Kdo je to?
Kdo byla Alžběta Bavorská? Životopis Alžběta Bavorská, osobnosti, slavná žena z kategorie panovníci

Alžběta Bavorská

Kdo byla Alžběta Bavorská? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, panovníci

Alžběta Amálie Evženie Bavorská, známější pod přezdívkou Sissi, byla bavorskou princeznou z rodu Wittelsbachů, rakouská císařovna, česká a uherská královna a manželka rakouského císaře Františka Josefa. Alžběta Bavorská se narodila na štědrý den v bavorském Mnichově do rodiny vévodkyně Ludoviky a vévody Maxmiliána Josefa jako čtvrté dítě. Následně se ji narodilo dalších pět sourozenců. První roky života strávila v Mnichově a na venkovském sídle v Possenhofenu, kde se naučila plavat a jezdit na koni. Patřila k nejlepším jezdcům na koni tehdejší doby. Uměla mluvit maďarsky, německy, česky, polsky, rumunsky, italsky, anglicky, francouzsky, novořecky a starořecky, latinsky. Velmi ráda cestovala po Evropě a navštívila spoustu měst a zemí.
V šestnácti letech dne 24. dubna 1854 se Alžběta provdala ve Vídni za svého bratrance a rakouského císaře Františka Josefa I. O rok později se jim narodila dcera Žofie, která však po dvou letech zemřela na tyfus. Druhým dítětem byla dcera Gisela, která se narodila roku 1856. Dva roky poté následoval syn Rudolf (1858). Po smrti Žofie se Alžběta nestarala o své další dvě děti. Vychovávala je jejich babička Ludovika. V roce 1868 se narodila dcera Marie Valerie, kterou navzdory svým dalším dvou dětem milovala nejvíce. Postupně láska mezi Alžbětou a Františkem Josefem vyprchala a král ji začal podvádět s Annou Nahowskou (1875).
V roce 1889 spáchal její syn Rudolf sebevraždu, což zasáhlo oba dva rodiče. Alžběta poté nenosila nic jiného než černé šaty a trpěla také častými depresemi.
Dne 10. září 1898 při návštěvě Ženevy byla zavražděna pilníkem italského anarchisty Luigiho Lucheniho. V den smrti měla 60 let.
František Josef I. po její smrti založil vyznamenání Řád Alžběty.Kdo byla Alžběta Bavorská? Životopis Alžběta Bavorská, osobnosti, slavná žena z kategorie panovníci

Hlavní data o osobě Alžběta Bavorská

Národnost: německá
Datum narození: 24. 12. 1837
Místo narození: Mnichov, Bavorské království
Datum úmrtí: 10. 9. 1898

Sdílejte tuto stránku s osobností Alžběta Bavorská s kolegy, přáteli a partnery na různých sociálních sítích – Facebooku, Pinterestu, Redditu nebo Twitteru.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Vzpomněli byste si co označuje výraz Patologie? Vzpomněli byste si na význam slova Impeachment? Znáte pojem Čtvrtkmen? Znáte definici termínu Brucelóza?

Klíčová slova: vysvětlení, kdo to je, popis, životopis, informace, osobnost, wiki, zajímavosti, kde se narodila Alžběta Bavorská?, kdy se narodila Alžběta Bavorská?, Kdy zemřela Alžběta Bavorská, datum narození, wikipedie, datum úmrtí, život, národnost

Pojem Alžběta Bavorská je v kategorii Panovníci, ilustrační obrázek

Další zdroje informací

Zkusit najít heslo Alžběta Bavorská ve fulltextu vyhledávače Info.com

Zkusit najít Alžběta Bavorská ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat výraz Alžběta Bavorská v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Zkusit najít pojem Alžběta Bavorská ve Wikislovníku

Hledejte bez špehování slovo Alžběta Bavorská ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Alžběta Bavorská například ve vyhledávači Seznam.cz, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve Wikipedii, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v Google překladači.

Náhodných výběr osobností, odborných termínů, pojmů a hesel

Biografie, životopis, kdo je to Alžběta Bavorská?

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku Kdo byla Alžběta Bavorská? Kdy se narodila Alžběta Bavorská? Kde se narodila Alžběta Bavorská? Kdy zemřela Alžběta Bavorská? Alžběta Bavorská je v sekci Panovníci

Kategorie panovníci, česká královna, alžběta Bavorská, ilustrační obrázek

Text napsán pro Superia.cz. Vyhrazujeme si možnost chyb v textech. Berte v potaz, že uvedené texty nejsou pravidelně aktualizovány. Čerstvé informace hledejte osobnost, osobu, člověka Alžběta Bavorská dejme tomu například v populární Wikipedii, kde naleznete nejspíš komplexnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Alžběta Bavorská i v jiné kategorii než je panovníci.