Kdo je to?
Kdo byl Václav II? Životopis Václav II, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Václav II

Kdo byl Václav II? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, panovníci

Václav II., významný český král z dynastie Přemyslovců, byl v pořadí šestým českým králem, polským králem a také uherským králem. Jeho vláda byla charakteristická rozvojem území a hospodářským rozmachem.
Václav II. se narodil 17. září 1271 v Praze jako syn krále Přemysla II. Otakara a Kunhuty Haličské. Jako člen přemyslovské dynastie byl následníkem trůnu po svém otci Přemyslovi II.
Václav se v mládí učil umění vládnout pod dohledem Oty V. Braniborského, jelikož se stal králem v pouhých sedmi letech po smrti svého otce v roce 1278. Na krále byl oficiálně korunován roku 1297.
Vláda Václava II. byla poznamenána významným územním rozšiřováním. V roce 1291 získal Kladsko a v roce 1300 se stal polským králem. V roce 1301 byl dokonce na krátkou dobu i uherským králem. Významným úspěchem bylo také otevření českých stříbrných dolů v Kutné Hoře a vydání mincovního zákona, tzv. Kutnohorského, který stabilizoval měnový systém.
Václav II. se roku 1285 oženil s Gutou Habsburskou, dcerou římského krále Rudolfa I. Habsburského. Měli spolu čtyři děti - Václava III., Annu, Markétu a Elišku. Zejména dcera Eliška měla značný vliv na dějiny Čech, neboť se později stala manželkou Jana Lucemburského. Guta v roce 1297 zemřela. Václav se v roce 1303 oženil podruhé. Za ženu si vzal dceru polského krále Přemysla Velkopolského Elišku Rejčku. Šest dní před Václavovou smrtí se manželům narodila dcera Anežka Přemyslovna. Král měl také nemanželského syna Jana Volka, který od roku 1334 působil jako biskup v Olomouci.
Václav II. je známý svou podporou umění a kultury. Za jeho vlády se čeština stala úředním jazykem a došlo k rozkvětu české gotiky.
Václav II. zemřel 21. června 1305 ve věku 33 let. Příčinou jeho smrti byla tuberkulóza. Byl pohřben v Praze v katedrále svatého Víta.
Václav II. je považován za jednoho z nejvýznamnějších českých králů. Jeho vláda přinesla hospodářský rozkvět a posílení postavení českého státu v Evropě.Kdo byl Václav II? Životopis Václav II, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Základní údaje o osobě Václav II

Národnost: česká
Datum narození: 27. 9. 1271
Místo narození: Praha, České království
Datum úmrtí: 21. 6. 1305

Zaujala vás biografie osobnosti Václav II? Potom se podělte s kamarády na Redditu, Facebooku, Pinterestu nebo na jiných tzv. sociálních sítích.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Znáte pojem Eucharistie? Znáte termín Manifest? Pamatujete si definici pojmu Elementární? Víte, co je to Flash player?

Klíčová slova: biografie, popis, zajímavosti, Václav II, panovníci, wikipedie, život, narození, národnost, kde se narodil Václav II?, kdo to je, kdy se narodil Václav II?, osobnost, osobnosti, informace, kdo je Václav II?

Pojem Václav II je v kategorii Panovníci, ilustrační obrázek

Internetové odkazy na vyhledávače

Hledejte bez špehování slovo Václav II ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít výraz Václav II v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Zkusit najít frázi Václav II ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít frázi Václav II ve vyhledávači Yahoo

Zkusit najít slovo Václav II ve fulltextu vyhledávače Info.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Václav II například ve Wikipedii, v Lingea slovnících, ve Wikislovníku, v Microsoft Bing nebo v projektu slovnik.cz.

Náhodné osobnosti, pojmy, výrazy, slova a odborné termíny

Životopis, kdo je Václav II? Stručná biografie

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku Kdo byl Václav II? Kdy se narodil Václav II? Kde se narodil Václav II? Kdy zemřel Václav II? Václav II se nachází v kategorii Panovníci

Kategorie panovníci, maďarská princezna, václav II, ilustrační obrázek

Napsáno redaktory Superia.cz. Neručíme za pravdivost poskytovaných informací. Údaje zde uvedené mohou být již neaktuální či zastaralé. Aktualizace článků není pravidelná. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka Václav II dejme tomu například v internetové Wikipedii, kde můžete najít komplexní popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Václav II i v jiné kategorii než je panovníci.