Kdo je to?
Kdo byl Přemysl Kočí? Životopis Přemysl Kočí, osobnosti, slavný člověk z kategorie hudba

Přemysl Kočí

Kdo byl Přemysl Kočí? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, hudba

Český herec a hudebník Přemysl Kočí se narodil 1. června 1917 v Rychvaldu u Karviné. Pocházel z hornické rodiny, nicméně jeho otec byl rovněž režisérem ochotnického divadelního souboru. Přemysl vystudoval gymnázium v Bohumíně a začal se připravovat na učitelskou dráhu. V roce 1937 začal soukromě studovat operní zpěv u R. Vaška.
Již o dva roky později svou profesní hudební kariéru zahájil. Jako hostující zpěvák nastoupil do Státního divadla v Ostravě. Jeho první rolí byl Escamillo v Bizetově opeře Carmen. Trvalo tři roky, než byl dirigentem Václavem Talichem přijat do Národního divadla. Mezi lety 1943 a 1949 byl rovněž členem Státního divadla v Ostravě.
V roce 1958 získal státní vyznamenání Za zásluhy o výstavbu, v roce 1963 pak obdržel titul zasloužilý umělec.
Odtud byl na popud Zdeňka Nejedlého, tehdejšího ministra kultury ČSR, přijat jako sólista opery do Národního divadla. Zde od roku 1966 působil též jako operní režisér. Po invazi vojsk Varšavské smlouvy se na krátkou dobu stal také náměstkem ústředního ředitele Československé televize. Během normalizace působil Přemysl Kočí jako ředitel Národního divadla. Jeho kariérní postup byl zřejmě umožněn i příslušností ke KSČ.
Významné bylo též jeho působení na Akademii múzických umění v Praze, kde se dokonce roku 1974 dočkal jmenování mimořádným profesorem.
Na pozici divadelního režiséra Národního divadla setrval až do roku 1983.
Přemysl Kočí se za svou kariéru objevil též v několika filmech. Už v roce 1955 si střihl roli v životopisném historickém snímku Jan Žižka, objevil se také ve filmech Proti všem, v Rusalce, Ženitbě, Devátém srdci, ve Velké filmové loupeži, v historickém filmu o Marii Stuartovně a dalších.
V roce 1977 byl Přemysl Kočí oceněn Řádem práce, o dva roky později byl titulován jako národní umělec.
Jméno Přemysla Kočího je spojeno s činností anticharty. Podle dostupných zdrojů vedl tento umělec jisté aktivity s cílem zdiskreditovat své umělecké kolegy v souvislosti s normalizační ideologií.
V osobním životě byl ženatý s bývalou baletkou Astrid Štúrovou. Přemysl Kočí zemřel 15. ledna 2003 ve věku 85 let.Kdo byl Přemysl Kočí? Životopis Přemysl Kočí, osobnosti, slavný člověk z kategorie hudba

Hlavní informace o osobě Přemysl Kočí

Národnost: česká
Datum narození: 1. června 1917
Místo narození: Rychvald u Karviné
Datum úmrtí: 15. ledna 2003

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Přemysl Kočí sdílet s bližními prostřednictvím níže uvedených buttonků na sociálních sítích Facebook, Reddit, Pinterest nebo Twitter.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Znáte termín Husokachna? Znáte definici termínu Spam? Vzpomenete si na definici slova Tromba? Pamatujete si definici pojmu Podstatné jméno?

Klíčová slova: lexikon, místo narození, kde se narodil Přemysl Kočí?, biografie, hudba, národnost, kdo to je, datum narození, wiki, kdy se narodil Přemysl Kočí?, Přemysl Kočí, národnost, wikipedie, kdo je Přemysl Kočí?, životopis, hudba

Pojem Přemysl Kočí je v kategorii Hudba, ilustrační obrázek

Internetové odkazy na vyhledávače

Hledat heslo Přemysl Kočí ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat termín Přemysl Kočí ve fulltextu vyhledávače Info.com

Najít výraz Přemysl Kočí ve Wikipedii

Hledejte bez špehování slovo Přemysl Kočí ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat pojem Přemysl Kočí na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Přemysl Kočí například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v projektu slovnik.cz, ve Wikipedii, ve fulltextu Yahoo.com nebo v Google překladači.

Výběr osobností, pojmů, výrazů, odborných termínů a slov

Životopis, kdo je Přemysl Kočí? Stručná biografie

Teď již zajisté znáte správnou odpověď na otázku Kdo byl Přemysl Kočí? Kdy se narodil Přemysl Kočí? Kde se narodil Přemysl Kočí? Kdy zemřel Přemysl Kočí? Přemysl Kočí se nachází v sekci Hudba

Text vytvořen pro server Superia.cz. Omlouváme se za možné chyby v textech. Údaje zde uvedené mohou být již neaktuální či zastaralé. Aktualizace článků není pravidelná. Doporučujeme vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Přemysl Kočí třeba v otevřené encyklopedii Wikipedia, kde můžete najít nejspíš delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Přemysl Kočí i v jiné kategorii než je hudba.