Kdo je to?
Kdo byl Albert Speer? Životopis Albert Speer, osobnosti, slavný člověk z kategorie zločin

Kdo byl Albert Speer?

Kdo byl Albert Speer? Životopis, informace, biografie, zločin

Albert Speer byl inženýr, dvorní nacistický architekt a ministr zbrojního a válečného průmyslu v nacistické vládě. Pocházel z rodiny architektů a rozhodl se, že bude také architektem. Nejdříve studoval v Karlsruhe, poté na prestižních technických univerzitách v Mnichově a v Berlíně. V roce 1931 vstoupil do nacistické strany a po setkání s Goebbelsem mu byla svěřena oprava stranického sídla v Berlíně. Později začal řídit nacistické sjezdy a po nástupu Hitlera k moci v roce 1933 přestavěl budovu kancléřství. Hitler byl s pracemi spokojen a líbily se mu další Speerovy návrhy a plány, díky tomu se architekt dostal do jeho blízkého okruhu.
V roce 1934 se stal předním Hitlerovým architektem a vedoucím Hlavního úřadu pro výstavbu. Navrhl stadion Zeppelinfeld, který se postavil v Norimberku a stal se místem konání nacistických sjezdů. Budova pojala až 340 000 diváků a návrhy dalších stadionů byly ještě velkolepější. Tato megalomanie Hitlerovi velmi imponovala. Speer dostal na starost kompletní přestavbu Berlína a navrhl prostorný bulvár nazvaný Prachtstrasse. Na konci bulváru se měla nacházet ohromná kupolovitá budova Volkshalle, která by pojala téměř 200 000 lidí. Na druhé straně bulváru naproti Volkshalle se plánoval postavit mohutný vítězný oblouk. Hitler byl nadšený, ale druhá světová válka nákladné plány odložila, takže se nikdy nerealizovaly. Speer sice nemohl uskutečnit své architektonické plány, ale v odsunu berlínských židů do koncentračních táborů byl mnohem úspěšnější.
Po vypuknutí války se výstavba zastavila a Speer se zaměřil na stavbu silnic nebo odklízení trosek. Postupně převzal rovněž kontrolu nad zbrojní výrobou a dostal se do kruhu nejmocnějších a nejbohatších nacistů. Přímo se podílel na výstavbě koncentračních táborů a zajistil rozšíření táboru v Osvětimi. V průběhu války získal funkci ministra zbrojení a měl Hitlerovu plnou důvěru. Organizace výroby se však začala zpomalovat a následně byla ochromena nálety spojeneckých letounů, což jeho postavení ohrozilo. Masově zapojil vězně a nastavil tvrdá pravidla a přísné tresty, aby se výroba zrychlila. Začaly se budovat podzemní továrny s brutálními podmínkami a popravami na denním pořádku.
Ke konci války se zbrojní průmysl začal hroutit, nacisté při ústupu navzdory jeho nesouhlasu ničili vybudovanou infrastrukturu a Speer ztratil Hitlerovu přízeň. Po porážce nacistického Německa byl zatčen a převezen k soudu do Norimberku. Hájil se, že je umělec a inženýr, kterého nezajímala politika ani nacistická ideologie. Soud mu neuvěřil a byl odsouzen ke 20 letům vězení, zejména za nelidské podmínky v průmyslu, které vedly k nespočtu mrtvých. Trest si odpykal ve věznici v Spandau a po propuštění napsal několik knih.Kdo byl Albert Speer? Životopis Albert Speer, osobnosti, slavný člověk z kategorie zločin

Základní informace o osobě Albert Speer

Národnost: německá
Datum narození: 19. března 1905
Místo narození: Mannheim, Německo
Datum úmrtí: 1. září 1981

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je Albert Speer? s vašimi kamarády na Twitteru, Redditu, Facebooku nebo jinde.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Vzpomenete si na definici slova Krumpáč? Vzpomněli byste si na význam slova Nadsázka? Vzpomněli byste si co znamená slovo Fara? Znáte definici termínu Bystřina?

Klíčová slova: kdo to je, zločin, život, národnost, Albert Speer, Kdy zemřel Albert Speer, kdy se narodil Albert Speer?, biografie, životopis, místo narození, osobnost, kde se narodil Albert Speer?, wikipedie, narození, nežijící, národnost

Pojem Albert Speer je v kategorii Zločin, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné online zdroje a weby

Hledat heslo Albert Speer v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Vyhledat heslo Albert Speer ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledejte bez špehování slovo Albert Speer ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít slovo Albert Speer ve Wikislovníku

Vyhledat slovo Albert Speer na Google obrázcích

Dál můžete zkusit hledat slovo Albert Speer například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve videích na Youtube, v evropském vyhledávači Qwant nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Zkuste také následující odborné pojmy, osobnosti, termíny a hesla

Biografie, životopis, kdo je to Albert Speer?

Na stránce jste se mohli dozvědět: Kdo byl Albert Speer? Kdy se narodil Albert Speer? Kde se narodil Albert Speer? Kdy zemřel Albert Speer? Albert Speer patří do sekce Zločin

Tento text byl napsán redaktory Superia.cz. Navzdory veškeré pečlivosti neručíme za úplnost a správnost zveřejněného obsahu. Doufáme, že chápete, že není v našich silách provádět pravidelnou aktualizaci všech pojmů. Vyzkoušejte nalézt informace osobnost, osobu, člověka Albert Speer třeba v projektu Wikipedia.cz, kde naleznete nejspíš podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Albert Speer i v jiné kategorii než je zločin.