Kdo je to?
Kdo je Viktor Orbán? Životopis Viktor Orbán, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Kdo je Viktor Orbán?

Kdo je Viktor Orbán? Životopis, informace, biografie, politici

Viktor Orbán je maďarský politik a dlouholetý premiér.
Vystudoval práva. Na sklonku komunistické éry v Maďarsku byl spoluzakladatelem iniciativy Maďarská občanská unie - Fidesz, která kritizovala komunistické vedení země a vyzývala k uspořádání svobodných voleb. Režim se nakonec stejně jako v jiných východoevropských zemích zhroutil a Orbán byl se svým Fideszem zvolen do parlamentu a v roce 1993 se stal předsedou strany.
Poprvé se Orbán stal premiérem Maďarska v roce 1998. V tomto období dovedl zemi do NATO a angažoval se ve vyjednáváních o přístupu Maďarska do Evropské unie.
Znovu se stal předsedou vlády v roce 2010 a na tomto postu se dokázal držet i po dalších volební období. Podle kritiků mu k vítězství ve volbách napomáhaly změny Ústavy a volebního zákona, které prosadil. Dále během své vlády omezil nezávislost justice a žurnalistiky v zemi. Je kritikem Evropské unie a dostává se s ní do častých sporů - ať už kvůli zmíněným soudním reformám, změnám ústavy nebo přístupu k menšinám. Vyhrocený konflikt způsobily během migrační krize kvóty na přerozdělování uprchlíků, které chtěla zavést Evropská unie, a Maďarsko v čele s Orbánem se zuřivě stavělo proti. Dále představitelé Evropské unie často zmiňují výhrady a pochybnosti ohledně toho, jak Orbánovo Maďarsko čerpá finanční prostředky z evropských fondů.
Zajímavý je také Orbánův politicky názorový posun - zatímco na počátku 90. let vystupoval jako liberální politik, v průběhu své kariéry se přesouval ke konzervativním, až nacionalistickým postojům. S postupující dobou jeho vyjádření a názory směřují stále víc k národovectví. Orbán bývá svými kritiky i zahraničními pozorovateli obviňován z autoritářství.
V průběhu světové koronavirové pandemie vzbudilo mezinárodní rozruch rozhodnutí, že Orbánova vláda může vládnout pomocí dekretů - a to neomezeně dlouhou dobu. Panovaly obavy o maďarskou demokracii, nicméně vydávání dekretů bylo zhruba po roce zastaveno.
Viktor Orbán je nejdéle vládnoucím maďarským premiérem.Kdo je Viktor Orbán? Životopis Viktor Orbán, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Základní údaje o osobě Viktor Orbán

Národnost: maďarská
Datum narození: 31. května 1963
Místo narození: Székesfehérvár

Zaujala vás biografie osobnosti Viktor Orbán? Potom se podělte s kamarády na webových službách typu Pinterest, Facebook, Twitter nebo Reddit.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Znáte pojem ET? Znáte pojem Rozdvojená osobnost? Pamatujete si definici pojmu Workshop? Vzpomenete si na definici slova EEG?

Klíčová slova: kde se narodil Viktor Orbán?, kdo je Viktor Orbán?, národnost, osobnost, osobnosti, biografie, lexikon, Viktor Orbán, životopis, wiki, zajímavosti, informace, kdy se narodil Viktor Orbán?, wikipedie, vysvětlení, popis

Pojem Viktor Orbán je v kategorii Politici, ilustrační obrázek

Pro další informace o termínu Viktor Orbán zkuste tyto odkazy

Zkusit najít výraz Viktor Orbán ve Wikipedii

Hledat pojem Viktor Orbán v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Hledat slovo Viktor Orbán ve vyhledávači Qwant

Hledejte bez špehování slovo Viktor Orbán ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít pojem Viktor Orbán na Google obrázcích

Dál můžete zkusit hledat slovo Viktor Orbán například ve fulltextu Google.cz, v Lingea slovnících, ve Wikislovníku, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v Google překladači.

Náhodné definice slov, pojmů a odborných termínů, osobnosti

Stručná biografie, resp. životopis osoby Viktor Orbán

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku Kdo je to Viktor Orbán? Kdy se narodil Viktor Orbán? Kde se narodil Viktor Orbán? Viktor Orbán je v kategorii Politici

Text vytvořen pro server Superia.cz. Neručíme za úplnost, správnost, přesnost ani aktuálnost zde uvedených informací. Litujem, že není v našich silách provádět pravidelně aktualizace všech textů. Pro aktuální informace zkuste hledat osobnost, osobu, člověka Viktor Orbán např. na stránkách Wikipedie, kde můžete najít nejspíše podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Viktor Orbán i v jiné kategorii než je politici.