Kdo je to?
Kdo byla Marie Curie Skłodowská? Životopis Marie Curie Skłodowská, osobnosti, slavná žena z kategorie věda

Kdo byla Marie Curie Skłodowská?

Kdo byla Marie Curie Skłodowská? Životopis, informace, biografie, věda

Marie Curie Skłodowská byla vědkyně, která se zabývala chemií a fyzikou. Přírodovědeckou dráhu měla v rodině, neboť její otec vyučoval matematiku a fyziku. Z Polska odešla studovat do Paříže. Byla přijata na fakultu fyziky a chemie slavné Sorbonny a byla první ženou, které se to podařilo. Následně na Sorbonně vystudovala ještě matematiku. Její vědecká dráha byla spojená s objevy v oblasti radioaktivity. Během výzkumu objevila dva nové prvky: polonium a radium. Rovněž vysvětlila, že radioaktivita je dána rozpadem atomových jader. Za své objevy obdržela v roce 1903 Nobelovu cenu. Opět jako první žena v historii. Na objevech spolupracovala s manželem Pierrem Curiem, kterého poznala během studia.

Nobelova cena znamenala pro manžele velké ocenění a umožnila jim další výzkum. Pierre se stal profesorem a založil vlastní laboratoř, ve které mohla Marie pracovat jako vedoucí výzkumu. V roce 1906 přišla rána, protože Pierre byl sražen koňským povozem a zemřel. Rodinná tragédie byla paradoxně prospěšná pro vědeckou kariéru. Marie kompletně převzala řízení laboratoře a stala se profesorkou na Sorbonně, což bylo její další ženské prvenství. Výzkum byl ale nákladný a provázely jej finanční potíže. Po zisku druhé Nobelovy ceny v roce 1911 se přístup vlády změnil a byl založen Ústav pro radium, který se zaměřoval na výzkum v oblasti přírodních věd. Marie instituci vedla, zároveň se zaměřovala na léčbu pacientů s rakovinou. Celý život se s velkým nasazením věnovala výzkumu. Vzhledem k dobovým podmínkám však neměla takovou ochranu, jakou výzkum radioaktivity vyžadoval. V důsledku toho Marie onemocněla leukemií a zemřela. Marie Curie-Skłodowská zásadně ovlivnila vývoj fyziky a chemie ve 20. století a rovněž otevřela vědeckou činnost ženám.Kdo byla Marie Curie Skłodowská? Životopis Marie Curie Skłodowská, osobnosti, slavná žena z kategorie věda

Základní informace o osobě Marie Curie Skłodowská

Národnost: polská
Datum narození: 7. listopadu 1867
Místo narození: Varšava, Polsko
Datum úmrtí: 4. července 1934

Líbí se stručný životopis s osobou Marie Curie Skłodowská? Pak se podělte s kamarády na Twitteru, Redditu, Facebooku nebo jinde.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Vzpomněli byste si co znamená slovo Avantgarda? Znáte pojem Infekce? Víte, co je to Rakovina? Vzpomenete si na definici slova Quartz?

Klíčová slova: osobnosti, národnost, datum úmrtí, Kdy zemřela Marie Curie Skłodowská, wiki, Marie Curie Skłodowská, život, narození, nežijící, lexikon, věda, biografie, životopis, kdy se narodila Marie Curie Skłodowská?, kdo to je, informace

Pojem Marie Curie Skłodowská je v kategorii Věda, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné weby a vyhledávače

Najít pojem Marie Curie Skłodowská ve Wikipedii

Hledat výraz Marie Curie Skłodowská ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít termín Marie Curie Skłodowská ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Marie Curie Skłodowská ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Marie Curie Skłodowská například ve ruském vyhledávači Yandex, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve vyhledávači Seznam.cz, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Doporučujeme tyto osobnosti, pojmy, výrazy a termíny

Biografie, životopis, kdo je to Marie Curie Skłodowská?

Na stránce jste se mohli dozvědět: Kdo byla Marie Curie Skłodowská? Kdy se narodila Marie Curie Skłodowská? Kde se narodila Marie Curie Skłodowská? Kdy zemřela Marie Curie Skłodowská? Marie Curie Skłodowská se nachází v sekci Věda

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Provozovatel neodpovídá za správnost, úplnost a aktuálnost tohoto obsahu. Nemáme prostředky na pravidelnou aktualizace textů. Můžete také vyzkoušet hledat osobnost, osobu, člověka Marie Curie Skłodowská kupř. v internetové encyklopedii Wikipedia, kde naleznete podrobnější popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Marie Curie Skłodowská i v jiné kategorii než je věda.