Kdo je to?
Kdo byl Jan Mukařovský? Životopis Jan Mukařovský, slavní lidé, osobnosti z věda

Kdo je to Jan Mukařovský?

Kdo to byl Jan Mukařovský? Stručný životopis

Jan Mukařovský byl český literární teoretik, kritik, lingvista a estetik.
Vystudoval češtinu, francouzštinu a estetiku na Karlově Univerzitě. V roce 1926 se stal jedním ze zakladatelů a také jednou z hlavních tváří Pražského lingvistického kroužku. V Praze i v Bratislavě působil jako univerzitní profesor estetiky.
Jeho vědecký život lze rozdělit na dvě části. Tím prvním je jeho práce z meziválečného období - originální strukturalistické teze z oblasti estetiky, literární vědy a lingvistiky. Po druhé světové válce se však od této práce distancoval, označil ji za omyl a začal se řídit požadavky marxistické literární vědy.
Pražská lingvistická škola byla v meziválečném období významnou autoritou v oblasti jazykové vědy. Prosadila do odborného povědomí řadu strukturalistických teorií a posunula studium jazyka na další úroveň. Jazyk je v jejím vnímání systém, který má svou vnitřní strukturu, jež se může vyvíjet a je možno ji studovat.
Jan Mukařovský se soustředil na estetiku. V roce 1922 napsal studii Příspěvek k estetice českého verše a v roce 1929 následovala práce Máchův Máj: Estetická studie, která mu vynesla docenturu. Jeho teoretické estetické teze byly ovlivněny fenomenologií a ruskou formalistickou školou. V jeho úvahách se setkáváme s pojmy estetická norma, funkce a hodnota, kterým se dlouhodobě věnoval, zkoumal je a vysvětloval. Nejvýznamnější v tomto směru je jeho text Estetická funkce, norma a hodnota jako sociální fakty (1936).
Po roce 1948 začal spolupracovat s komunistickým režimem. Opustil své předchozí strukturalistické zaměření a podřídil se dobovým požadavkům. V tomto období se stal rektorem Karlovy Univerzity. Od roku 1951 působil jako ředitel Ústavu pro českou literaturu. Zemřel v roce 1975.Kdo byl Jan Mukařovský? Životopis Jan Mukařovský, slavní lidé, osobnosti z věda

Hlavní data o osobě Jan Mukařovský

Národnost: česká
Datum narození: 11. listopadu 1891
Místo narození: Písek
Datum úmrtí: 8. února 1975

Sdílejte tuto stránku s osobností Jan Mukařovský se známými na Pinterestu nebo na Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu      Sdílet na Redditu       Sdílet na Twitteru  

Víte co je Kuplířství? Vzpomněli byste si co označuje výraz Dip? Rozumíte pojmu Relé? Znáte termín Komedie?

Klíčová slova: pojem, význam, heslo, wiki, odborný výraz, přesný význam, formulace, etymologie, lexikon, přesný výraz, vysvětlení, co znamená, co je to Jan Mukařovský?, kdo je Jan Mukařovský?, Jan Mukařovský, termín

Pojem Jan Mukařovský je v kategorii Věda, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné online zdroje a weby

Najít heslo Jan Mukařovský ve Wikislovníku

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Jan Mukařovský ve Wikimedia Commons

Hledat pojem Jan Mukařovský ve vyhledávači Qwant

Vyhledat termín Jan Mukařovský ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Jan Mukařovský například ve vyhledávači Seznam.cz, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v Google překladači.

Doporučené pojmy, slova, osobnosti, odborné termíny a výrazy

Stručná biografie, resp. životopis osoby Jan Mukařovský

Na této webové stránce jste se dozvěděli: Kdo je to Jan Mukařovský? Kdo to byl Jan Mukařovský? Kdy se narodil Jan Mukařovský? Kde se narodil Jan Mukařovský? Kdy zemřel Jan Mukařovský? Jan Mukařovský je v kategorii věda. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz Omlouváme se za možné chyby v textech. Pochopte prosím, že nemáme prostředky na častou aktualizaci všech textů. Pokuste se též vyhledat osobnost, osobu, člověka Jan Mukařovský řekněme v populární Wikipedii, kde naleznete o něco delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jan Mukařovský i v jiné kategorii než je věda.