Kdo je to?
Kdo byla Marie Curie Skłodowská? Životopis Marie Curie Skłodowská, osobnosti, slavná žena z kategorie věda

Kdo byla Marie Curie Skłodowská?

Kdo byla Marie Curie Skłodowská? Životopis, informace, biografie, věda

Marie Curie Skłodowská byla vědkyně, která se zabývala chemií a fyzikou. Přírodovědeckou dráhu měla v rodině, neboť její otec vyučoval matematiku a fyziku. Z Polska odešla studovat do Paříže. Byla přijata na fakultu fyziky a chemie slavné Sorbonny a byla první ženou, které se to podařilo. Následně na Sorbonně vystudovala ještě matematiku. Její vědecká dráha byla spojená s objevy v oblasti radioaktivity. Během výzkumu objevila dva nové prvky: polonium a radium. Rovněž vysvětlila, že radioaktivita je dána rozpadem atomových jader. Za své objevy obdržela v roce 1903 Nobelovu cenu. Opět jako první žena v historii. Na objevech spolupracovala s manželem Pierrem Curiem, kterého poznala během studia.

Nobelova cena znamenala pro manžele velké ocenění a umožnila jim další výzkum. Pierre se stal profesorem a založil vlastní laboratoř, ve které mohla Marie pracovat jako vedoucí výzkumu. V roce 1906 přišla rána, protože Pierre byl sražen koňským povozem a zemřel. Rodinná tragédie byla paradoxně prospěšná pro vědeckou kariéru. Marie kompletně převzala řízení laboratoře a stala se profesorkou na Sorbonně, což bylo její další ženské prvenství. Výzkum byl ale nákladný a provázely jej finanční potíže. Po zisku druhé Nobelovy ceny v roce 1911 se přístup vlády změnil a byl založen Ústav pro radium, který se zaměřoval na výzkum v oblasti přírodních věd. Marie instituci vedla, zároveň se zaměřovala na léčbu pacientů s rakovinou. Celý život se s velkým nasazením věnovala výzkumu. Vzhledem k dobovým podmínkám však neměla takovou ochranu, jakou výzkum radioaktivity vyžadoval. V důsledku toho Marie onemocněla leukemií a zemřela. Marie Curie-Skłodowská zásadně ovlivnila vývoj fyziky a chemie ve 20. století a rovněž otevřela vědeckou činnost ženám.Kdo byla Marie Curie Skłodowská? Životopis Marie Curie Skłodowská, osobnosti, slavná žena z kategorie věda

Základní informace o osobě Marie Curie Skłodowská

Národnost: polská
Datum narození: 7. listopadu 1867
Místo narození: Varšava, Polsko
Datum úmrtí: 4. července 1934

Líbí se stručný životopis s osobou Marie Curie Skłodowská? Pak se podělte s vašimi přáteli na webových službách typu Pinterest, Facebook, Twitter nebo Reddit.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Vzpomněli byste si co znamená slovo Avantgarda? Vzpomenete si na definici slova CSc? Víte, co je to Avantgarda? Vzpomněli byste si na význam slova Elektronka?

Klíčová slova: životopis, Kdy zemřela Marie Curie Skłodowská, informace, datum úmrtí, život, osobnosti, kdo to je, popis, biografie, zajímavosti, Marie Curie Skłodowská, věda, lexikon, Marie Curie Skłodowská, narození, datum narození

Pojem Marie Curie Skłodowská je v kategorii Věda, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné weby

Hledejte bez špehování slovo Marie Curie Skłodowská ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít výraz Marie Curie Skłodowská ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít termín Marie Curie Skłodowská na Google.cz

Zkusit najít termín Marie Curie Skłodowská na Google obrázcích

Hledat heslo Marie Curie Skłodowská ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Marie Curie Skłodowská například ve vyhledávači Seznam.cz, v projektu slovnik.cz, v Microsoft Bing, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v Lingea slovnících.

Víte co znamenají tato slova, hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy?

Stručná biografie, resp. životopis osoby Marie Curie Skłodowská

Právě nyní již víte Kdo byla Marie Curie Skłodowská? Kdy se narodila Marie Curie Skłodowská? Kde se narodila Marie Curie Skłodowská? Kdy zemřela Marie Curie Skłodowská? Marie Curie Skłodowská patří do sekce Věda

Napsáno redaktory Superia.cz. Neručíme za pravdivost uvedených informací. Pochopte prosím, že nemáme prostředky na častou aktualizaci všech textů. Můžete se pokusit také najít informace osobnost, osobu, člověka Marie Curie Skłodowská např. v projektu Wikipedia, kde naleznete komplexní text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Marie Curie Skłodowská i v jiné kategorii než je věda.