Kdo je to?
Kdo byl Jaroslav Žák? Životopis Jaroslav Žák, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Jaroslav Žák

Kdo byl Jaroslav Žák? Životopis, informace, biografie, literatura

Jaroslav Žák byl český spisovatel, prozaik a fejetonista, autor především parodických próz a románů.
Jaroslav se narodil do rodiny vrchního poštovního tajemníka, avšak oba rodiče byli těžce dlouhodobě nemocní, a tak byl i s mladším bratrem vychováván babičkou a nevlastním dědou. Mládí prožil na Žižkově, kde vystudoval obecnou školu a gymnázium. Po maturitě vystudoval latinu a francouzštinu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Poté pracoval jako výpomocný učitel, později učitel a nakonec jako profesor na reálném gymnáziu v Liptovském Mikuláši. V letech 1939 až 46 učil na reálném gymnáziu v Jaroměři. Od roku 1946 se věnoval jen literatuře, a to ze dvou důvodů: jednak jeho parodické romány vadily tehdejším profesorům, protože je považovali za snižování své profese, jednak ho literární tvorba plně vytěžovala a na učení mu již nezbýval čas. Od té doby také žil převážně v Praze, kde měl možnost nejen psát, ale i spolupracovat s televizí nebo rozhlasem. V roce 1948 publikoval parodické básně Novoroční zdravice lidu studujícímu a také časopisecky začátek románu Ve stínu Kaktusu, což způsobilo jeho vyloučení ze Syndikátu československých spisovatelů, a rovnou i zákaz publikování. Poté se živil jako korektor a také zpracovával anotace z odborného tisku. Zemřel náhle v roce 1960 na srdeční infarkt.
Všechna díla Jaroslava Žáka jsou parodická, komická a satirická. Není divu, že za některých režimů skutečně nesměl publikovat. Jaroslav psal již jako dítě, a to dobrodružné knihy pro svého mladšího bratra. Ve škole vydával školní časopis. Jako středoškolák již vydával povídky, básně a anekdoty v Humoristických listech (později vyšly sebrané jako Žákovská knížka Žáka Jaroslava). První celé knihy psal nejprve ve spolupráci s kamarádem V. Radou, sem patří například Budulínek a Matlafousek aneb Vzpoura na parníku Primátor Dittrich. Dalším dílem byla Dobrodružství šesti trampů aneb Nové pověsti české, která popisuje boje trampů s měšťáky/paďoury. Ovšem nikdy nemůžeme v jeho dílech sledovat jen základní dějovou linku, mnoho narážek například směřuje na politické nebo kulturní dění. Kniha Z tajností žižkovského podsvětí byla parodií na detektivní žánr a gangsterky, ovšem zdaleka nejúspěšnější knihou byla ta s názvem Študáci a kantoři, kde čerpal ze svých bohatých zkušeností učitele. Z této knihy také vznikla později zdramatizovaná Škola základ života, uvedená nejprve E. F. Burianem v divadle D 38, později i zfilmovaná. Stejně tak byla později zfilmována Cesta do hlubin študákovy duše. Román Hvězdy nad Roupkovem napsal autor společně s dalším kamarádem - tentokrát F. Soukupem. Karikuje zejména novodobou posedlost lidí, zejména maloměšťáků, filmem. Román Ve stínu Kaktusu, ačkoliv byl situován do Jižní Ameriky, komunistický režim správně vyhodnotil jako výsměch režimu, a od té doby bylo Žákovi zakázáno publikovat. A proto si čtenáři na další díla - Konec starých časů, Na úsvitě nové doby, Kouzelné rukavice, Dobrý borec Antonín a z pozůstalosti Nesportovní povídky - museli počkat až do 90. let 20. století.Kdo byl Jaroslav Žák? Životopis Jaroslav Žák, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní údaje o osobě Jaroslav Žák

Národnost: česká
Datum narození: 28. 11. 1906
Místo narození: Praha
Datum úmrtí: 29. 8. 1960

Zaujala vás biografie osobnosti Jaroslav Žák? Potom se podělte s kamarády na Facebooku, Twitteru, Pinterestu, Redditu nebo na jiné sociální síti.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Víte, co je to Vláknina? Znáte pojem Talek? Vzpomněli byste si na význam slova Recyklace? Vzpomenete si na definici slova Online hra?

Klíčová slova: místo narození, Jaroslav Žák, literatura, nežijící, datum úmrtí, zajímavosti, Kdy zemřel Jaroslav Žák, životopis, wiki, osobnosti, kdo to je, narození, národnost, kdo je Jaroslav Žák?, kde se narodil Jaroslav Žák?, život

Pojem Jaroslav Žák je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Další zdroje informací

Hledat videa s názvem Jaroslav Žák na Youtube

Zkusit najít výraz Jaroslav Žák ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít výraz Jaroslav Žák v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Zkusit najít slovo Jaroslav Žák ve vyhledávači Yandex

Vyhledat heslo Jaroslav Žák ve Wikipedii

Dál můžete zkusit hledat slovo Jaroslav Žák například ve fulltextu Google.cz, v Lingea slovnících, ve Wikislovníku, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v Google překladači.

Výběr z náhodných odborných pojmů, osobností, hesel, termínů

Biografie, životopis, kdo je to Jaroslav Žák?

Právě jste zjistili Kdo byl Jaroslav Žák? Kdy se narodil Jaroslav Žák? Kde se narodil Jaroslav Žák? Kdy zemřel Jaroslav Žák? Jaroslav Žák se nachází v sekci Literatura

Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz. Provozovatel neručí za správnost a úplnost jakýchkoliv informací a dokumentů umístěných na webových stránkách. Berte v potaz, že uvedené texty nejsou pravidelně aktualizovány. Můžete se pokusit také najít informace osobnost, osobu, člověka Jaroslav Žák třeba na stránkách Wikipedie, kde můžete najít podrobný popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jaroslav Žák i v jiné kategorii než je literatura.