Kdo je to?
Kdo byl Šimon Peres? Životopis Šimon Peres, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Kdo byl Šimon Peres?

Kdo byl Šimon Peres? Životopis, informace, biografie, politici

Šimon Peres byl významný izraelský politik. Dvojnásobný izraelský premiér a prezident. Držitel Nobelovy ceny za mír.
Původním jménem Szymon Perski. Narodil se na území tehdejšího Polska (dnes Běloruska), nicméně v nízkém věku se s rodiči přestěhoval do Tel Avivu. Přesun do Palestiny zachránil Peresovi a jeho rodině život, neboť ostatní příbuzní zemřeli v následujících letech během holocaustu.
Šimon Peres v nové domovině vystudoval a podstoupil vojenský výcvik a oženil se. Dlouhodobě žil v kibucu.
Jeho hvězda začala růst především po vzniku státu Izrael, tedy po roce 1952. Začal zastávat významné posty na ministerstvu obrany a brzy začalo být zřejmé, že jeho další cesta bude směřovat do vysoké politiky. Poslancem se stal na konci 50. let a v následujícím období se věnoval především tématům spojeným s obranou.
Na přelomu 60. a 70. let už byl nezpochybnitelně výraznou a vlivnou postavou izraelské politiky. Působil na několik ministerstvech a nakonec se opět vrátil na obranu - tentokrát již jako ministr.
Premiérem se Peres poprvé stal v roce 1984. Byla to však trochu nezvyklá situace, kdy vytvořil vládu spolu s konkurenční stranou vedenou Jicchakem Šamirem a dohoda zněla, že se po dvou letech vlády na postu premiéra vystřídají (ten druhý pak bude zastávat funkci ministra zahraničí). Peres začal vládnout a po dvou letech funkci skutečně předal svému konkurentovi - Šamir však razil výrazně jinou zahraniční i bezpečnostní a teritoriální politiku než Peres a Peres se nakonec rozhodl vládu shodit.
Peres se domníval, že bude schopný složit novou vládu a stát se znovu premiérem, ale to se nepodařilo a na pár let se z předních míst politiky stáhnul.
Netrvalo to však dlouho - v roce 1992 už byl znovu ministrem zahraničních věcí. A z této funkce začal vyjednávat s Palestinci, respektive s Jásirem Arafatem. Jednání vyvrcholilo Mírovou dohodou z Osla podepsanou v roce 1993 (a druhou z roku 1995). Mírové dohody z Osla byly významným mezníkem v izraelsko-palestinských vztazích a učinily výrazný krok k nastolení mírového uspořádání v regionu. Za tyto snahy dostal jak Peres, tak Arafat a také tehdejší izraelský premiér Rabin Nobelovu cenu za mír.
V roce 1995 byl na premiéra Jicchaka Rabina spáchán atentát, kterému podlehl, a Šimon Peres se po něm stal znovu izraelským premiérem. Na konci 90. let se však trochu stáhnul do ústraní a přestože zůstával na ministerských postech, byl již méně vidět. Zřejmě se už v té době chystal na prezidentské volby, kterých se účastnil již v roce 2000. To se mu však ještě nepodařilo uspět. Prezidentem se stal až v roce 2007. Ve funkci skončil v roce 2014. Zemřel o dva roky později.
Šimon Peres byl výrazně levicově orientovaným politikem, v průběhu života však působil i v centristických stranách.Kdo byl Šimon Peres? Životopis Šimon Peres, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Základní informace o osobě Šimon Peres

Národnost: izraelská
Datum narození: 2. srpna 1923
Místo narození: Višněva, tehdejší Polsko, dnešní Bělorusko
Datum úmrtí: 28. září 2016

Líbí se stručný životopis s osobou Šimon Peres? Pak se podělte s vašimi kamarády, známými a přáteli na webových službách typu Pinterest, Facebook, Twitter nebo Reddit.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Znáte definici termínu Dtto? Vzpomněli byste si co znamená slovo Kyčelník? Vzpomněli byste si co označuje výraz Tlumivka? Víte co je Číslo pojištěnce?

Klíčová slova: informace, datum úmrtí, popis, politici, lexikon, místo narození, wiki, zajímavosti, Šimon Peres, kdo je Šimon Peres?, národnost, vysvětlení, Šimon Peres, biografie, osobnosti, kde se narodil Šimon Peres?

Pojem Šimon Peres je v kategorii Politici, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné weby

Hledat slovo Šimon Peres ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat pojem Šimon Peres ve vyhledávači Yahoo

Hledat termín Šimon Peres ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat výraz Šimon Peres na Google.cz

Zkusit najít Šimon Peres ve fulltextu vyhledávače Info.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Šimon Peres například ve Wikislovníku, v projektu slovnik.cz, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v Google překladači.

Náhodné definice slov, pojmů a odborných termínů, osobnosti

Stručná biografie, resp. životopis osoby Šimon Peres

Právě nyní již víte Kdo byl Šimon Peres? Kdy se narodil Šimon Peres? Kde se narodil Šimon Peres? Kdy zemřel Šimon Peres? Šimon Peres se nachází v kategorii Politici

Napsáno redaktory Superia.cz. Informace jsou bez záruky, provozovatel neručí za správnost a aktuálnost informací v textech. Pochopte prosím, že nemáme prostředky na častou aktualizaci všech textů. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka Šimon Peres řekněme například v internetové encyklopedii Wikipedia, kde naleznete nejspíš podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Šimon Peres i v jiné kategorii než je politici.