
Nejúspěšnějším obdobím její kariéry byla první polovina 90. let. Už v roce 1990 vyhrála French Open jako svůj první grandslam. Poté následoval fantastický rok 1991, kdy si sáhla na trofej z French Open, US Open i Australian Open. Podobně rozjela i rok 1992, kdy opět vítězila na zmíněných třech turnajích a o čtvrtý titul ve Wimbledonu ji připravila až ve finále Stefi Grafová. Rok 1993 zahájila Selešová dalším vítězstvím na Australian Open.
30. dubna 1993 však zasáhla do jejího života tragická událost. Na turnaji v Hamburku ji nožem napadl psychicky nemocný útočník, který byl obsesivně upnutý na sokyni Selešové Stefi Grafovou. Selešová byla vážně zraněna v oblasti zad. Na tenisový okruh se vrátila o více než dva roky později. Útok pro ni neznamenal jen fyzické zranění, ale hlavně vážnou psychickou újmu. Po incidentu se potýkala nejen s depresemi, ale i s poruchou příjmu potravy.
Po návratu na kurty se i přes psychické problémy dokázala opět vrátit do tenisové špičky. Hned v roce 1995 si zahrála finále US Open (prohrála proti Stefi Grafové), o rok později pak zvítězila na oblíbeném Australian Open. Již v barvách USA dokázala se svými kolegyně vyhrát Fed Cup (v letech 1996, 1999 a 2000). V roce 2000 si odvezla bronz z dvouhry na Letních olympijských hrách v Sydney.
Svou profesionální tenisovou kariéru Selešová ukončila v roce 2008, reálně však nehrála již několik let před tímto oznámením.
V roce 2009 vydala knihu pamětí Getting A Grip: On My Body, My Mind, My Self.Kdo je Monika Selešová? Životopis Monika Selešová, osobnosti, slavná žena z kategorie sport

Hlavní informace o osobě Monika Selešová

Datum narození: 2. prosince 1973
Místo narození: Novi Sad, dnešní Srbsko

Popis osobnosti Monika Selešová můžete sdílet s kolegy, přáteli a partnery na Redditu, Twitteru nebo Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Vzpomněli byste si co znamená slovo ESP? Pamatujete si definici pojmu Scio? Víte, co je to Karcinom? Vzpomněli byste si co znamená slovo Spandex?

Klíčová slova: narození, Monika Selešová, wiki, zajímavosti, biografie, vysvětlení, sport, osobnosti, datum narození, kde se narodila Monika Selešová?, lexikon, sport, život, popis, životopis, wikipedie

Pojem Monika Selešová je v kategorii Sport, ilustrační obrázek

Linky na další online zdroje

Hledat videa s názvem Monika Selešová na Youtube

Vyhledat pojem Monika Selešová v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Zkusit najít slovo Monika Selešová ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Monika Selešová ve Wikimedia Commons

Najít pojem Monika Selešová ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Monika Selešová například ve fulltextu Google.cz, v Google překladači, ve ruském vyhledávači Yandex, v Microsoft Bing nebo v projektu slovnik.cz.

Výběr z náhodných odborných pojmů, osobností, hesel, termínů

Biografie, životopis, kdo je to Monika Selešová?

Nyní již víte Kdo je to Monika Selešová? Kdy se narodila Monika Selešová? Kde se narodila Monika Selešová? Monika Selešová je v sekci Sport

Kategorie sport, hokejista, monika Selešová, ilustrační obrázek

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Informace obsažené na našich webových stránkách byly pečlivě zkontrolovány. I přesto však nepřebíráme odpovědnost za případné chyby. Některé informace již mohou být zastaralé nebo neaktuální. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka Monika Selešová řekněme třeba ve Wikipedii, kde můžete najít podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Monika Selešová i v jiné kategorii než je sport.