Kdo je to?
Kdo byl William Wordsworth? Životopis William Wordsworth, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

William Wordsworth

Kdo byl William Wordsworth? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

William Wordsworth byl anglický romantický básník, člen tzv. jezerní školy.
William Wordsworth se narodil 7. dubna 1770 v Cockermouthu v Jezerní oblasti Anglie. Byla to oblast krásné přírody, kde se scházeli zejména romantičtí básníci, aby tu tvořili svá nejprocítěnější díla. William byl druhým z pěti dětí Johna Wordswortha a Anny Cooksonové. Otec byl právním zástupcem významného vévody Jamese Lowthera, proto si rodina žila poměrně slušným životem na velkém sídle. Bohužel Williamovi zemřela matka, když mu bylo osm. S otcem si příliš nerozuměl, nejvíce se sblížil se svou o rok mladší sestrou Dorothy. Otec pak ale také brzy zemřel, chlapci bylo tehdy 13 let. To už studoval na St. John´s College v Cambridgi. Když byl v posledním ročníku, absolvoval cestu po Evropě, která jej ovlivnila na celý život a odrazila se i v jeho díle. Na své cestě totiž zažil na vlastní kůži Velkou francouzskou revoluci, s níž jako romantik samozřejmě sympatizoval. Po návratu do Anglie byl v izolaci, protože schvaloval francouzskou revoluci a vůbec měl blízký vztah ke Francii, ovšem Anglie samotná se ocitla s Francií ve válce (napoleonské války). V roce 1795 se spřátelil s básníkem Coleridgem, jejich přátelství jim vydrželo až do Wordsworthovy smrti a napsali spolu sbírku Lyrical Ballads. Nejproslulejší báseň Prelude, celým jménem The Prelude Or Growth of a Poet’s Mind (česky: Preludium aneb Jak vzniká básnický duch), psal a piloval až do konce života, a tak vyšla až po jeho smrti v roce 1850. Zemřel na zápal plic v Rydal Mount a je pohřben v St. Osvald´s Church v Grasmere.
William Wordsworth nejvíce proslul lyrikou, romantickými básněmi, jako jsou An Evening Walk (Večerní procházka), Descriptive Sketches (Popisné črty), Michael, Upon Westminster Bridge a další. Napsal však také několik prozaických děl - Prose Work, Literary Criticism, Letters of Dorothy and William Wordsworth (Dopisy Doroty a Wiliama Wordsworthových), jednu divadelní hru The Borderes (Na pomezí) a několik esejí - například Essay Upon Epitaphs (Esej o epitafech).Kdo byl William Wordsworth? Životopis William Wordsworth, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní informace o osobě William Wordsworth

Národnost: anglická
Datum narození: 7. 4. 1770
Místo narození: Cockermouth, Anglie
Datum úmrtí: 23. 4. 1850

Líbí se stručný životopis s osobou William Wordsworth? Pak se podělte s kamarády na Pinterestu nebo na Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Vzpomněli byste si co znamená slovo Přečin? Vzpomněli byste si co označuje výraz Biřmování? Víte, co je to Úvaha? Znáte termín Pasáž?

Klíčová slova: William Wordsworth, národnost, narození, datum narození, osobnosti, životopis, wikipedie, kdo to je, zajímavosti, místo narození, literatura, kde se narodil William Wordsworth?, nežijící, informace, William Wordsworth, wiki

Pojem William Wordsworth je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Odkazy na vyhledávače, online encyklopedie a slovníky

Hledat heslo William Wordsworth na Google.cz

Vyhledat slovo William Wordsworth ve Wikipedii

Hledejte bez špehování slovo William Wordsworth ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat pojem William Wordsworth ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledat videa s názvem William Wordsworth na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo William Wordsworth například ve fulltextu Yahoo.com, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Víte co znamenají tato slova, hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy?

Životopis, kdo je William Wordsworth? Stručná biografie

Nyní již víte Kdo byl William Wordsworth? Kdy se narodil William Wordsworth? Kde se narodil William Wordsworth? Kdy zemřel William Wordsworth? William Wordsworth se nachází v kategorii Literatura

Uvedený text sepsán reaktory Superia.cz. Provozovatel neručí za to, že informace uvedené na portálu, nebo na stránkách na které portál odkazuje, jsou správné, úplné a aktuální. Data na webu nejsou pravidelně aktualizovaná, texty nemusí vždy reflektovat aktuální stav. Vyzkoušejte nalézt informace osobnost, osobu, člověka William Wordsworth dejme tomu třeba v projektu Wikipedia, kde naleznete komplexní text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost William Wordsworth i v jiné kategorii než je literatura.