Kdo je to?
Kdo je Neil Young? Životopis Neil Young, osobnosti, slavný člověk z kategorie hudba

Kdo je Neil Young?

Kdo je Neil Young? Životopis, informace, biografie, hudba

Neil Young je kanadsko-americký zpěvák, hudebník, písničkář a režisér.
Jedná se o těžko zařaditelného hudebníka, který se pohybuje na ploše mnoha žánrů - především jde o folk rock a country, jeho hudba je však ovlivněna i klasickým rockem a hard rockem, blues, jazzem a jak jeho kariéra postupovala, stále častěji se v ní objevovaly experimentální proudy a také grunge. Hraje na několik hudebních nástrojů, především na kytaru a harmoniku.
Hudbě se věnoval už od mládí, se střídavými úspěchy i neúspěchy se připojil k různým kapelám (The Squires, Mynah Birds) nebo vystupoval jako sólový umělec.
V roce 1966 se v Los Angeles zformovala kapela Buffalo Springfield a Neil Young byl jedním z hlavních článků této skupiny. Buffalo Springfield hráli folk rock a přestože existence kapely neměla dlouhého trvání (1966-1968) výrazně se zapsala do dějiny hudby a dokázala proměnit žánr a dát mu nové impulsy.
Po rozpadu Buffalo Springfield pokračoval Young v sólové kariéře a v roce 1969 vydal své debutové album nesoucí v názvu jeho jméno a ještě téhož roku následovalo druhé album Everybody Knows This Is Nowhere.
Následovala období, během kterých spolupracoval s nějakou kapelou nebo dalšími hudebníky, střídaná roky, kdy pracoval a vystupoval sám. V roce 1969 tak začal hrát se skupinou Crosby, Stills, Nash & Young - společně vydali album Déjà Vu a mimo jiné vystoupili i na slavném Woodstocku. Spolupráce mezi těmito umělci pak úspěšné pokračovala napříč dalšími roky. V roce 1970 pak vydal třetí sólové album After the Gold Rush. V tomto období také začal spolupracovat s triem hudebníku nazvaným Crazy Horse, kteří jej doprovázeli právě při jeho sólových vystoupeních.
V 80. letech se Youngovi dařilo o něco méně - zdálo se, že ztrácí inspiraci, jeho alba často obsahovala materiál z předchozí dekády. Zároveň však v tomto období začal více experimentovat a hledat nové cesty vyjádření a nový zvuk. Jeho práce přinesla své ovoce v roce 1989, kdy vydal úspěšnou desku Freedom. V další dekádě potom nahrál například alba Harvest Moon (1992), Sleeps with Angels (1994) a nebo Mirror Ball (1995), které vzniklo ve spolupráci s Pearl Jam.
Po roce 2000 se v Youngově hudbě čím dál víc projevuje aktivismus, který mu nikdy nebyl cizí. Zmiňme například desky Greendale (2003) nebo Living with War (2006). V hudební kariéře pokračuje i v pozdním věku, jedním z jeho posledních alb je například Colorado z roku 2019.
Young se však nevěnoval jenom hudbě, ale postupně začal pronikat i do jiných oborů. Pokud jsme zmínili album Greendale, musíme dodat, že ve stejném roce vznikl i stejnojmenný film/muzikál, jehož režie se Neil Young ujal. Jednalo se o nezávislý snímek, který měl stejně jako předcházející album politický a aktivistický podtext. V roce 1982 psal scénář, režíroval a zároveň si i zahrál v crazy muzikálu Human Highway.
Neil Young je několikanásobným držitelem Grammy a dalších hudebních ocenění. Do Rock and Roll Hall of Fame byl uveden dokonce dvakrát - jednou jako sólový umělec, jednou spolu s Buffalo Springfield.Kdo je Neil Young? Životopis Neil Young, osobnosti, slavný člověk z kategorie hudba

Hlavní informace o osobě Neil Young

Národnost: kanadská
Datum narození: 12. listopadu 1945
Místo narození: Ontario

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Neil Young sdílet s vašimi kamarády na Pinterestu nebo na Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Vzpomněli byste si co označuje výraz Eskalátor? Víte co je Pranostika? Znáte pojem Fermentace? Vzpomněli byste si co označuje výraz Ketóza?

Klíčová slova: život, Neil Young, zajímavosti, kdy se narodil Neil Young?, Neil Young, wikipedie, místo narození, osobnosti, hudba, kde se narodil Neil Young?, hudba, informace, biografie, národnost, wiki, kdo je Neil Young?

Pojem Neil Young je v kategorii Hudba, ilustrační obrázek

Linky na jiné informační zdroje

Vyhledat výraz Neil Young ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít termín Neil Young v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Vyhledat slovo Neil Young ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledejte bez špehování slovo Neil Young ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Neil Young ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Neil Young například ve fulltextu Yahoo.com, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve vyhledávači Seznam.cz, ve fulltextu Google.cz nebo v projektu slovnik.cz.

Často hledaná slova, osobnosti, termíny a odborné pojmy

Stručná biografie, resp. životopis osoby Neil Young

Teď už znáte odpověď na otázku Kdo je to Neil Young? Kdy se narodil Neil Young? Kde se narodil Neil Young? Neil Young je v kategorii Hudba

Text napsán pro Superia.cz. Neručíme za přesnost informací. Možnost chyb vyhrazena. Návštěvníci, omluvte nás prosím, že nestíháme pravidelně aktualizovat texty. Pokuste se vyhledat osobnost, osobu, člověka Neil Young dejme tomu např. v otevřené encyklopedii Wikipedia, kde můžete najít rozsáhlejší popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Neil Young i v jiné kategorii než je hudba.