Kdo je to?
Kdo byla Alžběta Bavorská? Životopis Alžběta Bavorská, osobnosti, slavná žena z kategorie panovníci

Kdo byla Alžběta Bavorská?

Kdo byla Alžběta Bavorská? Životopis, informace, biografie, panovníci

Alžběta Amálie Evženie Bavorská, známější pod přezdívkou Sissi, byla bavorskou princeznou z rodu Wittelsbachů, rakouská císařovna, česká a uherská královna a manželka rakouského císaře Františka Josefa. Alžběta Bavorská se narodila na štědrý den v bavorském Mnichově do rodiny vévodkyně Ludoviky a vévody Maxmiliána Josefa jako čtvrté dítě. Následně se ji narodilo dalších pět sourozenců. První roky života strávila v Mnichově a na venkovském sídle v Possenhofenu, kde se naučila plavat a jezdit na koni. Patřila k nejlepším jezdcům na koni tehdejší doby. Uměla mluvit maďarsky, německy, česky, polsky, rumunsky, italsky, anglicky, francouzsky, novořecky a starořecky, latinsky. Velmi ráda cestovala po Evropě a navštívila spoustu měst a zemí.
V šestnácti letech dne 24. dubna 1854 se Alžběta provdala ve Vídni za svého bratrance a rakouského císaře Františka Josefa I. O rok později se jim narodila dcera Žofie, která však po dvou letech zemřela na tyfus. Druhým dítětem byla dcera Gisela, která se narodila roku 1856. Dva roky poté následoval syn Rudolf (1858). Po smrti Žofie se Alžběta nestarala o své další dvě děti. Vychovávala je jejich babička Ludovika. V roce 1868 se narodila dcera Marie Valerie, kterou navzdory svým dalším dvou dětem milovala nejvíce. Postupně láska mezi Alžbětou a Františkem Josefem vyprchala a král ji začal podvádět s Annou Nahowskou (1875).
V roce 1889 spáchal její syn Rudolf sebevraždu, což zasáhlo oba dva rodiče. Alžběta poté nenosila nic jiného než černé šaty a trpěla také častými depresemi.
Dne 10. září 1898 při návštěvě Ženevy byla zavražděna pilníkem italského anarchisty Luigiho Lucheniho. V den smrti měla 60 let.
František Josef I. po její smrti založil vyznamenání Řád Alžběty.Kdo byla Alžběta Bavorská? Životopis Alžběta Bavorská, osobnosti, slavná žena z kategorie panovníci

Základní údaje o osobě Alžběta Bavorská

Národnost: německá
Datum narození: 24. 12. 1837
Místo narození: Mnichov, Bavorské království
Datum úmrtí: 10. 9. 1898

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Alžběta Bavorská s partnery, kolegy a kamarády na Redditu, Facebooku, Pinterestu nebo na jiných tzv. sociálních sítích.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Vzpomněli byste si co označuje výraz Subsumpce? Vzpomněli byste si co označuje výraz Promoření? Znáte pojem Anafylaktický šok? Znáte termín Novoročenka?

Klíčová slova: národnost, kdo je Alžběta Bavorská?, narození, nežijící, národnost, kde se narodila Alžběta Bavorská?, wikipedie, biografie, vysvětlení, wiki, panovníci, panovníci, životopis, místo narození, osobnosti, popis

Pojem Alžběta Bavorská je v kategorii Panovníci, ilustrační obrázek

Doporučené zdroje informací k dalšímu studiu

Hledat výraz Alžběta Bavorská ve vyhledávači Qwant

Najít pojem Alžběta Bavorská ve Wikipedii

Hledat výraz Alžběta Bavorská ve vyhledávači Yahoo

Vyhledat výraz Alžběta Bavorská na Google obrázcích

Hledejte bez špehování slovo Alžběta Bavorská ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Alžběta Bavorská například ve videích na Youtube, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve fulltextu Google.cz, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Výběr náhodných osobností, odborných termínů, pojmů a hesel

Biografie, životopis, kdo je to Alžběta Bavorská?

Právě jste zjistili Kdo byla Alžběta Bavorská? Kdy se narodila Alžběta Bavorská? Kde se narodila Alžběta Bavorská? Kdy zemřela Alžběta Bavorská? Alžběta Bavorská je v sekci Panovníci

Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz. Uvedené informace jsou bez záruky. Bohužel, naše možnosti updatů článků jsou omezené. Zkuste též najít informace osobnost, osobu, člověka Alžběta Bavorská například v projektu Wikipedia, kde můžete najít delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Alžběta Bavorská i v jiné kategorii než je panovníci.