Kdo je to?
Kdo byl Jiří Holý? Životopis Jiří Holý, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Jiří Holý

Kdo byl Jiří Holý? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, herectví

Je český herec, výtvarník a scénograf, který se narodil 27. listopadu 1922 v obci Rožumberok. Přestože má na svém kontě mnoho slavných rolí, většina diváků jej patrně zná díky jeho ztvárnění postavy starého krále v televizní pohádce Zlatovláska, kde se objevil po boku Jorgy Kotrbové, Petra Štěpánka, Ladislava Peška, Marie Rosůlkové nebo Jana Třísky.
Na střední školu nastoupil na obchodní akademii, kterou později také úspěšně ukončil a pokračoval ve studiu na Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze. Ačkoli to tak z výběru jeho studijních oborů možná nemusí vypadat, herectví pro něj bylo celý život velmi důležité, a již od raných let se mu věnoval.
Na obchodní akademii nastoupit především kvůli přání svých rodičů a vysokou školu studoval pouze externě, a to jen tři roky, jelikož poté přišla druhá světová válka, a s ní i uzavření vysokých škol.
Kromě herectví ho v mládí zajímal také sport. Hrál basketbal, lední hokej a volejbal, věnoval se atletice. Byl velmi všestranně založený.
Ještě během druhé světové války působil v Nezávislém divadle, odkud v roce 1945 přešel do kolektivu Obratník. Od té doby působil jako herec na volné noze a účinkoval v Divadle mladých pionýrů, v Divadle pod Plachtou i v oblastních divadlech ve Zlíně, Ostravě a Pardubicích.
Mezi rokem 1960 a 1986 působil v Divadle E. F. Buriana, odkud odešel kvůli zdravotním potížím na odpočinek.
Jméno Jiřího Holého je spojeno s mnoha významnými československými a českými filmy či seriály. Vůbec poprvé se před kameru postavil díky filmu Anna Proletářka v roce 1952, v němž ztvárnil malou epizodní roli. Dále si zahrál v kriminálním dramatu z konce padesátých let Král Šumavy a objevil se také v televizní inscenaci slavného muzikálu Noc na Karlštejně z roku 1965, kde ztvárnil postavu krále cyperského a jeruzalémského Petra, jehož o desetiletí později ve známější adaptaci hrál Waldemar Matuška.
Objevil se také v oblíbeném detektivním seriálu Hříšní lidé města pražského, v komediálním seriálu Kamarádi s Markem Ebenem nebo v Třiceti případech majora Zemana.
Diváci mohou znát Jiřího Holého také z filmu Kladivo na čarodějnice, Reverend, Bude řeč o penězích, Oznamuje se láskám vašim, Studentská balada, Fešák Hubert, Zelená je tráva, V zámku a podzámčí, Poslední propadne peklu nebo Divoká planeta
Kromě herectví se Holý věnovat ve velké míře také dabingu. Na kontě má obrovskou škálu různých filmů. Hlas propůjčit například zrcadlu v původní adaptaci animované pohádky Sněhurka a sedm trpaslíků z dílny Walta Disneyho. Podílel se na dabingu filmu Angelika a král, Tonoucí se stébla chytá, Senzační prázdniny, Král Lear, Tři mušketýři, Hrabě Monte Cristo, Černý korzár, Vražda v Orient expresu, Aladin, Statečné srdce, Poslední císař nebo Robin Hood: Král zbojníků.
Je držitelem mnoha ocenění. V roce 1950 například získal Státní cenu a v roce 1983 titul Zasloužilého umělce. Taktéž je nositelem Ceny Františka Filipovského.
Nelze zde opomenout ani jeho obrovský přínos a usilovnou práci v rozhlase.
Svou poslední roli si zahrál v roce 2006, kdy ztvárnil postavu právníka Babky v seriálu Místo v životě. Jen o tři roky později 11. listopadu 2009 v nedožitých sedmaosmdesáti letech v Praze zemřel.
Ve svém osobním životě tvořil manželský pár s režisérkou Ludmilou Holou, s níž měl jednoho syna.Kdo byl Jiří Holý? Životopis Jiří Holý, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Hlavní informace o osobě Jiří Holý

Národnost: československá, česká
Datum narození: 27. listopadu 1922
Místo narození: Rožumberok
Datum úmrtí: 11. listopadu 2009

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Jiří Holý sdílet s kolegy na různých sociálních sítích, jako jsou Facebook, Twitter (síť X), Pinterest, Reddit a další.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Víte, co je to Halucinace? Znáte termín Žemlovka? Vzpomněli byste si na význam slova Gramatika? Víte, co je to Rodinný dům?

Klíčová slova: lexikon, biografie, narození, nežijící, Kdy zemřel Jiří Holý, vysvětlení, datum narození, místo narození, informace, životopis, kde se narodil Jiří Holý?, kdy se narodil Jiří Holý?, zajímavosti, herectví, národnost, život

Pojem Jiří Holý je v kategorii Herectví, ilustrační obrázek

Další zdroje informací

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Jiří Holý ve Wikimedia Commons

Zkusit najít výraz Jiří Holý ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít výraz Jiří Holý ve vyhledávači Yahoo

Najít slovo Jiří Holý ve fulltextu Seznam.cz

Najít výraz Jiří Holý ve Wikipedii

Dál můžete zkusit hledat slovo Jiří Holý například ve Wikislovníku, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v Microsoft Bing, v evropském vyhledávači Qwant nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Další osobnosti, lidé, pojmy, významy slov, hesla, výrazy

Biografie, životopis, kdo je to Jiří Holý?

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku Kdo byl Jiří Holý? Kdy se narodil Jiří Holý? Kde se narodil Jiří Holý? Kdy zemřel Jiří Holý? Jiří Holý patří do sekce Herectví

Napsáno redaktory Superia.cz. Velmi pečlivě jsme procházeli veškeré zveřejněné texty. Přes to vše se může stát, že je zde nesprávná, nepřesná či neaktuální informace. Berte v potaz, že uvedené texty nejsou pravidelně aktualizovány. Doporučujeme zkusit nalézt informace osobnost, osobu, člověka Jiří Holý dejme tomu například v projektu Wikipedie, kde můžete najít nejspíše delší a podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jiří Holý i v jiné kategorii než je herectví.