Kdo je to?
Kdo je Alois Švehlík? Životopis Alois Švehlík, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Kdo je Alois Švehlík?

Kdo je Alois Švehlík? Životopis, informace, biografie, herectví

Alois Švehlík je český filmový, seriálový a divadelní herec, divadelní pedagog a dabingový herec. Švehlík se narodil v Pardubicích do rodiny obchodníků, se kterými v mládí často objížděl trhy. Se svým bratrem Jaroslavem se zamilovali do divadla a společně poté hráli v divadle u Salesiánů. V pardubickém kostele svatého Václava působil jako ministrant a hrál zde v ochotnickém chrámovém souboru. Studoval střední průmyslovou strojní školu v nedaleké Chrudimi, kde maturoval roku 1958. Po maturitě odešel na vojnu. Po vojně chvíli pracoval v továrně, kde se spřátelil s jeho budoucí ženou. Stále měl chuť hrát v divadle, a tak se přihlásil na DAMU, kam však přijat nebyl. Zkusil to tedy jako elév ve Středočeském divadle v Kladně. Následně pracoval v Západočeském divadle v Klatovech (1962-1963), Městském divadle v Mostě (1963-1964), v Divadle Oldřicha Stibora v Olomouci (1964-1966), v Divadle F. X. Šaldy v Liberci (1966-1974), v Městských divadlech pražských (1974-1988) a v Národním divadle působí od roku 1988 dodnes. Objevil se v několika desítkách divadelních her, např. Hrátky s čertem, Othello, Benátský kupec, Revizor, Jak je důležité míti Filipa, Cyrano z Bergeracu, Broučci, Hamlet, Don Juan, Maryša, Hlava 22, Herkules a Augiášův chlév, Král Lear a další. Dále hostoval v Divadle Na zábradlí, v Dejvickém divadle, v Divadle Na Jezerce, v Divadle Komedie, v A Studio Rubín.
Ve filmu Alois Švehlík debutoval v roce 1972 ve snímku Cena zlata. Následovaly role ve filmech Sokolovo (1974), Dým bramborové natě (1976), Smrt krásných srnců (1986), Černí baroni (1992), Princezna ze mlejna (1994), Princezna ze mlejna 2 (1999), Hořící keř (2013), Lída Baarová (2016), Marie Terezie (2017), Úsměvy smutných mužů (2018), Na střeše (2019), Jako letní sníh (2021) a Mimořádná událost. Doposud si zahrál ve více než 120 filmech.
Švehlík si zahrál v českých televizních seriálech Žena za pultem (1977), 30 případů majora Zemana (1979), Rodáci (1988), Dobrodružství kriminalistiky (1989), Letiště (2006), Cesty domů (2010-2015), Já, Mattoni (2016), Modrý kód (2020).
Švehlík se proslavil zejména jako dabingový herec. Namluvil desítky, ne-li stovky rolí. Debutoval zahraničními seriály Profesionálové, Schimanski, Dempsey a Makepeacová. Svůj hlas propůjčil známým hercům jako Jack Nicholson, Charles Bronson, Anthony Hopkins, Robert De Niro.
Celkem třikrát získal Cenu Františka Filipovského za dabing a to v roce 1999 za film Lepší už to nebude, v roce 2007 za dabing ve filmu Tajemství Santa Vittorie a roku 2014 za celoživotní mistrovství v dabingu. Roku 2021 získal divadelní Cenu Thálie za celoživotní mistrovství v oboru činohra.
Se svou ženou má tři děti (Terezu, Andreu a Davida, který je také hercem).Kdo je Alois Švehlík? Životopis Alois Švehlík, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Základní údaje o osobě Alois Švehlík

Národnost: česká
Datum narození: 30. 7. 1939
Místo narození: Pardubice, Československo

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Alois Švehlík se známými na Redditu, Twitteru nebo Facebooku.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Znáte definici termínu Wi-fi? Vzpomněli byste si na význam slova Prekluze? Vzpomněli byste si co označuje výraz Velký pátek? Znáte definici termínu IQ?

Klíčová slova: wiki, životopis, herectví, zajímavosti, osobnost, narození, osobnosti, místo narození, kdy se narodil Alois Švehlík?, národnost, datum narození, wikipedie, biografie, lexikon, herectví, Alois Švehlík

Pojem Alois Švehlík je v kategorii Herectví, ilustrační obrázek

Další zdroje informací

Zkusit najít slovo Alois Švehlík ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít pojem Alois Švehlík ve Wikislovníku

Vyhledat heslo Alois Švehlík na Google obrázcích

Najít heslo Alois Švehlík v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Zkusit najít termín Alois Švehlík ve vyhledávači Yahoo

Dál můžete zkusit hledat slovo Alois Švehlík například ve videích na Youtube, v Google překladači, ve Wikipedii, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Doporučené odborné pojmy, osobnosti, termíny, výrazy a hesla

Biografie, životopis, kdo je to Alois Švehlík?

Právě jste zjistili Kdo je to Alois Švehlík? Kdy se narodil Alois Švehlík? Kde se narodil Alois Švehlík? Alois Švehlík je v kategorii Herectví

Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz. Neručíme za správnost a aktuálnost uvedených informací. Bohužel, naše možnosti updatů článků jsou omezené. Doporučujeme vyhledat osobnost, osobu, člověka Alois Švehlík řekněme třeba v české Wikipedii, kde můžete najít nejspíše podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Alois Švehlík i v jiné kategorii než je herectví.