Kdo je to?
Kdo byl Albert Speer? Životopis Albert Speer, osobnosti, slavný člověk z kategorie zločin

Kdo byl Albert Speer?

Kdo byl Albert Speer? Životopis, informace, biografie, zločin

Albert Speer byl inženýr, dvorní nacistický architekt a ministr zbrojního a válečného průmyslu v nacistické vládě. Pocházel z rodiny architektů a rozhodl se, že bude také architektem. Nejdříve studoval v Karlsruhe, poté na prestižních technických univerzitách v Mnichově a v Berlíně. V roce 1931 vstoupil do nacistické strany a po setkání s Goebbelsem mu byla svěřena oprava stranického sídla v Berlíně. Později začal řídit nacistické sjezdy a po nástupu Hitlera k moci v roce 1933 přestavěl budovu kancléřství. Hitler byl s pracemi spokojen a líbily se mu další Speerovy návrhy a plány, díky tomu se architekt dostal do jeho blízkého okruhu.
V roce 1934 se stal předním Hitlerovým architektem a vedoucím Hlavního úřadu pro výstavbu. Navrhl stadion Zeppelinfeld, který se postavil v Norimberku a stal se místem konání nacistických sjezdů. Budova pojala až 340 000 diváků a návrhy dalších stadionů byly ještě velkolepější. Tato megalomanie Hitlerovi velmi imponovala. Speer dostal na starost kompletní přestavbu Berlína a navrhl prostorný bulvár nazvaný Prachtstrasse. Na konci bulváru se měla nacházet ohromná kupolovitá budova Volkshalle, která by pojala téměř 200 000 lidí. Na druhé straně bulváru naproti Volkshalle se plánoval postavit mohutný vítězný oblouk. Hitler byl nadšený, ale druhá světová válka nákladné plány odložila, takže se nikdy nerealizovaly. Speer sice nemohl uskutečnit své architektonické plány, ale v odsunu berlínských židů do koncentračních táborů byl mnohem úspěšnější.
Po vypuknutí války se výstavba zastavila a Speer se zaměřil na stavbu silnic nebo odklízení trosek. Postupně převzal rovněž kontrolu nad zbrojní výrobou a dostal se do kruhu nejmocnějších a nejbohatších nacistů. Přímo se podílel na výstavbě koncentračních táborů a zajistil rozšíření táboru v Osvětimi. V průběhu války získal funkci ministra zbrojení a měl Hitlerovu plnou důvěru. Organizace výroby se však začala zpomalovat a následně byla ochromena nálety spojeneckých letounů, což jeho postavení ohrozilo. Masově zapojil vězně a nastavil tvrdá pravidla a přísné tresty, aby se výroba zrychlila. Začaly se budovat podzemní továrny s brutálními podmínkami a popravami na denním pořádku.
Ke konci války se zbrojní průmysl začal hroutit, nacisté při ústupu navzdory jeho nesouhlasu ničili vybudovanou infrastrukturu a Speer ztratil Hitlerovu přízeň. Po porážce nacistického Německa byl zatčen a převezen k soudu do Norimberku. Hájil se, že je umělec a inženýr, kterého nezajímala politika ani nacistická ideologie. Soud mu neuvěřil a byl odsouzen ke 20 letům vězení, zejména za nelidské podmínky v průmyslu, které vedly k nespočtu mrtvých. Trest si odpykal ve věznici v Spandau a po propuštění napsal několik knih.Kdo byl Albert Speer? Životopis Albert Speer, osobnosti, slavný člověk z kategorie zločin

Hlavní informace o osobě Albert Speer

Národnost: německá
Datum narození: 19. března 1905
Místo narození: Mannheim, Německo
Datum úmrtí: 1. září 1981

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Albert Speer sdílet s vašimi známými a kamarády na webových službách typu Pinterest, Facebook, Twitter nebo Reddit.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Vzpomenete si na definici slova Krumpáč? Znáte termín Dceřiná společnost? Vzpomněli byste si co znamená slovo Podnikatelský účet? Víte, co je to Audit?

Klíčová slova: narození, Albert Speer, lexikon, Kdy zemřel Albert Speer, zločin, Albert Speer, osobnost, datum úmrtí, kdy se narodil Albert Speer?, wiki, datum narození, zajímavosti, osobnosti, národnost, životopis, kde se narodil Albert Speer?

Pojem Albert Speer je v kategorii Zločin, ilustrační obrázek

Další zdroje informací o slovu Albert Speer

Vyhledat výraz Albert Speer ve Wikislovníku

Zkusit najít Albert Speer na Google.cz

Zkusit najít slovo Albert Speer ve vyhledávači Qwant

Hledat videa s názvem Albert Speer na Youtube

Hledejte bez špehování slovo Albert Speer ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Albert Speer například ve vyhledávači Seznam.cz, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve ruském vyhledávači Yandex, ve fulltextu Yahoo.com nebo v projektu slovnik.cz.

Náhodné osobnosti, pojmy, výrazy, slova a odborné termíny

Stručná biografie, resp. životopis osoby Albert Speer

Teď už znáte odpověď na otázku Kdo byl Albert Speer? Kdy se narodil Albert Speer? Kde se narodil Albert Speer? Kdy zemřel Albert Speer? Albert Speer patří do kategorie Zločin

Text vytvořen pro server Superia.cz. Provozovatel neručí za správnost a aktuálnost zde uvedených informací. Litujem, že není v našich silách provádět pravidelně aktualizace všech textů. Zkuste najít osobnost, osobu, člověka Albert Speer řekněme v otevřené encyklopedii Wikipedia, kde můžete najít nejspíš delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Albert Speer i v jiné kategorii než je zločin.