Kdo je to?
Kdo je Karel Sýs? Životopis Karel Sýs, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Karel Sýs

Kdo je Karel Sýs? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Karel Sýs je český novinář, básník, spisovatel a překladatel. Je nositelem ocenění zasloužilý umělec, držitel medaile za zásluhy a ceny Unie českých spisovatelů. Je autorem více než dvaceti básnických sbírek a na svém kontě má také několik fejetonů, esejí, satir, historických knih a knih pro děti a mládež.
Karel Sýs se narodil v roce 1946 v Rychnově nad Kněžnou. Vystudoval zahraniční obchod na Vysoké škole ekonomické v Praze. Od roku 1974 se živil jako redaktor v týdeníku Tvorba, poté se stal zástupcem šéfredaktora literárního časopisu Kmen. Už během studií se věnoval psaní básní a jeho první sbírka s názvem Newton za neúrody jablek vyšla v roce 1969. Následovaly další básnické sbírky, například Dlouhé sbohem, Americký účet či Ze Země na Měsíc a zpátky. Současně externě spolupracoval s několika nakladatelstvími coby lektor poezie. Věnoval se ale také dalším literárním okruhům – vydal knihu rozhovorů s výtvarnými umělci Návštěvy v ateliérech, několik esejí a prozaických děl či oblíbené knihy pro děti (Co si povídají hodinky, Co všechno svítí a další). Byl aktivním členem komunistické strany a roku 1989 mu byl udělen titul národní umělec.
Psaní se Karel Sýs věnoval i po revoluci, zaměřil se ale více na satiristickou tvorbu, pomocí níž kritizoval nové poměry. Vyšlo mu několik dalších básnických sbírek a začal se více věnovat historickým tématům. Jeho tvorba je charakteristická humorným pojetím a často obsahuje erotické prvky. Možná i proto působil Karel Sýs v 90. letech mimo jiné také v erotickém časopise. Je rovněž překladatelem ze slovenštiny a němčiny. V roce 2018 obdržel od Miloše Zemana medaili Za zásluhy I. Stupně, což bylo veřejností vzhledem ke spisovatelově otevřené náklonosti ke komunistickému režimu přijato velmi rozpačitě.Kdo je Karel Sýs? Životopis Karel Sýs, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní údaje o osobě Karel Sýs

Národnost: česká
Datum narození: 26.7.1946
Místo narození: Rychnov nad Kněžnou, Česká republika

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Karel Sýs s kamarády na Redditu, Facebooku, Pinterestu nebo na jiných tzv. sociálních sítích.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Znáte pojem OMG? Znáte termín Krátkozrakost? Pamatujete si definici pojmu Secese? Víte, co je to Římský kmín?

Klíčová slova: národnost, život, informace, zajímavosti, wikipedie, biografie, lexikon, wiki, kde se narodil Karel Sýs?, kdo je Karel Sýs?, Karel Sýs, Karel Sýs, osobnost, literatura, popis, literatura

Pojem Karel Sýs je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Jiné zdroje informací o výrazu Karel Sýs

Hledat výraz Karel Sýs ve vyhledávači Yahoo

Hledat výraz Karel Sýs ve vyhledávači Qwant

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Karel Sýs ve Wikimedia Commons

Zkusit najít Karel Sýs ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledejte bez špehování slovo Karel Sýs ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Karel Sýs například ve fulltextu Google.cz, v projektu slovnik.cz, ve vyhledávači Seznam.cz, ve Wikislovníku nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Náhodných výběr osobností, odborných termínů, pojmů a hesel

Životopis, kdo je Karel Sýs? Stručná biografie

Teďka již bezesporu víte Kdo je to Karel Sýs? Kdy se narodil Karel Sýs? Kde se narodil Karel Sýs? Karel Sýs se nachází v kategorii Literatura

Kategorie literatura, atraktivní spisovatel, karel Sýs, ilustrační obrázek

Napsáno redaktory Superia.cz. Přes veškerou snahu je možné, že v text bude obsahovat chyby. Předem se za ně omlouváme. Omluvte nás, že, nestíháme pravidelnou aktualizaci všechny textů. Doporučujeme vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Karel Sýs třeba v české Wikipedii, kde můžete najít delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Karel Sýs i v jiné kategorii než je literatura.