Kdo je to?
Kdo je Jo Nesbo? Životopis Jo Nesbo, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Jo Nesbo

Kdo je Jo Nesbo? Životopis, informace, biografie, literatura

Jo Nesbo je norský spisovatel, novinář, scénárista a hudebník.
Nesbo se narodil 29. března 1960 v norském hlavním městě. Otec byl vášnivým čtenářem, matka pracovala jako knihovnice, a tak se není co divit, že k literatuře tíhl již od dětství. Má dva bratry, dětství prožil v městečku Molde. Absolvoval vysokou školu Norwegian School of Economics, kde vystudoval obory ekonomika a finanční analytika. Než se začal věnovat profesionálně psaní, pracoval jako novinář na volné noze a makléř. K jeho koníčkům patří i hudba, a tak zatímco přes den pracoval, po večerech hrával v rockových klubech. Je ženatý a má jednu dceru.
Literatuře se začal věnovat poté, co byl osloven, aby sepsal zážitky z turné své kapely. Nesbo si ale nakonec vybral úplně jiný žánr, kterému se věnuje dodnes, a tím je román.
První román, který vydal v roce 1997, se do češtiny překládá jako Netopýr nebo Netopýří muž a jeho hlavním hrdinou je detektiv Harry Hole. Hole je drsný muž, který neuznává autority a na svou pěst se bije se zločinem. Jeho temnou stránkou je však alkohol. Kniha zaznamenala obrovský úspěch u čtenářů a získala i některá ocenění: jednak cenu Rivertonprisen za nejlepší literární dílo s kriminální tematikou, ale také cenu Skleněný klíč (skandinávská cena za nejlepší kriminální román). Po tomto románu následovaly další s toutéž hlavní postavou - Švábi, Červenka nese smrt, Bezstarostná, Pentagram, Spasitel, Sněhulák... Všechny jsou u čtenářů oblíbené a vyhledávané, o čemž svědčí i fakt, že v českém prostředí byly namluveny jako audioknihy nepřekonatelným hlasem Hynka Čermáka. Podle knihy Sněhulák byl natočen film S Michaelem Fassbenderem v hlavní roli.
Kromě těchto tematicky podobných románů však Nesbo napsal i mnohé jiné. Významný je například román Lovci hlav. Jedná se tentokrát o thriller, v němž autor čerpá ze svých zážitků finančního analytika. Čtenářsky strhující je i román Syn, který podává příběh mladého vězně, jenž uteče z vězení, aby se pomstil mafii za smrt svého otce.
Nesbo je také autorem scénářů, podle jeho předlohy byl natočen například film Okupace, který rozvíjí představu okupace Norska Ruskem (jde naštěstí zatím jen o hypotetickou situaci).
Navzdory detektivkám a thrillerům dokáže Nesbo psát i poutavé knihy pro děti. Sem patří třeba humoristické knížky Doktor Proktor a prdící prášek, Doktor Proktor a vana času a další.
O tom, že je Nesbo oblíbený spisovatel, svědčí i fakt, že se jeho knihy prodávají v milionových nákladech po celém světě, byly přeloženy do více než 30 jazyků a vyšly celkově ve 140 zemích. Spisovatel však určitě ještě neřekl své poslední slovo.Kdo je Jo Nesbo? Životopis Jo Nesbo, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní údaje o osobě Jo Nesbo

Národnost: norská
Datum narození: 29. 3. 1960
Místo narození: Oslo

Zaujala vás biografie osobnosti Jo Nesbo? Potom se podělte s blízkými prostřednictvím uvedených tlačítek na sociálních sítích Facebook nebo Twitter.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Víte, co je to Kontumace? Vzpomněli byste si co znamená slovo Absolutno? Vzpomněli byste si na význam slova Persona? Víte co je Semestr?

Klíčová slova: místo narození, život, wiki, kde se narodil Jo Nesbo?, wikipedie, osobnost, informace, osobnosti, literatura, kdo je Jo Nesbo?, životopis, biografie, narození, Jo Nesbo, datum narození, zajímavosti

Pojem Jo Nesbo je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Doporučené zdroje informací k dalšímu studiu

Zkusit najít termín Jo Nesbo ve Wikipedii

Hledejte bez špehování slovo Jo Nesbo ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít výraz Jo Nesbo ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít výraz Jo Nesbo ve vyhledávači Yandex

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Jo Nesbo ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Jo Nesbo například v evropském vyhledávači Qwant, v Google překladači, ve Wikislovníku, ve fulltextu Yahoo.com nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Náhodné osobnosti, pojmy, výrazy, slova a odborné termíny

Biografie, životopis, kdo je to Jo Nesbo?

Právě jste zjistili Kdo je to Jo Nesbo? Kdy se narodil Jo Nesbo? Kde se narodil Jo Nesbo? Jo Nesbo je v kategorii Literatura

Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz. Provozovatel neručí za správnost a úplnost jakýchkoliv informací a dokumentů umístěných na webových stránkách. Údaje na stránkách nemusí být aktuální. Přes veškerou snahu bohužel nestíháme pravidelnou aktualizaci informací. Zkuste hledat informace osobnost, osobu, člověka Jo Nesbo třeba v internetové Wikipedii, kde můžete najít podrobný popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jo Nesbo i v jiné kategorii než je literatura.