Kdo je to?
Kdo byl František Kriegel? Životopis František Kriegel, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Kdo byl František Kriegel?

Kdo byl František Kriegel? Životopis, informace, biografie, politici

František Kriegel byl československý politik a významná osobnost pražského jara. Známý je především proto, že jako jediný z československé delegace odmítl podepsat tzv. Moskevský protokol po událostech srpna 1968.
František Kriegel pocházel z židovské rodiny z Haliče. Vystudoval medicínu. V mládí se jako vojenský lékař zapojil do několika válečných konfliktů včetně španělské občanské války. Jeho komunistické smýšlení a osobní podíl na komunistickém převratu mu po roce 1948 přinesly vysoké postavení v komunistické vládě. Působil jako náměstek ministra zdravotnictví a měl nezanedbatelný vliv. O svou pozici přišel v 50. letech po čistkách v KSČ (zde mu mimo jiné uškodil i židovský původ).
V 60. letech se však Kriegelovi začalo znovu dařit. Nejpozději od roku 1964 se znovu aktivně angažoval ve vysoké politice a od roku 1966 byl členem Ústředního výboru KSČ.
V této pozici se podílel na obrodném procesu pražského jara, který měl za cíl uvolnit totalitní vládu komunistické strany v Československu a přinést určité hospodářské i společenské svobody. Změny byly prováděny pod heslem "socialismus s lidskou tváří" a jejich hlavním motorem byl nově zvolený tajemník ÚV KSČ Alexander Dubček.
Uvolňování poměrů v Československu však zastavila invaze vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968. Po obsazení země byli českoslovenští političtí představitelé uneseni do Moskvy, kde pod tlakem podepsali tzv. Moskevský protokol, v němž se zavazovali k potlačení demokratizačního procesu, schválení pobytu vojsk Varšavské smlouvy na území Československa apod. Jediný z delegace, kdo odmítl tento dokument podepsat, byl právě František Kriegel. Podobně poté doma jako jeden z mála poslanců hlasoval proti smlouvě o pobytu vojsk.
Z KSČ byl v roce 1969 vyloučen a v období normalizace již neměl šanci se politicky prosadit.
Patřil k jedněm z prvních signatářů Charty 77. Brzy poté však zemřel na následky infarktu.
V roce 2015 získal in memoriam státní vyznamenání - Řád Tomáše Garrigua Masaryka I. třídy.Kdo byl František Kriegel? Životopis František Kriegel, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Základní informace o osobě František Kriegel

Národnost: česká
Datum narození: 10. dubna 1908
Místo narození: Stanislaviv, Halič, dnešní Ukrajina
Datum úmrtí: 3. prosince 1979

Líbí se stručný životopis s osobou František Kriegel? Pak se podělte s vašimi kamarády, známými a přáteli na Twitteru, Redditu nebo Facebooku.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Vzpomněli byste si na význam slova Bitcoin? Vzpomenete si na definici slova Kalanetika? Víte co je Mluvnické kategorie? Vzpomněli byste si na význam slova Svařák?

Klíčová slova: osobnost, nežijící, popis, kdo je František Kriegel?, datum narození, Kdy zemřel František Kriegel, narození, vysvětlení, politici, zajímavosti, wiki, místo narození, František Kriegel, národnost, kdy se narodil František Kriegel?, život

Pojem František Kriegel je v kategorii Politici, ilustrační obrázek

Další informační zdroje o slovu František Kriegel

Zkusit najít výraz František Kriegel na Google obrázcích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem František Kriegel ve Wikimedia Commons

Najít výraz František Kriegel ve Wikislovníku

Hledat videa s názvem František Kriegel na Youtube

Zkusit najít výraz František Kriegel na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo František Kriegel například ve fulltextu Yahoo.com, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve ruském vyhledávači Yandex, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v projektu slovnik.cz.

Výběr náhodných osobností, odborných termínů, pojmů a hesel

Biografie, životopis, kdo je to František Kriegel?

Na stránce jste se mohli dozvědět: Kdo byl František Kriegel? Kdy se narodil František Kriegel? Kde se narodil František Kriegel? Kdy zemřel František Kriegel? František Kriegel patří do kategorie Politici

Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz. Neručíme za přesnost, úplnost a hodnověrnost jakýchkoliv informací sdělovaných prostřednictvím těchto webových stránek. Bohužel, naše možnosti updatů článků jsou omezené. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka František Kriegel třeba v internetové encyklopedii Wikipedia, kde naleznete nejspíš podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost František Kriegel i v jiné kategorii než je politici.