Kdo je to?
Kdo je Alois Švehlík? Životopis Alois Švehlík, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Alois Švehlík

Kdo je Alois Švehlík? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, herectví

Alois Švehlík je český filmový, seriálový a divadelní herec, divadelní pedagog a dabingový herec. Švehlík se narodil v Pardubicích do rodiny obchodníků, se kterými v mládí často objížděl trhy. Se svým bratrem Jaroslavem se zamilovali do divadla a společně poté hráli v divadle u Salesiánů. V pardubickém kostele svatého Václava působil jako ministrant a hrál zde v ochotnickém chrámovém souboru. Studoval střední průmyslovou strojní školu v nedaleké Chrudimi, kde maturoval roku 1958. Po maturitě odešel na vojnu. Po vojně chvíli pracoval v továrně, kde se spřátelil s jeho budoucí ženou. Stále měl chuť hrát v divadle, a tak se přihlásil na DAMU, kam však přijat nebyl. Zkusil to tedy jako elév ve Středočeském divadle v Kladně. Následně pracoval v Západočeském divadle v Klatovech (1962-1963), Městském divadle v Mostě (1963-1964), v Divadle Oldřicha Stibora v Olomouci (1964-1966), v Divadle F. X. Šaldy v Liberci (1966-1974), v Městských divadlech pražských (1974-1988) a v Národním divadle působí od roku 1988 dodnes. Objevil se v několika desítkách divadelních her, např. Hrátky s čertem, Othello, Benátský kupec, Revizor, Jak je důležité míti Filipa, Cyrano z Bergeracu, Broučci, Hamlet, Don Juan, Maryša, Hlava 22, Herkules a Augiášův chlév, Král Lear a další. Dále hostoval v Divadle Na zábradlí, v Dejvickém divadle, v Divadle Na Jezerce, v Divadle Komedie, v A Studio Rubín.
Ve filmu Alois Švehlík debutoval v roce 1972 ve snímku Cena zlata. Následovaly role ve filmech Sokolovo (1974), Dým bramborové natě (1976), Smrt krásných srnců (1986), Černí baroni (1992), Princezna ze mlejna (1994), Princezna ze mlejna 2 (1999), Hořící keř (2013), Lída Baarová (2016), Marie Terezie (2017), Úsměvy smutných mužů (2018), Na střeše (2019), Jako letní sníh (2021) a Mimořádná událost. Doposud si zahrál ve více než 120 filmech.
Švehlík si zahrál v českých televizních seriálech Žena za pultem (1977), 30 případů majora Zemana (1979), Rodáci (1988), Dobrodružství kriminalistiky (1989), Letiště (2006), Cesty domů (2010-2015), Já, Mattoni (2016), Modrý kód (2020).
Švehlík se proslavil zejména jako dabingový herec. Namluvil desítky, ne-li stovky rolí. Debutoval zahraničními seriály Profesionálové, Schimanski, Dempsey a Makepeacová. Svůj hlas propůjčil známým hercům jako Jack Nicholson, Charles Bronson, Anthony Hopkins, Robert De Niro.
Celkem třikrát získal Cenu Františka Filipovského za dabing a to v roce 1999 za film Lepší už to nebude, v roce 2007 za dabing ve filmu Tajemství Santa Vittorie a roku 2014 za celoživotní mistrovství v dabingu. Roku 2021 získal divadelní Cenu Thálie za celoživotní mistrovství v oboru činohra.
Se svou ženou má tři děti (Terezu, Andreu a Davida, který je také hercem).Kdo je Alois Švehlík? Životopis Alois Švehlík, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Hlavní informace o osobě Alois Švehlík

Národnost: česká
Datum narození: 30. 7. 1939
Místo narození: Pardubice, Československo

Popis osobnosti Alois Švehlík můžete sdílet s přáteli a kamarády na Twitteru, Pinterestu nebo Facebooku.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Znáte definici termínu Fotobanka? Víte co je Moderní umění? Vzpomněli byste si co označuje výraz Distanční výuka? Vzpomněli byste si co označuje výraz Buržoazie?

Klíčová slova: osobnosti, kdy se narodil Alois Švehlík?, narození, herectví, wiki, místo narození, vysvětlení, biografie, národnost, datum narození, lexikon, Alois Švehlík, herectví, kde se narodil Alois Švehlík?, životopis, Alois Švehlík

Pojem Alois Švehlík je v kategorii Herectví, ilustrační obrázek

Jiné doporučené zdroje informací

Hledejte bez špehování slovo Alois Švehlík ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít frázi Alois Švehlík ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Alois Švehlík ve Wikimedia Commons

Zkusit najít heslo Alois Švehlík ve Wikislovníku

Vyhledat pojem Alois Švehlík v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Dál můžete zkusit hledat slovo Alois Švehlík například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v Lingea slovnících, v metavyhledávači Info.com, ve Wikipedii nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Další osobnosti, lidé, pojmy, významy slov, hesla, výrazy

Životopis, kdo je Alois Švehlík? Stručná biografie

Nyní už nejspíš víte Kdo je to Alois Švehlík? Kdy se narodil Alois Švehlík? Kde se narodil Alois Švehlík? Alois Švehlík je v sekci Herectví

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Všechny údaje jsou bez záruky. V obsahu stránek mohou být pravopisné, faktické chyby i nepřesnosti. Nemůžeme pravidelně aktualizovat všechny texty. Můžete se pokusit také najít informace osobnost, osobu, člověka Alois Švehlík dejme tomu například na webovkách projektu Wikipedia, kde můžete najít rozsáhlejší popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Alois Švehlík i v jiné kategorii než je herectví.