Kdo je to?
Kdo je Karel Sýs? Životopis Karel Sýs, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Kdo je Karel Sýs?

Kdo je Karel Sýs? Životopis, informace, biografie, literatura

Karel Sýs je český novinář, básník, spisovatel a překladatel. Je nositelem ocenění zasloužilý umělec, držitel medaile za zásluhy a ceny Unie českých spisovatelů. Je autorem více než dvaceti básnických sbírek a na svém kontě má také několik fejetonů, esejí, satir, historických knih a knih pro děti a mládež.
Karel Sýs se narodil v roce 1946 v Rychnově nad Kněžnou. Vystudoval zahraniční obchod na Vysoké škole ekonomické v Praze. Od roku 1974 se živil jako redaktor v týdeníku Tvorba, poté se stal zástupcem šéfredaktora literárního časopisu Kmen. Už během studií se věnoval psaní básní a jeho první sbírka s názvem Newton za neúrody jablek vyšla v roce 1969. Následovaly další básnické sbírky, například Dlouhé sbohem, Americký účet či Ze Země na Měsíc a zpátky. Současně externě spolupracoval s několika nakladatelstvími coby lektor poezie. Věnoval se ale také dalším literárním okruhům – vydal knihu rozhovorů s výtvarnými umělci Návštěvy v ateliérech, několik esejí a prozaických děl či oblíbené knihy pro děti (Co si povídají hodinky, Co všechno svítí a další). Byl aktivním členem komunistické strany a roku 1989 mu byl udělen titul národní umělec.
Psaní se Karel Sýs věnoval i po revoluci, zaměřil se ale více na satiristickou tvorbu, pomocí níž kritizoval nové poměry. Vyšlo mu několik dalších básnických sbírek a začal se více věnovat historickým tématům. Jeho tvorba je charakteristická humorným pojetím a často obsahuje erotické prvky. Možná i proto působil Karel Sýs v 90. letech mimo jiné také v erotickém časopise. Je rovněž překladatelem ze slovenštiny a němčiny. V roce 2018 obdržel od Miloše Zemana medaili Za zásluhy I. Stupně, což bylo veřejností vzhledem ke spisovatelově otevřené náklonosti ke komunistickému režimu přijato velmi rozpačitě.Kdo je Karel Sýs? Životopis Karel Sýs, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní údaje o osobě Karel Sýs

Národnost: česká
Datum narození: 26.7.1946
Místo narození: Rychnov nad Kněžnou, Česká republika

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Karel Sýs s vašimi známými a kamarády na Pinterestu, Redditu, Twitteru anebo na Facebooku.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Znáte pojem Graviola? Rozumíte pojmu SOLUS? Pamatujete si definici pojmu Stroh? Znáte pojem Metabolismus?

Klíčová slova: kde se narodil Karel Sýs?, zajímavosti, národnost, wiki, narození, místo narození, datum narození, kdy se narodil Karel Sýs?, literatura, wikipedie, Karel Sýs, biografie, životopis, lexikon, popis, Karel Sýs

Pojem Karel Sýs je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Další zdroje informací o slovu Karel Sýs

Zkusit najít výraz Karel Sýs ve Wikipedii

Zkusit najít frázi Karel Sýs ve vyhledávači Yahoo

Zkusit najít frázi Karel Sýs ve vyhledávači Qwant

Hledejte bez špehování slovo Karel Sýs ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít pojem Karel Sýs na Google obrázcích

Dál můžete zkusit hledat slovo Karel Sýs například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v Lingea slovnících, v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve videích na Youtube nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Náhodných výběr osobností, odborných termínů, pojmů a hesel

Stručná biografie, resp. životopis osoby Karel Sýs

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku Kdo je to Karel Sýs? Kdy se narodil Karel Sýs? Kde se narodil Karel Sýs? Karel Sýs je v kategorii Literatura

Text vytvořen pro server Superia.cz. Neručíme za správnost či přesnost obsahu těchto webových stránek. Nemáme možnost pravidelné aktualizace článků. Pokuste se též vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Karel Sýs např. v české Wikipedii, kde můžete najít nejspíše podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Karel Sýs i v jiné kategorii než je literatura.