Kdo je to?
Kdo byl Jan Mukařovský? Životopis Jan Mukařovský, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Kdo byl Jan Mukařovský?

Kdo byl Jan Mukařovský? Životopis, informace, biografie, věda

Jan Mukařovský byl český literární teoretik, kritik, lingvista a estetik.
Vystudoval češtinu, francouzštinu a estetiku na Karlově Univerzitě. V roce 1926 se stal jedním ze zakladatelů a také jednou z hlavních tváří Pražského lingvistického kroužku. V Praze i v Bratislavě působil jako univerzitní profesor estetiky.
Jeho vědecký život lze rozdělit na dvě části. Tím prvním je jeho práce z meziválečného období - originální strukturalistické teze z oblasti estetiky, literární vědy a lingvistiky. Po druhé světové válce se však od této práce distancoval, označil ji za omyl a začal se řídit požadavky marxistické literární vědy.
Pražská lingvistická škola byla v meziválečném období významnou autoritou v oblasti jazykové vědy. Prosadila do odborného povědomí řadu strukturalistických teorií a posunula studium jazyka na další úroveň. Jazyk je v jejím vnímání systém, který má svou vnitřní strukturu, jež se může vyvíjet a je možno ji studovat.
Jan Mukařovský se soustředil na estetiku. V roce 1922 napsal studii Příspěvek k estetice českého verše a v roce 1929 následovala práce Máchův Máj: Estetická studie, která mu vynesla docenturu. Jeho teoretické estetické teze byly ovlivněny fenomenologií a ruskou formalistickou školou. V jeho úvahách se setkáváme s pojmy estetická norma, funkce a hodnota, kterým se dlouhodobě věnoval, zkoumal je a vysvětloval. Nejvýznamnější v tomto směru je jeho text Estetická funkce, norma a hodnota jako sociální fakty (1936).
Po roce 1948 začal spolupracovat s komunistickým režimem. Opustil své předchozí strukturalistické zaměření a podřídil se dobovým požadavkům. V tomto období se stal rektorem Karlovy Univerzity. Od roku 1951 působil jako ředitel Ústavu pro českou literaturu. Zemřel v roce 1975.Kdo byl Jan Mukařovský? Životopis Jan Mukařovský, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Základní údaje o osobě Jan Mukařovský

Národnost: česká
Datum narození: 11. listopadu 1891
Místo narození: Písek
Datum úmrtí: 8. února 1975

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Jan Mukařovský s partnery, kolegy a kamarády na Pinterestu nebo na Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Víte co je Kuplířství? Vzpomněli byste si co označuje výraz Vbočený palec? Rozumíte pojmu Germanizace? Znáte termín ALS?

Klíčová slova: Jan Mukařovský, vysvětlení, nežijící, Jan Mukařovský, wikipedie, osobnost, kdo to je, popis, život, zajímavosti, lexikon, datum narození, wiki, národnost, kdy se narodil Jan Mukařovský?, věda

Pojem Jan Mukařovský je v kategorii Věda, ilustrační obrázek

Jiné informační zdroje o frázi Jan Mukařovský

Vyhledat pojem Jan Mukařovský ve fulltextu Seznam.cz

Hledat videa s názvem Jan Mukařovský na Youtube

Vyhledat heslo Jan Mukařovský ve fulltextu vyhledávače Info.com

Najít pojem Jan Mukařovský na Google.cz

Hledat výraz Jan Mukařovský v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Dál můžete zkusit hledat slovo Jan Mukařovský například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v nabídce zboží na Heureka.cz, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v Google obrázcích nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Náhodné osobnosti, pojmy, výrazy, slova a odborné termíny

Stručná biografie, resp. životopis osoby Jan Mukařovský

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku Kdo byl Jan Mukařovský? Kdy se narodil Jan Mukařovský? Kde se narodil Jan Mukařovský? Kdy zemřel Jan Mukařovský? Jan Mukařovský patří do kategorie Věda

Text napsán pro Superia.cz. Veškeré texty jsou bez záruky. Návštěvníci, omluvte nás prosím, že nestíháme pravidelně aktualizovat texty. Pokuste se vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Jan Mukařovský např. v projektu Wikipedia, kde můžete najít nejspíše podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jan Mukařovský i v jiné kategorii než je věda.