Kdo je to?
Kdo byl Georg Hegel? Životopis Georg Hegel, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Kdo byl Georg Hegel?

Kdo byl Georg Hegel? Životopis, informace, biografie, filozofie

Georg Hegel byl filosof a představitel idealismu. Chodil do latinské školy ve Stuttgartu, kde se už v dětství naučil řecky i latinsky. Poté odešel studovat filosofii a teologii na univerzitu v Tübingenu. Tam se spřátelil s filosofem Schellingem, se kterým později začal vydávat filosofický časopis. Poté přednášel na katedře filosofie v Heidelbergu. Jeho myšlení získalo velký vliv a na přednášky chodily davy nadšených studentů. Díky tomu získal místo v Berlíně, kde se stal slavnou osobností a přednášky navštěvovali i němečtí politici.
Hegelova filosofie je považována za vrchol německého idealismu, který se projevuje snahou pojmout veškerou skutečnost jako projev ducha. Velký důraz je kladen na celistvé pojetí reality. Hegel však celek nevidí harmonicky, nýbrž jako velmi složitou a vzájemně provázanou síť, která je plná konfliktů a protikladů. V pohledu na dějiny navazuje na křesťanské představy o spasení světa. Dějiny jsou ústřední téma, protože se jedná o dramatický děj, ve kterém se Duch vrací k sobě samému. Pojetí dějin jako toku plného změn postupně ovlivnilo další vědy, viz evoluční teorie nebo teorie velkého třesku.
Hegel se zabýval rovněž svobodou. Tu podle něj může přinést pouze racionální a dobře organizovaný stát, který má správně nastavené vztahy mezi občanem a státem. Odtud podpora občanské společnosti, ačkoli z dnešního pohledu byl spíše konzervativní myslitel. Podporoval také Prusko, které se dnes jeví jako vojenský stát, ale na svou dobu provádělo rozsáhlé reformy, od kterých si Hegel sliboval směřování k vyspělému státnímu útvaru.
Nejslavnějším dílem je Fenomenologie ducha. V něm Hegel vyjádřil základní myšlenky o dějinách a pohybech Ducha. Představa tvořivého dějinného vývoje měla vliv na řadu myslitelů, zejména na Karla Marxe, který na Hegela v mnohém navazoval.Kdo byl Georg Hegel? Životopis Georg Hegel, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Základní informace o osobě Georg Hegel

Národnost: německá
Datum narození: 27. srpna 1770
Místo narození: Stuttgart
Datum úmrtí: 14. listopadu 1831

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je Georg Hegel? s vašimi kamarády na sociálních sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Znáte pojem Ricochet? Vzpomněli byste si na význam slova Operační systém? Pamatujete si definici pojmu Pásový opar? Znáte definici termínu Back office?

Klíčová slova: kdy se narodil Georg Hegel?, místo narození, wiki, nežijící, datum narození, osobnost, lexikon, vysvětlení, životopis, národnost, narození, Kdy zemřel Georg Hegel, osobnosti, Georg Hegel, biografie, národnost

Pojem Georg Hegel je v kategorii Filozofie, ilustrační obrázek

Jiné informační zdroje o frázi Georg Hegel

Zkusit najít Georg Hegel ve vyhledávači Qwant

Hledejte bez špehování slovo Georg Hegel ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat pojem Georg Hegel na Google obrázcích

Zkusit najít heslo Georg Hegel ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít výraz Georg Hegel ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Georg Hegel například v Microsoft Bing, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve videích na Youtube, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v Google překladači.

Další osobnosti, lidé, pojmy, významy slov, hesla, výrazy

Stručná biografie, resp. životopis osoby Georg Hegel

Právě nyní již víte Kdo byl Georg Hegel? Kdy se narodil Georg Hegel? Kde se narodil Georg Hegel? Kdy zemřel Georg Hegel? Georg Hegel patří do sekce Filozofie

Text napsán pro Superia.cz. Texty mohou obsahovat chyby, nepřesnosti nebo překlepy. Návštěvníci, omluvte nás prosím, že nestíháme pravidelně aktualizovat texty. Můžete též zkusit najít informace osobnost, osobu, člověka Georg Hegel řekněme v projektu Wikipedia.cz, kde naleznete podrobně vysvětlený popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Georg Hegel i v jiné kategorii než je filozofie.