Kdo je to?
Kdo byl Franklin Delano Roosevelt? Životopis Franklin Delano Roosevelt, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Franklin Delano Roosevelt

Kdo byl Franklin Delano Roosevelt? Životopis, informace, biografie, politici

Franklin Delano Roosevelt byl v pořadí 32. prezidentem Spojených států amerických. Narodil se 30. ledna 1882 v New Yorku. Pocházel z významného amerického rodu. Jeho příbuzným byl například Theodore Roosevelt, jenž v minulosti rovněž zastával prezidentský úřad. Franklin Delano Roosevelt byl americkým prezidentem dlouhých 12 let a jako doposud jediný byl zvolen celkem čtyřikrát.
Po ukončení střední školy v Grotonu následovalo studium na Harvardově univerzitě. V té době se sblížil se svou sestřenicí Eleanor a roce 1905 se s ní oženil. Po úspěšném ukončení studií na Harvardu, se přihlásil na Kolumbijskou univerzitu na práva. Studoval zde od roku 1904 do 1907, kdy ze školy odešel po složení advokátních zkoušek. V roce 1908 dělal krátce koncipienta v právnické firmě, nicméně on sám viděl svou budoucnost v politice.
V roce 1910 byl zvolen za demokraty do senátu ve státě New York a mohl se naplno věnovat své politické kariéře. O dva roky později se stal náměstkem na ministerstvu námořnictva. Zde setrval až do roku 1920. V té době se Spojené státy zapojily do první světové války a Roosevelt tak byl v centru dění.
V roce 1921, když trávil rodinnou dovolenou na Campobello Island v Kanadě, však došlo k události, jež navždy změnila jeho život. Onemocněl obrnou a od pasu dolů ochrnul. Byl nucen na nějaký čas opustit vrcholnou politiku a přestěhovat se do Georgie, kde absolvoval rehabilitační program s vodoléčbou.
V roce 1928 na popud svých přátel kandidoval za demokraty na post guvernéra státu New York a těsně zvítězil. Krátce poté přišla Velká hospodářská krize a Roosevelt získal mnoho kladných bodů mezi voliči svým reformním programem, kdy hájil práva pracujících zasažených touto krizí.
V roce 1932 se stal kandidátem na prezidenta za Demokratickou stranu a ve volbách hlavním soupeřem republikánského prezidenta Herberta Hoovera. V těch Franklin Delano Roosevelt zvítězil. Těsně předtím, než se ujal funkce, na něj byl neúspěšně spáchán atentát italským imigrantem Giuseppem Zangarou. Ten však minul a místo toho zavraždil chicagského starostu Antonína Čermáka. V březnu roku 1933 se Roosevelt stal 32. prezidentem Spojených státu amerických. Ihned po nástupu do úřadu jeho vláda přijala spoustu opatření pro zmírnění dopadů hospodářské krize pojmenovaný jako New Deal (Nový úděl). O čtyři roky později ve volbách opět zvítězil, a to s naprostou převahou. Také tehdy musel řešit krizi, tentokrát to byla stávka dělníků v automobilovém průmyslu. Postavil se na stranu dělníků, díky čemuž se jim zlepšily podmínky a on opět získal kladné body. Navíc v té době byla velmi neklidná situace v Evropě po nástupu Adolfa Hitlera k moci. Po vypuknutí druhé světové války vyjádřil plnou podporu spojencům v čele s Velkou Británií a Francií, nicméně byl zpočátku velmi zdrženlivý v otázce přímého zapojení Spojených států do válečného konfliktu. Definitivní zlom však nastal po útoku Japonska na Pearl Harbor 7. prosince 1941. Následující den vystoupil v Kongresu s prohlášením, že USA vstupuje do války, ve které jde o budoucnost celého civilizovaného světa.
V lednu 1945, po vítězných volbách, se ujal úřadu počtvrté. Nicméně v té době byl již velmi vážně nemocný. Válka se chýlila ke konci. I přes svůj zdravotní stav odjel na Jaltu, kde proběhlo jednání s Churchillem a Stalinem o budoucím uspořádání světa. Po návratu zpět si však vysloužil nemalou kritiku za příliš mnoho ústupků Stalinovi, což lze s odstupem času přičítat jeho zdravotnímu stavu. Dne 12. dubna 1945, dva měsíce po návratu z Jaltské konference, zemřel. Bylo mu 63 let.Kdo byl Franklin Delano Roosevelt? Životopis Franklin Delano Roosevelt, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Hlavní informace o osobě Franklin Delano Roosevelt

Národnost: americká
Datum narození: 30. ledna 1882
Místo narození: New York
Datum úmrtí: 12. dubna 1945

Popis osobnosti Franklin Delano Roosevelt můžete sdílet s přáteli a kamarády na Twitteru, Redditu nebo Facebooku.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Pamatujete si definici pojmu Regrese? Znáte termín Skeč? Znáte termín Drobná stavba? Víte, co je to Darknet?

Klíčová slova: kdy se narodil Franklin Delano Roosevelt?, informace, lexikon, zajímavosti, místo narození, osobnosti, datum úmrtí, kdo je Franklin Delano Roosevelt?, wikipedie, Franklin Delano Roosevelt, popis, datum narození, kdo to je, Franklin Delano Roosevelt, nežijící, politici

Pojem Franklin Delano Roosevelt je v kategorii Politici, ilustrační obrázek

Další informační zdroje o slovu Franklin Delano Roosevelt

Hledat výraz Franklin Delano Roosevelt ve vyhledávači Yahoo

Hledat pojem Franklin Delano Roosevelt na Google.cz

Zkusit najít frázi Franklin Delano Roosevelt ve vyhledávači Yandex

Hledat termín Franklin Delano Roosevelt ve Wikipedii

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Franklin Delano Roosevelt ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Franklin Delano Roosevelt například ve videích na Youtube, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, v Microsoft Bing, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v Lingea slovnících.

Náhodných výběr osobností, hesel, pojmů a odborných termínů

Biografie, životopis, kdo je to Franklin Delano Roosevelt?

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku Kdo byl Franklin Delano Roosevelt? Kdy se narodil Franklin Delano Roosevelt? Kde se narodil Franklin Delano Roosevelt? Kdy zemřel Franklin Delano Roosevelt? Franklin Delano Roosevelt patří do kategorie Politici

Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz. Provozovatel neodpovídá za správnost, úplnost a aktuálnost tohoto obsahu. Bohužel, naše možnosti updatů článků jsou omezené. Pokuste se též vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Franklin Delano Roosevelt řekněme třeba na webovkách projektu Wikipedia, kde můžete najít podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Franklin Delano Roosevelt i v jiné kategorii než je politici.