Kdo je to?
Kdo byl Warren Gamaliel Harding? Životopis Warren Gamaliel Harding, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Kdo byl Warren Gamaliel Harding?

Kdo byl Warren Gamaliel Harding? Životopis, informace, biografie, politici

Warren Gamaliel Harding, 29. americký prezident, byl v úřadu pouhé dva roky, a to v letech 1921–1923, kdy ho postihl infarkt. Přesto, že zastával funkci krátce, je jeho prezidentství spojeno s kriminální činností některých členů jeho kabinetu, na což se přišlo až po jeho smrti. On sám se ale nikdy ničeho protiprávního nedopustil.
Harding se hlásil k republikánům a jeho cesta do Bílého domu začala v roce 1920, kdy ve všeobecných volbách drtivě porazil své soupeře. Jeho volebním heslem byl „návrat k normálu“ po první světové válce. Jeho krédem bylo upřednostnění podnikatelské politiky, a hlavně hodlal omezit do té doby velkou imigraci. Počátek jeho politické kariéry odstartoval rok 1898 a to díky vítězství ve volbách do Senátu státu Ohio. Zde působil do roku 1903. O rok později se na dva roky stal guvernérem státu Ohio. Ovšem v roce 1910 přišel politický zlom a Harding prohrál na plné čáře boj o kandidaturu guvernéra. Svůj politický apetit si ovšem zlepšil v roce 1914, kdy byl zvolen do Senátu USA.
Warren Harding byl známý jako „usmiřovatel.“ K jeho inauguraci se váže i rekord, a to v podobě největšího drtivého vítězství té doby. Získal celkem asi 60 % hlasů. Celkový volební náskok byl uváděn 404–127. Tyto volby se také zapsaly do historie volební účasti žen, jako vůbec první. Za jeho éry byly sníženy daně zejména korporacím a bohatým jednotlivcům. Také byla uzákoněna na tehdejší dobu velmi vysoká cla a docílil i omezení imigrace. Svůj kabinet obsadil nejen schopnými muži, ale bohužel i pár jednotlivci, později obviněnými z kriminální činnosti. Jednalo se především o korupci v administrativě. A ačkoliv on sám se nikdy do žádné aféry nezapojil, jeho jméno díky tomu bylo veřejně pošpiněno. Jeho asi největším skandálem bylo porušení 18. dodatku – nařčení z mimomanželského poměru a pití alkoholu v Bílém domě.
Rodák z Ohia byl původně úspěšný vydavatel novin. Narodil se na malé farmě v malé komunitě Ohio na Korsice jako nejstarší z osmi dětí. Jeho otec George, původně farmář, se později stal lékařem a spolumajitelem místních novin, matka působila coby porodní asistentka. Mladý Harding úspěšně absolvoval Ohio Central College a po ukončení studia se odstěhoval do Marionu v Ohiu. Tam získal práci jako novinový reportér. Později s několika společníky zakoupil malé novinové vydavatelství. V roce 1891 se oženil s Florence Kling De Wolfe. Současně s ní si přivedl domů i jejího syna, kterého měla z předešlého vztahu. Jejich manželství zůstalo bezdětné.
V létě 1923 ve svých 57 letech podnikl Harding turné po Spojených státech. V té době začal pociťovat příznaky nemoci, ze které se vyklubal zřejmě smrtelný infarkt. Nikdy ovšem nebyl prokázaný, protože pitva nebyla provedena. Na jeho poslední cestě, kdy bylo tělo převezeno vlakem do Washingtonu, se po celé zemi miliony lidí shromáždily po celé délce trati, aby vzdaly hold svému prezidentovi. On sám byl potom uložen do rodinné hrobky v Marionu.Kdo byl Warren Gamaliel Harding? Životopis Warren Gamaliel Harding, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Základní údaje o osobě Warren Gamaliel Harding

Národnost: američan
Datum narození: 2. listopadu 1865
Místo narození: Ohio na Korsice
Datum úmrtí: 2. srpna 1923

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Warren Gamaliel Harding s jinými lidmina sociálních sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Víte, co je to Korelace? Znáte pojem Nezlomitelná mezera? Vzpomněli byste si na význam slova Raut? Vzpomenete si na definici slova Ledovec?

Klíčová slova: Warren Gamaliel Harding, život, kde se narodil Warren Gamaliel Harding?, wiki, narození, politici, osobnost, Kdy zemřel Warren Gamaliel Harding, datum narození, biografie, zajímavosti, popis, národnost, wikipedie, datum úmrtí, lexikon

Pojem Warren Gamaliel Harding je v kategorii Politici, ilustrační obrázek

Jiné informační zdroje o frázi Warren Gamaliel Harding

Najít termín Warren Gamaliel Harding v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Warren Gamaliel Harding ve Wikimedia Commons

Vyhledat heslo Warren Gamaliel Harding ve fulltextu Seznam.cz

Hledat heslo Warren Gamaliel Harding ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít výraz Warren Gamaliel Harding ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Warren Gamaliel Harding například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v Google překladači, ve Wikipedii, ve videích na Youtube nebo v Lingea slovnících.

Výběr pojmů, slov, hesel, termínů, výrazů, osobností

Stručná biografie, resp. životopis osoby Warren Gamaliel Harding

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku Kdo byl Warren Gamaliel Harding? Kdy se narodil Warren Gamaliel Harding? Kde se narodil Warren Gamaliel Harding? Kdy zemřel Warren Gamaliel Harding? Warren Gamaliel Harding se nachází v sekci Politici

Text napsán pro Superia.cz. Neručíme za pravdivost, aktuálnost a přesnost informací uvedených na těchto internetových stránkách. Návštěvníci, omluvte nás prosím, že nestíháme pravidelně aktualizovat texty. Zkuste též najít informace osobnost, osobu, člověka Warren Gamaliel Harding dejme tomu třeba v projektu Wikipedia, kde můžete najít mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Warren Gamaliel Harding i v jiné kategorii než je politici.