Kdo je to?
Kdo byl Boris Jelcin? Životopis Boris Jelcin, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Kdo byl Boris Jelcin?

Kdo byl Boris Jelcin? Životopis, informace, biografie, politici

Boris Jelcin byl ruský prezident.
Vystudoval Uralskou technickou univerzitu a od mládí se angažoval v komunistické straně. V průběhu 60. a 70. let se mu dařilo stoupat po stranickém žebříčku výš a výš. Nejdříve vedl komunistickou stranu ve Sverdlovské oblasti. Vzhledem k tomu, že byl Boris Jelcin nakloněn určitým reformám v rámci Sovětského svazu, brzy si ho všiml Michail Gorbačov a přivedl ho do vyšších pater politiky. V průběhu 80. let už Jelcin působil v nejužším vedení Ústředního výboru KSSS.
V roce 1987 však došlo ke sporům mezi Gorbačovem a Jelcinem a Jelcin se rozhodl na své funkce ve vedení strany rezignovat.
V roce 1991 přišel tzv. srpnový puč, ve kterém se část komunistické strany pokusila převzít moc v zemi a zvrátit dopad reforem prováděných Michailem Gorbačovem. Gorbačovově vládě se však podařilo situaci ustát a puč překazit. Po těchto událostech se Sovětský svaz začal definitivně rozpadat, pro Borise Jelcina však šlo o zásadní zlom: v roce 1991 se stal ruským prezidentem, podařilo se mu obhájit i v dalším volebním období a na funkci rezignoval až v roce 1999. Dalším ruským prezidentem se stal Vladimir Putin.
90. léta v Rusku pod vládou Borise Jelcina vzbuzovaly především v západních zemích naději, že Ruská federace přejde od totalitního zřízení k demokratickému systému moderního střihu. Byla schválena moderní ústava, došlo k hospodářským reformám, uvolnění v oblasti svobody tisku, sblížení vztahů se státy západního světa... Na druhou stranu však především díky privatizaci docházelo ke vzniku úzké skupiny oligarchů, která se napojovala na vedení státu; za Jelcinovy vlády též došlo k čečenským válkám, které ukazovaly, že se Rusko nechce zcela vzdát své velmocenské politiky. V tomto období též Boris Jelcin proslul řadou alkoholických skandálů.
Po skončení své prezidentské funkce se Boris Jelcin stáhl z politiky a veřejného života a zemřel v Moskvě v roce 2007.Kdo byl Boris Jelcin? Životopis Boris Jelcin, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Základní informace o osobě Boris Jelcin

Národnost: ruská
Datum narození: 1. února 1931
Místo narození: Butka, Sverdlovská oblast, SSSR
Datum úmrtí: 23. dubna 2007

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je Boris Jelcin? s vašimi přáteli na Pinterestu, Redditu, Twitteru anebo na Facebooku.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Pamatujete si definici pojmu Empatie? Víte, co je to Pendepon? Znáte termín Privatizace? Rozumíte pojmu Kyselo?

Klíčová slova: politici, osobnost, životopis, datum narození, kde se narodil Boris Jelcin?, Kdy zemřel Boris Jelcin, místo narození, wiki, kdy se narodil Boris Jelcin?, narození, osobnosti, vysvětlení, kdo to je, kdo je Boris Jelcin?, datum úmrtí, zajímavosti

Pojem Boris Jelcin je v kategorii Politici, ilustrační obrázek

Pro další informace o termínu Boris Jelcin zkuste tyto odkazy

Zkusit najít pojem Boris Jelcin ve Wikipedii

Najít termín Boris Jelcin na Google obrázcích

Zkusit najít frázi Boris Jelcin ve Wikislovníku

Zkusit najít termín Boris Jelcin ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat pojem Boris Jelcin v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Dál můžete zkusit hledat slovo Boris Jelcin například v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve fulltextu Yahoo.com, ve fulltextu Google.cz nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Náhodné definice slov, pojmů a odborných termínů, osobnosti

Stručná biografie, resp. životopis osoby Boris Jelcin

Právě nyní již víte Kdo byl Boris Jelcin? Kdy se narodil Boris Jelcin? Kde se narodil Boris Jelcin? Kdy zemřel Boris Jelcin? Boris Jelcin je v sekci Politici

Text vytvořen pro server Superia.cz. Neručíme za úplnost, správnost, přesnost ani aktuálnost zde uvedených informací. Nemáme možnost pravidelné aktualizace článků. Pokuste se vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Boris Jelcin řekněme například ve známé Wikipedii, kde naleznete nejspíš podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Boris Jelcin i v jiné kategorii než je politici.