Kdo je to?
Kdo je Viktor Orbán? Životopis Viktor Orbán, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Viktor Orbán

Kdo je Viktor Orbán? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, politici

Viktor Orbán je maďarský politik a dlouholetý premiér.
Vystudoval práva. Na sklonku komunistické éry v Maďarsku byl spoluzakladatelem iniciativy Maďarská občanská unie - Fidesz, která kritizovala komunistické vedení země a vyzývala k uspořádání svobodných voleb. Režim se nakonec stejně jako v jiných východoevropských zemích zhroutil a Orbán byl se svým Fideszem zvolen do parlamentu a v roce 1993 se stal předsedou strany.
Poprvé se Orbán stal premiérem Maďarska v roce 1998. V tomto období dovedl zemi do NATO a angažoval se ve vyjednáváních o přístupu Maďarska do Evropské unie.
Znovu se stal předsedou vlády v roce 2010 a na tomto postu se dokázal držet i po dalších volební období. Podle kritiků mu k vítězství ve volbách napomáhaly změny Ústavy a volebního zákona, které prosadil. Dále během své vlády omezil nezávislost justice a žurnalistiky v zemi. Je kritikem Evropské unie a dostává se s ní do častých sporů - ať už kvůli zmíněným soudním reformám, změnám ústavy nebo přístupu k menšinám. Vyhrocený konflikt způsobily během migrační krize kvóty na přerozdělování uprchlíků, které chtěla zavést Evropská unie, a Maďarsko v čele s Orbánem se zuřivě stavělo proti. Dále představitelé Evropské unie často zmiňují výhrady a pochybnosti ohledně toho, jak Orbánovo Maďarsko čerpá finanční prostředky z evropských fondů.
Zajímavý je také Orbánův politicky názorový posun - zatímco na počátku 90. let vystupoval jako liberální politik, v průběhu své kariéry se přesouval ke konzervativním, až nacionalistickým postojům. S postupující dobou jeho vyjádření a názory směřují stále víc k národovectví. Orbán bývá svými kritiky i zahraničními pozorovateli obviňován z autoritářství.
V průběhu světové koronavirové pandemie vzbudilo mezinárodní rozruch rozhodnutí, že Orbánova vláda může vládnout pomocí dekretů - a to neomezeně dlouhou dobu. Panovaly obavy o maďarskou demokracii, nicméně vydávání dekretů bylo zhruba po roce zastaveno.
Viktor Orbán je nejdéle vládnoucím maďarským premiérem.Kdo je Viktor Orbán? Životopis Viktor Orbán, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Hlavní informace o osobě Viktor Orbán

Národnost: maďarská
Datum narození: 31. května 1963
Místo narození: Székesfehérvár

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Viktor Orbán sdílet s ostatnímina různých sociálních sítích – Facebooku, Pinterestu, Redditu nebo Twitteru.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Znáte pojem Judo? Vzpomněli byste si na význam slova Trimování? Pamatujete si definici pojmu Facepalm? Znáte definici termínu Alexie?

Klíčová slova: popis, politici, život, Viktor Orbán, politici, zajímavosti, místo narození, kde se narodil Viktor Orbán?, kdo je Viktor Orbán?, vysvětlení, wikipedie, biografie, wiki, národnost, Viktor Orbán, kdy se narodil Viktor Orbán?

Pojem Viktor Orbán je v kategorii Politici, ilustrační obrázek

Další zdroje informací

Najít slovo Viktor Orbán na Google obrázcích

Hledat termín Viktor Orbán ve Wikipedii

Vyhledat pojem Viktor Orbán ve Wikislovníku

Najít termín Viktor Orbán ve fulltextu vyhledávače Info.com

Zkusit najít Viktor Orbán ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Viktor Orbán například ve Wikislovníku, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve videích na Youtube nebo v Lingea slovnících.

Náhodné definice slov, pojmů a odborných termínů, osobnosti

Biografie, životopis, kdo je to Viktor Orbán?

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku Kdo je to Viktor Orbán? Kdy se narodil Viktor Orbán? Kde se narodil Viktor Orbán? Viktor Orbán patří do kategorie Politici

Text napsán pro Superia.cz. Přes neustálou opakovanou kontrolu mohou být v textech chyby za něž se předem omlouváme. Berte v potaz, že uvedené texty nejsou pravidelně aktualizovány. Doporučujeme zkusit nalézt informace osobnost, osobu, člověka Viktor Orbán kupř. v otevřené encyklopedii Wikipedia, kde můžete najít rozsáhlejší popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Viktor Orbán i v jiné kategorii než je politici.