Kdo je to?
Kdo byl Georg Hegel? Životopis Georg Hegel, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Kdo byl Georg Hegel?

Kdo byl Georg Hegel? Životopis, informace, biografie, filozofie

Georg Hegel byl filosof a představitel idealismu. Chodil do latinské školy ve Stuttgartu, kde se už v dětství naučil řecky i latinsky. Poté odešel studovat filosofii a teologii na univerzitu v Tübingenu. Tam se spřátelil s filosofem Schellingem, se kterým později začal vydávat filosofický časopis. Poté přednášel na katedře filosofie v Heidelbergu. Jeho myšlení získalo velký vliv a na přednášky chodily davy nadšených studentů. Díky tomu získal místo v Berlíně, kde se stal slavnou osobností a přednášky navštěvovali i němečtí politici.
Hegelova filosofie je považována za vrchol německého idealismu, který se projevuje snahou pojmout veškerou skutečnost jako projev ducha. Velký důraz je kladen na celistvé pojetí reality. Hegel však celek nevidí harmonicky, nýbrž jako velmi složitou a vzájemně provázanou síť, která je plná konfliktů a protikladů. V pohledu na dějiny navazuje na křesťanské představy o spasení světa. Dějiny jsou ústřední téma, protože se jedná o dramatický děj, ve kterém se Duch vrací k sobě samému. Pojetí dějin jako toku plného změn postupně ovlivnilo další vědy, viz evoluční teorie nebo teorie velkého třesku.
Hegel se zabýval rovněž svobodou. Tu podle něj může přinést pouze racionální a dobře organizovaný stát, který má správně nastavené vztahy mezi občanem a státem. Odtud podpora občanské společnosti, ačkoli z dnešního pohledu byl spíše konzervativní myslitel. Podporoval také Prusko, které se dnes jeví jako vojenský stát, ale na svou dobu provádělo rozsáhlé reformy, od kterých si Hegel sliboval směřování k vyspělému státnímu útvaru.
Nejslavnějším dílem je Fenomenologie ducha. V něm Hegel vyjádřil základní myšlenky o dějinách a pohybech Ducha. Představa tvořivého dějinného vývoje měla vliv na řadu myslitelů, zejména na Karla Marxe, který na Hegela v mnohém navazoval.Kdo byl Georg Hegel? Životopis Georg Hegel, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Základní informace o osobě Georg Hegel

Národnost: německá
Datum narození: 27. srpna 1770
Místo narození: Stuttgart
Datum úmrtí: 14. listopadu 1831

Líbí se stručný životopis s osobou Georg Hegel? Pak se podělte s vašimi kamarády, známými a přáteli na Redditu, Facebooku, Pinterestu nebo na jiných tzv. sociálních sítích.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Znáte pojem Gorgonzola? Znáte definici termínu Import? Pamatujete si definici pojmu FileZilla? Pamatujete si definici pojmu Světelný rok?

Klíčová slova: Georg Hegel, nežijící, narození, kde se narodil Georg Hegel?, filozofie, životopis, národnost, místo narození, informace, datum úmrtí, filozofie, Kdy zemřel Georg Hegel, osobnosti, wikipedie, Georg Hegel, osobnost

Pojem Georg Hegel je v kategorii Filozofie, ilustrační obrázek

Zkuste se dozvědět víc informací v následujících odkazech

Hledat výraz Georg Hegel v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Hledejte bez špehování slovo Georg Hegel ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat termín Georg Hegel ve vyhledávači Yahoo

Hledat termín Georg Hegel ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít výraz Georg Hegel ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Georg Hegel například v Microsoft Bing, v nabídce zboží na Heureka.cz, v Google obrázcích, ve Wikipedii nebo v Google překladači.

Náhodných výběr osobností, hesel, pojmů a odborných termínů

Životopis, kdo je Georg Hegel? Stručná biografie

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku Kdo byl Georg Hegel? Kdy se narodil Georg Hegel? Kde se narodil Georg Hegel? Kdy zemřel Georg Hegel? Georg Hegel je v kategorii Filozofie

Sepsáno redaktory Superia.cz. Provozovatel neručí za úplnost, pravdivost či aktuálnost informací na těchto webových stránkách. Nemáme možnost soustavné aktualizace všech textů. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka Georg Hegel dejme tomu v internetové encyklopedii Wikipedia, kde naleznete rozsáhlejší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Georg Hegel i v jiné kategorii než je filozofie.