Kdo je to?
Kdo je Cat Stevens? Životopis Cat Stevens, osobnosti, slavný člověk z kategorie hudba

Cat Stevens

Kdo je Cat Stevens? Životopis, informace, biografie, hudba

Cat Stevens je britský zpěvák a hudebník.
Vlastním jménem Yusuf Islam.
Hudbě se věnoval od dětství a od mládí se snažil prorazit. Přestože mu mnozí předpovídali kariéru mladé hudební hvězdy, zpočátku se mu příliš nedařilo prosadit. Debutové album Matthew and Son sice v UK bylo poměrně úspěšné, nicméně následovalo album New Masters, které propadlo.
Po New Masters přišla v jeho hudební kariéře pauza - částečně kvůli neúspěchu, ale hlavně kvůli tuberkulóze, kterou se nakazil a kvůli které se dostal do velmi vážného zdravotního stavu. Cat Stevens se uzdravil, nicméně tato událost znamenala v jeho životě velké změny - začal se upínat k víře, k filozofii a změnil svůj životní styl, například se stal vegetariánem. Hraniční životní zkušenost měla vliv i na jeho tvorbu.
V roce 1970 pak vychází deska Mona Bone Jakon a jeden z Cat Stevensových hitů Lady D\'Arbanville. Cat Stevens se konečně stal známým. Skutečnou hvězdu z něj však udělalo album, které vydal na konci téhož roku - Tea for the Tillerman. Album bylo folkovější než jeho předchozí hudba a zasahovaly do něj Cat Stevensovy nové životní postoje - v textech se věnuje filozofickým otázkám, tématu víry a podobně. Album zaznamenalo naprostý úspěch. O rok později ho následovala další velmi úspěšná deska - Teaser and the Firecat, po ní přišlo opět velmi populární album Catch Bull at Four. Z éry 70. let ještě zmiňme poslední desku: Back to Earth.
Na konci 70. let došlo v kariéře i životě Cat Stevense k zlomovým událostem. Rozhodl se konvertovat k islámu a změnil si jméno na Yusuf Islam. Ukončil hudební kariéru a začal se věnovat dobročinným projektům a životu ve své nové víře. Za své charitativní projekty byl již jako Yusuf Islam oceněn celou řadou mezinárodních ocenění. Na druhou stranu se dostával i do kontroverzních situací, kdy například schvaloval fatwu na britského spisovatele Salmana Rushdieho, kterou ho ajatolláh Chomejní odsoudil k smrti (Yusuf Islam svá slova později korigoval s tím, že fatwu nepodporuje).
V roce 2006 se vrátil k aktivní hudební kariéře - po neuvěřitelných 28 letech. Vydal album An Other Cup. Po svém comebacku vystupoval pod svým novým jménem Yusuf Islam. V následujících letech přicházel s dalšími deskami - např. Tell \'Em I\'m Gone (2014) a později se začal vracet i ke svému původnímu jménu Cat Stevens. V roce 2017 vydal album The Laughing Apple a v tomtéž roce byl poprvé nominován na Grammy. V roce 2020 navázal na svou nejúspěšnější desku albem Tea for the Tillerman 2. Své zatím poslední album (k roku 2023) pojmenoval King of a Land (2023).
Do Rock and Roll Hall of Fame byl uveden v roce 2014.
Cat Stevens/Yusuf Islam proslul především díky svému širokému hudebnímu nadání - úspěch přinášely jeho písně, které si psal sám, schopnost pohybovat se v širokém spektru hudebních žánrů - pop, rock, ale i folk a jeho multiinstrumentalismus.Kdo je Cat Stevens? Životopis Cat Stevens, osobnosti, slavný člověk z kategorie hudba

Základní informace o osobě Cat Stevens

Národnost: britská
Datum narození: 21. července 1948
Místo narození: Londýn, Anglie

Líbí se stručný životopis s osobou Cat Stevens? Pak se podělte s vašimi přáteli na sociálních sítích Twitter, Facebook, Pinterest a Reddit.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Vzpomněli byste si co znamená slovo GSM? Rozumíte pojmu Upgrade? Víte, co je to Epitaf? Znáte pojem Archa úmluvy?

Klíčová slova: informace, hudba, biografie, popis, kdy se narodil Cat Stevens?, kdo je Cat Stevens?, hudba, zajímavosti, kde se narodil Cat Stevens?, vysvětlení, životopis, datum narození, wiki, místo narození, lexikon, Cat Stevens

Pojem Cat Stevens je v kategorii Hudba, ilustrační obrázek

Pro další informace o termínu Cat Stevens zkuste tyto odkazy

Hledat frázi Cat Stevens ve vyhledávači Yandex

Najít termín Cat Stevens na Google obrázcích

Zkusit najít Cat Stevens ve vyhledávači Yahoo

Najít termín Cat Stevens na Google.cz

Zkusit najít Cat Stevens ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Cat Stevens například ve Wikipedii, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Další osobnosti, lidé, pojmy, významy slov, hesla, výrazy

Stručná biografie, resp. životopis osoby Cat Stevens

Právě nyní již víte Kdo je to Cat Stevens? Kdy se narodil Cat Stevens? Kde se narodil Cat Stevens? Cat Stevens patří do sekce Hudba

Text vytvořen pro server Superia.cz. Vyhrazujeme si možnost chyb v uvedených textech. Litujem, že není v našich silách provádět pravidelně aktualizace všech textů. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka Cat Stevens dejme tomu třeba v projektu Wikipedia, kde naleznete rozsáhlejší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Cat Stevens i v jiné kategorii než je hudba.