Kdo je to?
Kdo byl Šimon Peres? Životopis Šimon Peres, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Šimon Peres

Kdo byl Šimon Peres? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, politici

Šimon Peres byl významný izraelský politik. Dvojnásobný izraelský premiér a prezident. Držitel Nobelovy ceny za mír.
Původním jménem Szymon Perski. Narodil se na území tehdejšího Polska (dnes Běloruska), nicméně v nízkém věku se s rodiči přestěhoval do Tel Avivu. Přesun do Palestiny zachránil Peresovi a jeho rodině život, neboť ostatní příbuzní zemřeli v následujících letech během holocaustu.
Šimon Peres v nové domovině vystudoval a podstoupil vojenský výcvik a oženil se. Dlouhodobě žil v kibucu.
Jeho hvězda začala růst především po vzniku státu Izrael, tedy po roce 1952. Začal zastávat významné posty na ministerstvu obrany a brzy začalo být zřejmé, že jeho další cesta bude směřovat do vysoké politiky. Poslancem se stal na konci 50. let a v následujícím období se věnoval především tématům spojeným s obranou.
Na přelomu 60. a 70. let už byl nezpochybnitelně výraznou a vlivnou postavou izraelské politiky. Působil na několik ministerstvech a nakonec se opět vrátil na obranu - tentokrát již jako ministr.
Premiérem se Peres poprvé stal v roce 1984. Byla to však trochu nezvyklá situace, kdy vytvořil vládu spolu s konkurenční stranou vedenou Jicchakem Šamirem a dohoda zněla, že se po dvou letech vlády na postu premiéra vystřídají (ten druhý pak bude zastávat funkci ministra zahraničí). Peres začal vládnout a po dvou letech funkci skutečně předal svému konkurentovi - Šamir však razil výrazně jinou zahraniční i bezpečnostní a teritoriální politiku než Peres a Peres se nakonec rozhodl vládu shodit.
Peres se domníval, že bude schopný složit novou vládu a stát se znovu premiérem, ale to se nepodařilo a na pár let se z předních míst politiky stáhnul.
Netrvalo to však dlouho - v roce 1992 už byl znovu ministrem zahraničních věcí. A z této funkce začal vyjednávat s Palestinci, respektive s Jásirem Arafatem. Jednání vyvrcholilo Mírovou dohodou z Osla podepsanou v roce 1993 (a druhou z roku 1995). Mírové dohody z Osla byly významným mezníkem v izraelsko-palestinských vztazích a učinily výrazný krok k nastolení mírového uspořádání v regionu. Za tyto snahy dostal jak Peres, tak Arafat a také tehdejší izraelský premiér Rabin Nobelovu cenu za mír.
V roce 1995 byl na premiéra Jicchaka Rabina spáchán atentát, kterému podlehl, a Šimon Peres se po něm stal znovu izraelským premiérem. Na konci 90. let se však trochu stáhnul do ústraní a přestože zůstával na ministerských postech, byl již méně vidět. Zřejmě se už v té době chystal na prezidentské volby, kterých se účastnil již v roce 2000. To se mu však ještě nepodařilo uspět. Prezidentem se stal až v roce 2007. Ve funkci skončil v roce 2014. Zemřel o dva roky později.
Šimon Peres byl výrazně levicově orientovaným politikem, v průběhu života však působil i v centristických stranách.Kdo byl Šimon Peres? Životopis Šimon Peres, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Hlavní informace o osobě Šimon Peres

Národnost: izraelská
Datum narození: 2. srpna 1923
Místo narození: Višněva, tehdejší Polsko, dnešní Bělorusko
Datum úmrtí: 28. září 2016

Popis osobnosti Šimon Peres můžete sdílet s kolegy, přáteli a partnery na Redditu, Twitteru nebo Facebooku.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Znáte definici termínu Viktimizace? Pamatujete si definici pojmu Úzus? Vzpomněli byste si co označuje výraz Zdravá výživa? Vzpomněli byste si co znamená slovo Hláska?

Klíčová slova: národnost, osobnost, wikipedie, Šimon Peres, biografie, nežijící, kdy se narodil Šimon Peres?, kdo to je, kde se narodil Šimon Peres?, vysvětlení, lexikon, datum narození, wiki, informace, Šimon Peres, život

Pojem Šimon Peres je v kategorii Politici, ilustrační obrázek

Další informační zdroje

Najít pojem Šimon Peres ve vyhledávači Yahoo

Najít výraz Šimon Peres na Google.cz

Zkusit najít heslo Šimon Peres ve fulltextu Seznam.cz

Najít výraz Šimon Peres na Google obrázcích

Hledat pojem Šimon Peres ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Šimon Peres například v Google obrázcích, v projektu slovnik.cz, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve Wikislovníku nebo v Lingea slovnících.

Vybrané odborné pojmy, slova, osobnosti, termíny

Biografie, životopis, kdo je to Šimon Peres?

Teď už víte Kdo byl Šimon Peres? Kdy se narodil Šimon Peres? Kde se narodil Šimon Peres? Kdy zemřel Šimon Peres? Šimon Peres je v sekci Politici

Kategorie politici, blondýna politička, Šimon Peres, ilustrační obrázek

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Provozovatel v žádném případě neručí za aktuálnost údajů uveřejněných na webu. Chápejte, že nemáme prostředky na pravidelnou aktualizaci. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka Šimon Peres například na webovkách projektu Wikipedia, kde můžete najít nejspíš delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Šimon Peres i v jiné kategorii než je politici.