Kdo je to?
Kdo je Viktor Orbán? Životopis Viktor Orbán, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Kdo je Viktor Orbán?

Kdo je Viktor Orbán? Životopis, informace, biografie, politici

Viktor Orbán je maďarský politik a dlouholetý premiér.
Vystudoval práva. Na sklonku komunistické éry v Maďarsku byl spoluzakladatelem iniciativy Maďarská občanská unie - Fidesz, která kritizovala komunistické vedení země a vyzývala k uspořádání svobodných voleb. Režim se nakonec stejně jako v jiných východoevropských zemích zhroutil a Orbán byl se svým Fideszem zvolen do parlamentu a v roce 1993 se stal předsedou strany.
Poprvé se Orbán stal premiérem Maďarska v roce 1998. V tomto období dovedl zemi do NATO a angažoval se ve vyjednáváních o přístupu Maďarska do Evropské unie.
Znovu se stal předsedou vlády v roce 2010 a na tomto postu se dokázal držet i po dalších volební období. Podle kritiků mu k vítězství ve volbách napomáhaly změny Ústavy a volebního zákona, které prosadil. Dále během své vlády omezil nezávislost justice a žurnalistiky v zemi. Je kritikem Evropské unie a dostává se s ní do častých sporů - ať už kvůli zmíněným soudním reformám, změnám ústavy nebo přístupu k menšinám. Vyhrocený konflikt způsobily během migrační krize kvóty na přerozdělování uprchlíků, které chtěla zavést Evropská unie, a Maďarsko v čele s Orbánem se zuřivě stavělo proti. Dále představitelé Evropské unie často zmiňují výhrady a pochybnosti ohledně toho, jak Orbánovo Maďarsko čerpá finanční prostředky z evropských fondů.
Zajímavý je také Orbánův politicky názorový posun - zatímco na počátku 90. let vystupoval jako liberální politik, v průběhu své kariéry se přesouval ke konzervativním, až nacionalistickým postojům. S postupující dobou jeho vyjádření a názory směřují stále víc k národovectví. Orbán bývá svými kritiky i zahraničními pozorovateli obviňován z autoritářství.
V průběhu světové koronavirové pandemie vzbudilo mezinárodní rozruch rozhodnutí, že Orbánova vláda může vládnout pomocí dekretů - a to neomezeně dlouhou dobu. Panovaly obavy o maďarskou demokracii, nicméně vydávání dekretů bylo zhruba po roce zastaveno.
Viktor Orbán je nejdéle vládnoucím maďarským premiérem.Kdo je Viktor Orbán? Životopis Viktor Orbán, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Základní informace o osobě Viktor Orbán

Národnost: maďarská
Datum narození: 31. května 1963
Místo narození: Székesfehérvár

Líbí se stručný životopis s osobou Viktor Orbán? Pak se podělte s vašimi přáteli na Redditu, Twitteru nebo Facebooku.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Znáte pojem Android Auto? Pamatujete si definici pojmu Skepticismus? Pamatujete si definici pojmu Podzemnice olejná? Vzpomněli byste si co znamená slovo Hyponymum?

Klíčová slova: Viktor Orbán, národnost, informace, životopis, kde se narodil Viktor Orbán?, politici, kdo je Viktor Orbán?, život, lexikon, osobnost, Viktor Orbán, politici, zajímavosti, biografie, narození, vysvětlení

Pojem Viktor Orbán je v kategorii Politici, ilustrační obrázek

Další informační zdroje

Vyhledat termín Viktor Orbán ve Wikipedii

Najít výraz Viktor Orbán ve Wikislovníku

Hledat frázi Viktor Orbán v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Hledat videa s názvem Viktor Orbán na Youtube

Hledat heslo Viktor Orbán ve fulltextu vyhledávače Info.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Viktor Orbán například ve vyhledávači Seznam.cz, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v Google obrázcích, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Doporučujeme tyto osobnosti, pojmy, výrazy a termíny

Biografie, životopis, kdo je to Viktor Orbán?

Na stránce jste se mohli dozvědět: Kdo je to Viktor Orbán? Kdy se narodil Viktor Orbán? Kde se narodil Viktor Orbán? Viktor Orbán je v sekci Politici

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Provozovatel v žádném případě neručí za aktuálnost údajů uveřejněných na webu. Chápejte, že nemáme prostředky na pravidelnou aktualizaci. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka Viktor Orbán například v projektu Wikipedia, kde naleznete podrobně vysvětlený popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Viktor Orbán i v jiné kategorii než je politici.