Kdo je to?
Kdo byla Alžběta Bavorská? Životopis Alžběta Bavorská, osobnosti, slavná žena z kategorie panovníci

Kdo byla Alžběta Bavorská?

Kdo byla Alžběta Bavorská? Životopis, informace, biografie, panovníci

Alžběta Amálie Evženie Bavorská, známější pod přezdívkou Sissi, byla bavorskou princeznou z rodu Wittelsbachů, rakouská císařovna, česká a uherská královna a manželka rakouského císaře Františka Josefa. Alžběta Bavorská se narodila na štědrý den v bavorském Mnichově do rodiny vévodkyně Ludoviky a vévody Maxmiliána Josefa jako čtvrté dítě. Následně se ji narodilo dalších pět sourozenců. První roky života strávila v Mnichově a na venkovském sídle v Possenhofenu, kde se naučila plavat a jezdit na koni. Patřila k nejlepším jezdcům na koni tehdejší doby. Uměla mluvit maďarsky, německy, česky, polsky, rumunsky, italsky, anglicky, francouzsky, novořecky a starořecky, latinsky. Velmi ráda cestovala po Evropě a navštívila spoustu měst a zemí.
V šestnácti letech dne 24. dubna 1854 se Alžběta provdala ve Vídni za svého bratrance a rakouského císaře Františka Josefa I. O rok později se jim narodila dcera Žofie, která však po dvou letech zemřela na tyfus. Druhým dítětem byla dcera Gisela, která se narodila roku 1856. Dva roky poté následoval syn Rudolf (1858). Po smrti Žofie se Alžběta nestarala o své další dvě děti. Vychovávala je jejich babička Ludovika. V roce 1868 se narodila dcera Marie Valerie, kterou navzdory svým dalším dvou dětem milovala nejvíce. Postupně láska mezi Alžbětou a Františkem Josefem vyprchala a král ji začal podvádět s Annou Nahowskou (1875).
V roce 1889 spáchal její syn Rudolf sebevraždu, což zasáhlo oba dva rodiče. Alžběta poté nenosila nic jiného než černé šaty a trpěla také častými depresemi.
Dne 10. září 1898 při návštěvě Ženevy byla zavražděna pilníkem italského anarchisty Luigiho Lucheniho. V den smrti měla 60 let.
František Josef I. po její smrti založil vyznamenání Řád Alžběty.Kdo byla Alžběta Bavorská? Životopis Alžběta Bavorská, osobnosti, slavná žena z kategorie panovníci

Hlavní informace o osobě Alžběta Bavorská

Národnost: německá
Datum narození: 24. 12. 1837
Místo narození: Mnichov, Bavorské království
Datum úmrtí: 10. 9. 1898

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Alžběta Bavorská sdílet s ostatními na Pinterestu, Redditu, Twitteru anebo na Facebooku.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Vzpomněli byste si co označuje výraz Recenze? Pamatujete si definici pojmu Státní smutek? Znáte pojem Beletrie? Vzpomněli byste si co znamená slovo Samovar?

Klíčová slova: nežijící, panovníci, panovníci, wiki, životopis, biografie, wikipedie, Kdy zemřela Alžběta Bavorská, osobnost, zajímavosti, osobnosti, národnost, informace, vysvětlení, popis, kde se narodila Alžběta Bavorská?

Pojem Alžběta Bavorská je v kategorii Panovníci, ilustrační obrázek

Další zdroje informací o slovu Alžběta Bavorská

Hledejte bez špehování slovo Alžběta Bavorská ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít výraz Alžběta Bavorská v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Hledat slovo Alžběta Bavorská ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat slovo Alžběta Bavorská na Google obrázcích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Alžběta Bavorská ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Alžběta Bavorská například ve ruském vyhledávači Yandex, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve fulltextu Google.cz nebo v Lingea slovnících.

Víte co znamenají tato slova, hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy?

Stručná biografie, resp. životopis osoby Alžběta Bavorská

Teď už znáte odpověď na otázku Kdo byla Alžběta Bavorská? Kdy se narodila Alžběta Bavorská? Kde se narodila Alžběta Bavorská? Kdy zemřela Alžběta Bavorská? Alžběta Bavorská je v sekci Panovníci

Text vytvořen pro server Superia.cz. Neručíme za správnost a aktuálnost uvedených informací. Nemáme možnost pravidelné aktualizace článků. Doporučujeme zkusit nalézt informace osobnost, osobu, člověka Alžběta Bavorská řekněme například v otevřené encyklopedii Wikipedia, kde můžete najít o mnoho podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Alžběta Bavorská i v jiné kategorii než je panovníci.