Kdo je to?
Kdo byl Boris Jelcin? Životopis Boris Jelcin, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Kdo byl Boris Jelcin?

Kdo byl Boris Jelcin? Životopis, informace, biografie, politici

Boris Jelcin byl ruský prezident.
Vystudoval Uralskou technickou univerzitu a od mládí se angažoval v komunistické straně. V průběhu 60. a 70. let se mu dařilo stoupat po stranickém žebříčku výš a výš. Nejdříve vedl komunistickou stranu ve Sverdlovské oblasti. Vzhledem k tomu, že byl Boris Jelcin nakloněn určitým reformám v rámci Sovětského svazu, brzy si ho všiml Michail Gorbačov a přivedl ho do vyšších pater politiky. V průběhu 80. let už Jelcin působil v nejužším vedení Ústředního výboru KSSS.
V roce 1987 však došlo ke sporům mezi Gorbačovem a Jelcinem a Jelcin se rozhodl na své funkce ve vedení strany rezignovat.
V roce 1991 přišel tzv. srpnový puč, ve kterém se část komunistické strany pokusila převzít moc v zemi a zvrátit dopad reforem prováděných Michailem Gorbačovem. Gorbačovově vládě se však podařilo situaci ustát a puč překazit. Po těchto událostech se Sovětský svaz začal definitivně rozpadat, pro Borise Jelcina však šlo o zásadní zlom: v roce 1991 se stal ruským prezidentem, podařilo se mu obhájit i v dalším volebním období a na funkci rezignoval až v roce 1999. Dalším ruským prezidentem se stal Vladimir Putin.
90. léta v Rusku pod vládou Borise Jelcina vzbuzovaly především v západních zemích naději, že Ruská federace přejde od totalitního zřízení k demokratickému systému moderního střihu. Byla schválena moderní ústava, došlo k hospodářským reformám, uvolnění v oblasti svobody tisku, sblížení vztahů se státy západního světa... Na druhou stranu však především díky privatizaci docházelo ke vzniku úzké skupiny oligarchů, která se napojovala na vedení státu; za Jelcinovy vlády též došlo k čečenským válkám, které ukazovaly, že se Rusko nechce zcela vzdát své velmocenské politiky. V tomto období též Boris Jelcin proslul řadou alkoholických skandálů.
Po skončení své prezidentské funkce se Boris Jelcin stáhl z politiky a veřejného života a zemřel v Moskvě v roce 2007.Kdo byl Boris Jelcin? Životopis Boris Jelcin, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Hlavní data o osobě Boris Jelcin

Národnost: ruská
Datum narození: 1. února 1931
Místo narození: Butka, Sverdlovská oblast, SSSR
Datum úmrtí: 23. dubna 2007

Tento text (Boris Jelcin) můžete samozřejmě sdílet s přáteli prostřednictvím níže uvedených buttonků na sociálních sítích Facebook, Reddit, Pinterest nebo Twitter.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Pamatujete si definici pojmu Stagflace? Znáte termín Devítiocasá kočka? Znáte termín Sake? Víte, co je to Dyspraxie?

Klíčová slova: osobnosti, Boris Jelcin, nežijící, Kdy zemřel Boris Jelcin, kdy se narodil Boris Jelcin?, popis, informace, kdo to je, kdo je Boris Jelcin?, život, datum úmrtí, kde se narodil Boris Jelcin?, osobnost, lexikon, biografie, národnost

Pojem Boris Jelcin je v kategorii Politici, ilustrační obrázek

Odkazy na vyhledávače, online encyklopedie a slovníky

Najít heslo Boris Jelcin ve vyhledávači Yahoo

Zkusit najít frázi Boris Jelcin ve Wikipedii

Najít pojem Boris Jelcin ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít termín Boris Jelcin ve Wikislovníku

Vyhledat pojem Boris Jelcin ve fulltextu vyhledávače Info.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Boris Jelcin například ve videích na Youtube, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v evropském vyhledávači Qwant nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Výběr osobností, pojmů, výrazů, odborných termínů a slov

Životopis, kdo je Boris Jelcin? Stručná biografie

Teď už víte Kdo byl Boris Jelcin? Kdy se narodil Boris Jelcin? Kde se narodil Boris Jelcin? Kdy zemřel Boris Jelcin? Boris Jelcin je v kategorii Politici

Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz. Provozovatel neodpovídá za správnost, úplnost a aktuálnost tohoto obsahu. Data na webu nejsou pravidelně aktualizovaná, texty nemusí vždy reflektovat aktuální stav. Pro aktuální informace zkuste hledat osobnost, osobu, člověka Boris Jelcin dejme tomu třeba na české Wikipedii, kde naleznete podrobný text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Boris Jelcin i v jiné kategorii než je politici.