Kdo je to?
Kdo byl Boris Jelcin? Životopis Boris Jelcin, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Boris Jelcin

Kdo byl Boris Jelcin? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, politici

Boris Jelcin byl ruský prezident.
Vystudoval Uralskou technickou univerzitu a od mládí se angažoval v komunistické straně. V průběhu 60. a 70. let se mu dařilo stoupat po stranickém žebříčku výš a výš. Nejdříve vedl komunistickou stranu ve Sverdlovské oblasti. Vzhledem k tomu, že byl Boris Jelcin nakloněn určitým reformám v rámci Sovětského svazu, brzy si ho všiml Michail Gorbačov a přivedl ho do vyšších pater politiky. V průběhu 80. let už Jelcin působil v nejužším vedení Ústředního výboru KSSS.
V roce 1987 však došlo ke sporům mezi Gorbačovem a Jelcinem a Jelcin se rozhodl na své funkce ve vedení strany rezignovat.
V roce 1991 přišel tzv. srpnový puč, ve kterém se část komunistické strany pokusila převzít moc v zemi a zvrátit dopad reforem prováděných Michailem Gorbačovem. Gorbačovově vládě se však podařilo situaci ustát a puč překazit. Po těchto událostech se Sovětský svaz začal definitivně rozpadat, pro Borise Jelcina však šlo o zásadní zlom: v roce 1991 se stal ruským prezidentem, podařilo se mu obhájit i v dalším volebním období a na funkci rezignoval až v roce 1999. Dalším ruským prezidentem se stal Vladimir Putin.
90. léta v Rusku pod vládou Borise Jelcina vzbuzovaly především v západních zemích naději, že Ruská federace přejde od totalitního zřízení k demokratickému systému moderního střihu. Byla schválena moderní ústava, došlo k hospodářským reformám, uvolnění v oblasti svobody tisku, sblížení vztahů se státy západního světa... Na druhou stranu však především díky privatizaci docházelo ke vzniku úzké skupiny oligarchů, která se napojovala na vedení státu; za Jelcinovy vlády též došlo k čečenským válkám, které ukazovaly, že se Rusko nechce zcela vzdát své velmocenské politiky. V tomto období též Boris Jelcin proslul řadou alkoholických skandálů.
Po skončení své prezidentské funkce se Boris Jelcin stáhl z politiky a veřejného života a zemřel v Moskvě v roce 2007.Kdo byl Boris Jelcin? Životopis Boris Jelcin, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Hlavní data o osobě Boris Jelcin

Národnost: ruská
Datum narození: 1. února 1931
Místo narození: Butka, Sverdlovská oblast, SSSR
Datum úmrtí: 23. dubna 2007

Tento text (Boris Jelcin) můžete samozřejmě sdílet s přáteli na různých sociálních sítích, jako jsou Facebook, Twitter (síť X), Pinterest, Reddit a další.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Pamatujete si definici pojmu Pastvina? Znáte termín Středověk? Znáte termín Hepatopatie? Víte, co je to Silice?

Klíčová slova: místo narození, politici, Boris Jelcin, národnost, informace, popis, osobnosti, kdo to je, nežijící, kdo je Boris Jelcin?, Boris Jelcin, politici, osobnost, kdy se narodil Boris Jelcin?, biografie, wiki

Pojem Boris Jelcin je v kategorii Politici, ilustrační obrázek

Doporučené zdroje informací k dalšímu studiu

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Boris Jelcin ve Wikimedia Commons

Najít výraz Boris Jelcin ve vyhledávači Yandex

Vyhledat heslo Boris Jelcin ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít termín Boris Jelcin na Google.cz

Hledat videa s názvem Boris Jelcin na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Boris Jelcin například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve videích na Youtube, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Jaké osobnosti, pojmy, odborné termíny a hesla lidé hledají?

Biografie, životopis, kdo je to Boris Jelcin?

Nyní již víte Kdo byl Boris Jelcin? Kdy se narodil Boris Jelcin? Kde se narodil Boris Jelcin? Kdy zemřel Boris Jelcin? Boris Jelcin patří do sekce Politici

Napsáno redaktory Superia.cz. Provozovatel v žádném případě neručí za aktuálnost, správnost a přesnost údajů zveřejněných na stránkách. Údaje na stránkách nemusí být aktuální. Přes veškerou snahu bohužel nestíháme pravidelnou aktualizaci informací. Můžete také vyzkoušet hledat informace osobnost, osobu, člověka Boris Jelcin dejme tomu například na české Wikipedii, kde naleznete nejspíš komplexnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Boris Jelcin i v jiné kategorii než je politici.