Kdo je to?
Kdo byl Ray Bradbury? Životopis Ray Bradbury, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Ray Bradbury

Kdo byl Ray Bradbury? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Ray Bradbury, celým jménem Raymond Douglas Bradbury, byl americký prozaik, básník, esejista, scénárista a dramatik. Mladší generace jej bude znát především pro jeho hororové a sci-fi romány.
Bradbury se narodil Esther Moberg Bradburyové, původem ze Švédska, a Leonardu Spaulding Bradburymu. Jeho dědeček i pradědeček vydávali noviny. Ray měl ještě sourozence - starší bratry dvojčata, ale jeden z nich zemřel již v dětském věku. Co rozhodně stojí za pozornost, je to, že byl v přímé linii potomkem Marie Bradburyové, která byla odsouzena za čarodějnictví v Salemu v Massachusetts roku 1692.
Bradbury od malička četl a psal. Střední školu absolvoval v Los Angeles, kam se rodina přestěhovala kvůli otcově práci. Ačkoliv nevystudoval žádnou vysokou školu, byl velmi sečtělý, protože navštěvoval knihovny a četl vše, co mu přišlo pod ruku, nejvíce však takové autory jako Jules Verne, H. G. Wells nebo E. R. Burroughs (autor Tarzana).
Jeho literárními prvotinami se staly sci-fi povídky, které vycházely nejprve časopisecky. Později vyšla jeho první sbírka povídek pod názvem Temný karneval, která byla vydána zatím jen malým nakladatelstvím Arkham House. Velmi úspěšnou byla sbírka povídek Marťanská kronika, která vyšla roku 1950, zařadila Bradburyho mezi science fiction autory a nastartovala jeho spisovatelskou kariéru. Nejslavnějším je však Bradburyho román 451 stupňů Fahrenheita, který pojednává o světě z budoucnosti, kde panuje tak přísná cenzura, že dochází k zákazu psaného slova a všechny knihy, které již byly napsány, musejí být spáleny. Členové skupiny rebelů se pak snaží zachránit kulturu lidstva tak, že se obsah všech knih učí nazpaměť.
Bradbury sám se neomezoval jen na psaní sci-fi povídek a románů, dokonce se vůbec neomezoval jen na literární tvorbu. Například byl nominován na Oskara za animovaný film Icarus Montgolfier Wright, za další animák The Halloween Tree dostal dokonce cenu Daytime Emmy.
Bradbury byl ženatý od roku 1947, jeho žena se jmenovala Marguerita a měli spolu 4 děti, samé dcery. Díky nim se pak dočkal osmi vnoučat. Velmi zajímavé vzhledem k tématům, o kterých psal, se zdá i být to, že si do konce života nepořídil počítač, odmítal i internet, využíval jen psací stroj a telefon. Neměl ani řidičský průkaz. Zemřel v Los Angeles a jeho vůbec posledním počinem bylo to, že svou obrovskou sbírku knih, kterou za celý život nastřádal, věnoval veřejné knihovně ve svém rodném městě.Kdo byl Ray Bradbury? Životopis Ray Bradbury, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní informace o osobě Ray Bradbury

Národnost: americká
Datum narození: 22. 8. 1920
Místo narození: Waukegan (Illinois, USA)
Datum úmrtí: 5. 6. 2012

Popis osobnosti Ray Bradbury můžete sdílet s vašimi kamarády na veřejných sociálních sítích (Facebook, Pinterest, Reddit či Twitter).

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Znáte definici termínu Obligace? Pamatujete si definici pojmu Bianco směnka? Vzpomněli byste si co označuje výraz Přímka? Vzpomněli byste si co znamená slovo OCD?

Klíčová slova: kdo je Ray Bradbury?, datum narození, osobnosti, literatura, lexikon, životopis, zajímavosti, Ray Bradbury, kdy se narodil Ray Bradbury?, narození, Ray Bradbury, osobnost, národnost, místo narození, vysvětlení, datum úmrtí

Pojem Ray Bradbury je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Další informace o pojmu Ray Bradbury hledejte v níže uvedených zdrojích

Vyhledat výraz Ray Bradbury ve vyhledávači Yahoo

Hledat pojem Ray Bradbury ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít termín Ray Bradbury ve vyhledávači Yandex

Najít výraz Ray Bradbury v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Zkusit najít frázi Ray Bradbury ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Ray Bradbury například ve ruském vyhledávači Yandex, v Google překladači, ve Wikipedii, v Microsoft Bing nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Víte co znamenají tato slova, hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy?

Životopis, kdo je Ray Bradbury? Stručná biografie

Právě nyní již víte Kdo byl Ray Bradbury? Kdy se narodil Ray Bradbury? Kde se narodil Ray Bradbury? Kdy zemřel Ray Bradbury? Ray Bradbury je v sekci Literatura

Kategorie literatura, spisovatelka s knihou , ray Bradbury, ilustrační obrázek

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Všechny údaje jsou bez záruky. V obsahu stránek mohou být pravopisné, faktické chyby i nepřesnosti. Informace nemohou být pravidelně updatovány, proto mohou být zastaralé, neplatné, neaktuální či nepřesné. Aktuální informace lze většinou nalézt osobnost, osobu, člověka Ray Bradbury dejme tomu například na webovkách projektu Wikipedia, kde můžete najít rozsáhlejší popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Ray Bradbury i v jiné kategorii než je literatura.