Kdo je to?
Kdo byl Albert Speer? Životopis Albert Speer, osobnosti, slavný člověk z kategorie zločin

Albert Speer

Kdo byl Albert Speer? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, zločin

Albert Speer byl inženýr, dvorní nacistický architekt a ministr zbrojního a válečného průmyslu v nacistické vládě. Pocházel z rodiny architektů a rozhodl se, že bude také architektem. Nejdříve studoval v Karlsruhe, poté na prestižních technických univerzitách v Mnichově a v Berlíně. V roce 1931 vstoupil do nacistické strany a po setkání s Goebbelsem mu byla svěřena oprava stranického sídla v Berlíně. Později začal řídit nacistické sjezdy a po nástupu Hitlera k moci v roce 1933 přestavěl budovu kancléřství. Hitler byl s pracemi spokojen a líbily se mu další Speerovy návrhy a plány, díky tomu se architekt dostal do jeho blízkého okruhu.
V roce 1934 se stal předním Hitlerovým architektem a vedoucím Hlavního úřadu pro výstavbu. Navrhl stadion Zeppelinfeld, který se postavil v Norimberku a stal se místem konání nacistických sjezdů. Budova pojala až 340 000 diváků a návrhy dalších stadionů byly ještě velkolepější. Tato megalomanie Hitlerovi velmi imponovala. Speer dostal na starost kompletní přestavbu Berlína a navrhl prostorný bulvár nazvaný Prachtstrasse. Na konci bulváru se měla nacházet ohromná kupolovitá budova Volkshalle, která by pojala téměř 200 000 lidí. Na druhé straně bulváru naproti Volkshalle se plánoval postavit mohutný vítězný oblouk. Hitler byl nadšený, ale druhá světová válka nákladné plány odložila, takže se nikdy nerealizovaly. Speer sice nemohl uskutečnit své architektonické plány, ale v odsunu berlínských židů do koncentračních táborů byl mnohem úspěšnější.
Po vypuknutí války se výstavba zastavila a Speer se zaměřil na stavbu silnic nebo odklízení trosek. Postupně převzal rovněž kontrolu nad zbrojní výrobou a dostal se do kruhu nejmocnějších a nejbohatších nacistů. Přímo se podílel na výstavbě koncentračních táborů a zajistil rozšíření táboru v Osvětimi. V průběhu války získal funkci ministra zbrojení a měl Hitlerovu plnou důvěru. Organizace výroby se však začala zpomalovat a následně byla ochromena nálety spojeneckých letounů, což jeho postavení ohrozilo. Masově zapojil vězně a nastavil tvrdá pravidla a přísné tresty, aby se výroba zrychlila. Začaly se budovat podzemní továrny s brutálními podmínkami a popravami na denním pořádku.
Ke konci války se zbrojní průmysl začal hroutit, nacisté při ústupu navzdory jeho nesouhlasu ničili vybudovanou infrastrukturu a Speer ztratil Hitlerovu přízeň. Po porážce nacistického Německa byl zatčen a převezen k soudu do Norimberku. Hájil se, že je umělec a inženýr, kterého nezajímala politika ani nacistická ideologie. Soud mu neuvěřil a byl odsouzen ke 20 letům vězení, zejména za nelidské podmínky v průmyslu, které vedly k nespočtu mrtvých. Trest si odpykal ve věznici v Spandau a po propuštění napsal několik knih.Kdo byl Albert Speer? Životopis Albert Speer, osobnosti, slavný člověk z kategorie zločin

Základní informace o osobě Albert Speer

Národnost: německá
Datum narození: 19. března 1905
Místo narození: Mannheim, Německo
Datum úmrtí: 1. září 1981

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je Albert Speer? s ostatními na sociálních sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Vzpomenete si na definici slova Banka? Víte, co je to Creative Commons? Vzpomněli byste si co znamená slovo Dláto? Rozumíte pojmu Dickpic?

Klíčová slova: život, místo narození, osobnosti, lexikon, vysvětlení, biografie, zločin, Albert Speer, osobnost, národnost, wikipedie, datum úmrtí, Kdy zemřel Albert Speer, kdy se narodil Albert Speer?, národnost, wiki

Pojem Albert Speer je v kategorii Zločin, ilustrační obrázek

Hledejte pojem Albert Speer v následujících vyhledávačích

Najít výraz Albert Speer v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Hledejte bez špehování slovo Albert Speer ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít pojem Albert Speer ve fulltextu vyhledávače Info.com

Vyhledat slovo Albert Speer ve fulltextu Seznam.cz

Najít slovo Albert Speer ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Albert Speer například v Microsoft Bing, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve videích na Youtube, ve Wikipedii nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Víte co znamenají tato slova, hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy?

Stručná biografie, resp. životopis osoby Albert Speer

Nyní již víte Kdo byl Albert Speer? Kdy se narodil Albert Speer? Kde se narodil Albert Speer? Kdy zemřel Albert Speer? Albert Speer je v sekci Zločin

Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz. Provozovatel neručí za aktuálnost a přesnost informací v textech. Informace v textu mohou být zastaralé. Stránky jsou aktualizovány nepravidelně dle možností. Čerstvé informace hledejte osobnost, osobu, člověka Albert Speer např. ve známé Wikipedii, kde naleznete komplexní text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Albert Speer i v jiné kategorii než je zločin.