Kdo je to?
Kdo byl Georg Hegel? Životopis Georg Hegel, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Kdo byl Georg Hegel?

Kdo byl Georg Hegel? Životopis, informace, biografie, filozofie

Georg Hegel byl filosof a představitel idealismu. Chodil do latinské školy ve Stuttgartu, kde se už v dětství naučil řecky i latinsky. Poté odešel studovat filosofii a teologii na univerzitu v Tübingenu. Tam se spřátelil s filosofem Schellingem, se kterým později začal vydávat filosofický časopis. Poté přednášel na katedře filosofie v Heidelbergu. Jeho myšlení získalo velký vliv a na přednášky chodily davy nadšených studentů. Díky tomu získal místo v Berlíně, kde se stal slavnou osobností a přednášky navštěvovali i němečtí politici.
Hegelova filosofie je považována za vrchol německého idealismu, který se projevuje snahou pojmout veškerou skutečnost jako projev ducha. Velký důraz je kladen na celistvé pojetí reality. Hegel však celek nevidí harmonicky, nýbrž jako velmi složitou a vzájemně provázanou síť, která je plná konfliktů a protikladů. V pohledu na dějiny navazuje na křesťanské představy o spasení světa. Dějiny jsou ústřední téma, protože se jedná o dramatický děj, ve kterém se Duch vrací k sobě samému. Pojetí dějin jako toku plného změn postupně ovlivnilo další vědy, viz evoluční teorie nebo teorie velkého třesku.
Hegel se zabýval rovněž svobodou. Tu podle něj může přinést pouze racionální a dobře organizovaný stát, který má správně nastavené vztahy mezi občanem a státem. Odtud podpora občanské společnosti, ačkoli z dnešního pohledu byl spíše konzervativní myslitel. Podporoval také Prusko, které se dnes jeví jako vojenský stát, ale na svou dobu provádělo rozsáhlé reformy, od kterých si Hegel sliboval směřování k vyspělému státnímu útvaru.
Nejslavnějším dílem je Fenomenologie ducha. V něm Hegel vyjádřil základní myšlenky o dějinách a pohybech Ducha. Představa tvořivého dějinného vývoje měla vliv na řadu myslitelů, zejména na Karla Marxe, který na Hegela v mnohém navazoval.Kdo byl Georg Hegel? Životopis Georg Hegel, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Hlavní data o osobě Georg Hegel

Národnost: německá
Datum narození: 27. srpna 1770
Místo narození: Stuttgart
Datum úmrtí: 14. listopadu 1831

Sdílejte tuto stránku s osobností Georg Hegel se známými na Facebooku, Twitteru, Pinterestu, Redditu nebo na jiné sociální síti.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Znáte pojem Gorgonzola? Vzpomněli byste si na význam slova Rukola? Pamatujete si definici pojmu Adobe air? Znáte definici termínu Kreditní karta?

Klíčová slova: lexikon, zajímavosti, kdy se narodil Georg Hegel?, wiki, narození, osobnosti, kdo to je, popis, místo narození, filozofie, Kdy zemřel Georg Hegel, nežijící, Georg Hegel, wikipedie, datum úmrtí, životopis

Pojem Georg Hegel je v kategorii Filozofie, ilustrační obrázek

Hledejte pojem Georg Hegel v následujících vyhledávačích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Georg Hegel ve Wikimedia Commons

Zkusit najít heslo Georg Hegel ve vyhledávači Yahoo

Hledat výraz Georg Hegel ve fulltextu Seznam.cz

Hledat pojem Georg Hegel ve Wikipedii

Vyhledat pojem Georg Hegel ve fulltextu vyhledávače Info.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Georg Hegel například v evropském vyhledávači Qwant, v Lingea slovnících, ve fulltextu Google.cz, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Výběr pojmů, slov, hesel, termínů, výrazů, osobností

Stručná biografie, resp. životopis osoby Georg Hegel

Na této webové stránce jste se dozvěděli Kdo byl Georg Hegel? Kdy se narodil Georg Hegel? Kde se narodil Georg Hegel? Kdy zemřel Georg Hegel? Georg Hegel se nachází v kategorii Filozofie

Napsáno redaktory Superia.cz. Chyby vyhrazeny. Pochopte prosím, že nemáme prostředky na častou aktualizaci všech textů. Pokuste se také najít osobnost, osobu, člověka Georg Hegel dejme tomu třeba v populární Wikipedii, kde naleznete nejspíš komplexnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Georg Hegel i v jiné kategorii než je filozofie.