Kdo je to?
Kdo je Alois Švehlík? Životopis Alois Švehlík, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Kdo je Alois Švehlík?

Kdo je Alois Švehlík? Životopis, informace, biografie, herectví

Alois Švehlík je český filmový, seriálový a divadelní herec, divadelní pedagog a dabingový herec. Švehlík se narodil v Pardubicích do rodiny obchodníků, se kterými v mládí často objížděl trhy. Se svým bratrem Jaroslavem se zamilovali do divadla a společně poté hráli v divadle u Salesiánů. V pardubickém kostele svatého Václava působil jako ministrant a hrál zde v ochotnickém chrámovém souboru. Studoval střední průmyslovou strojní školu v nedaleké Chrudimi, kde maturoval roku 1958. Po maturitě odešel na vojnu. Po vojně chvíli pracoval v továrně, kde se spřátelil s jeho budoucí ženou. Stále měl chuť hrát v divadle, a tak se přihlásil na DAMU, kam však přijat nebyl. Zkusil to tedy jako elév ve Středočeském divadle v Kladně. Následně pracoval v Západočeském divadle v Klatovech (1962-1963), Městském divadle v Mostě (1963-1964), v Divadle Oldřicha Stibora v Olomouci (1964-1966), v Divadle F. X. Šaldy v Liberci (1966-1974), v Městských divadlech pražských (1974-1988) a v Národním divadle působí od roku 1988 dodnes. Objevil se v několika desítkách divadelních her, např. Hrátky s čertem, Othello, Benátský kupec, Revizor, Jak je důležité míti Filipa, Cyrano z Bergeracu, Broučci, Hamlet, Don Juan, Maryša, Hlava 22, Herkules a Augiášův chlév, Král Lear a další. Dále hostoval v Divadle Na zábradlí, v Dejvickém divadle, v Divadle Na Jezerce, v Divadle Komedie, v A Studio Rubín.
Ve filmu Alois Švehlík debutoval v roce 1972 ve snímku Cena zlata. Následovaly role ve filmech Sokolovo (1974), Dým bramborové natě (1976), Smrt krásných srnců (1986), Černí baroni (1992), Princezna ze mlejna (1994), Princezna ze mlejna 2 (1999), Hořící keř (2013), Lída Baarová (2016), Marie Terezie (2017), Úsměvy smutných mužů (2018), Na střeše (2019), Jako letní sníh (2021) a Mimořádná událost. Doposud si zahrál ve více než 120 filmech.
Švehlík si zahrál v českých televizních seriálech Žena za pultem (1977), 30 případů majora Zemana (1979), Rodáci (1988), Dobrodružství kriminalistiky (1989), Letiště (2006), Cesty domů (2010-2015), Já, Mattoni (2016), Modrý kód (2020).
Švehlík se proslavil zejména jako dabingový herec. Namluvil desítky, ne-li stovky rolí. Debutoval zahraničními seriály Profesionálové, Schimanski, Dempsey a Makepeacová. Svůj hlas propůjčil známým hercům jako Jack Nicholson, Charles Bronson, Anthony Hopkins, Robert De Niro.
Celkem třikrát získal Cenu Františka Filipovského za dabing a to v roce 1999 za film Lepší už to nebude, v roce 2007 za dabing ve filmu Tajemství Santa Vittorie a roku 2014 za celoživotní mistrovství v dabingu. Roku 2021 získal divadelní Cenu Thálie za celoživotní mistrovství v oboru činohra.
Se svou ženou má tři děti (Terezu, Andreu a Davida, který je také hercem).Kdo je Alois Švehlík? Životopis Alois Švehlík, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Hlavní data o osobě Alois Švehlík

Národnost: česká
Datum narození: 30. 7. 1939
Místo narození: Pardubice, Československo

Tento text (Alois Švehlík) můžete samozřejmě sdílet s přáteli na Pinterestu, Facebooku nebo Twitteru.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Znáte definici termínu Pigment? Znáte pojem Grafická karta? Vzpomněli byste si co označuje výraz Lupénková pila? Vzpomenete si na definici slova Brakická voda?

Klíčová slova: informace, Alois Švehlík, wikipedie, životopis, osobnosti, datum narození, herectví, kde se narodil Alois Švehlík?, herectví, narození, Alois Švehlík, wiki, místo narození, kdo je Alois Švehlík?, život, biografie

Pojem Alois Švehlík je v kategorii Herectví, ilustrační obrázek

Linky na jiné informační zdroje

Najít pojem Alois Švehlík ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledejte bez špehování slovo Alois Švehlík ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat výraz Alois Švehlík ve fulltextu vyhledávače Info.com

Zkusit najít slovo Alois Švehlík ve Wikislovníku

Zkusit najít výraz Alois Švehlík ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Alois Švehlík například ve ruském vyhledávači Yandex, v Google překladači, v Google obrázcích, ve fulltextu Google.cz nebo v projektu slovnik.cz.

Vybrané odborné pojmy, osobnosti, termíny a slova

Stručná biografie, resp. životopis osoby Alois Švehlík

Na této webové stránce jste se dozvěděli Kdo je to Alois Švehlík? Kdy se narodil Alois Švehlík? Kde se narodil Alois Švehlík? Alois Švehlík se nachází v kategorii Herectví

Text napsán pro Superia.cz. Neručíme za eventuální chyby v textech. Věříme, že chápete, že texty nemohou být často aktualizovány. Můžete též zkusit najít informace osobnost, osobu, člověka Alois Švehlík např. na české Wikipedii, kde naleznete podrobný text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Alois Švehlík i v jiné kategorii než je herectví.