Kdo je to?
Kdo je Daniela Špinar? Životopis Daniela Špinar, osobnosti, slavný člověk z kategorie umělci

Daniela Špinar

Kdo je Daniela Špinar? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, umělci

Daniela Špinar, narozená jako Daniel Špinar, je česká divadelní režisérka.
Daniela, ještě jako Daniel, se narodila 7. července 1979 v Praze. Vystudovala herectví na DAMU. Pak ale pokračovala v dalším studiu, a to režie činoherního divadla. Ještě při studiích založila a vedla Divadlo Valmet. Absolvovala i několik zahraničních kurzů, např. ve Španělsku nebo v Řecku. Po studiu pracovala jako kmenová režisérka Divadla na Vinohradech. Později spolupracovala s mnoha dalšími divadly, jako např. se Švandovým divadlem, Divadlem Reduta v Brně, Divadlem F. X. Šaldy v Liberci. Jedním z vrcholů její kariéry bylo to, že se stala kmenovou režisérkou Národního divadla, zde režírovala například hru Ze života hmyzu, operu Z mrtvého domu, Zemětřesení v Londýně, Manon Lescaut, nebo Tři sestry (ve Stavovském divadle). V letech 2015 až 2022 byla uměleckou ředitelkou činohry Národního divadla.
Během svého hraní i režírování byla již mnohokrát oceněna. Např. už její absolventská role Tima ve hře Polaroidy od Marka Ravenhilla byla oceněna cenou časopisu Reflex na festivalu Zlomvaz za Nejlepší herecký výkon. V roce 2008 byla finalistkou Ceny Evalda Schorma za inscenaci Bratři Karamazovi v Divadle DISK. Třikrát získala Cenu Alfréda Radocka, a to v roce 2009 a dvakrát v roce 2010. Také získala cenu Diva za inscenaci roku, a to za Valmonta v Divadle Reduta v Brně, za rok 2011. V roce 2016 získala druhé a třetí místo za inscenaci roku podle Divadelních novin, konkrétně za inscenace Z mrtvého domu a Othello, benátský mouřenín, obě provedené v Národním divadle v Praze.
V osobním životě vyznávala do 18 let církev adventistů sedmého dne, celá její rodina je v této církvi, a oba její dědečkové byli dokonce církevními funkcionáři. V 18 letech přišla s coming outem, že je gay. Po několika letech ale zjistila, že je spíše heterosexuální trans žena a od roku 2021 prochází tranzicí.Kdo je Daniela Špinar? Životopis Daniela Špinar, osobnosti, slavný člověk z kategorie umělci

Základní informace o osobě Daniela Špinar

Národnost: česká
Datum narození: 7. 7. 1979
Místo narození: Praha

Líbí se stručný životopis s osobou Daniela Špinar? Pak se podělte s blízkými na různých sociálních sítích – Facebooku, Pinterestu, Redditu nebo Twitteru.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Znáte termín Závazek? Vzpomněli byste si na význam slova Parusie? Vzpomenete si na definici slova Rouhání? Znáte definici termínu Malověrnost?

Klíčová slova: wikipedie, místo narození, zajímavosti, umělci, kdo je Daniela Špinar?, osobnost, umělci, národnost, popis, kdy se narodil Daniela Špinar?, narození, datum narození, život, osobnosti, lexikon, Daniela Špinar

Pojem Daniela Špinar je v kategorii Umělci, ilustrační obrázek

Další informační zdroje o slovu Daniela Špinar

Zkusit najít Daniela Špinar na Google obrázcích

Najít výraz Daniela Špinar ve vyhledávači Yandex

Vyhledat heslo Daniela Špinar ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat videa s názvem Daniela Špinar na Youtube

Zkusit najít frázi Daniela Špinar ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Daniela Špinar například ve vyhledávači Seznam.cz, v nabídce zboží na Heureka.cz, v metavyhledávači Info.com, ve fulltextu Google.cz nebo v Lingea slovnících.

Výběr z náhodných odborných pojmů, osobností, hesel, termínů

Biografie, životopis, kdo je to Daniela Špinar?

Teďka již bezesporu víte Kdo je to Daniela Špinar? Kdy se narodil Daniela Špinar? Kde se narodil Daniela Špinar? Daniela Špinar je v kategorii Umělci

Kategorie umělci, malířka žena, daniela Špinar, ilustrační obrázek

Text napsán pro Superia.cz. Neručíme za správnost a úplnost informací na Webových stránkách uvedených. Bohužel, naše možnosti updatů článků jsou omezené. Čerstvé informace hledejte osobnost, osobu, člověka Daniela Špinar třeba v internetové encyklopedii Wikipedia, kde naleznete nejspíš podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Daniela Špinar i v jiné kategorii než je umělci.