Kdo je to?
Kdo byl Louis Aragon? Životopis Louis Aragon, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Louis Aragon

Kdo byl Louis Aragon? Životopis, informace, biografie, literatura

Louis Aragon, vlastním jménem Louis Andrieux, byl francouzský spisovatel levicového zaměření.
Louis Aragon se narodil v 16. pařížském obvodě, jeho otec Louis Andrieux byl policejním prefektem a senátorem, matka se jmenovala Margueritte Toucasová. Chlapec po základní škole a gymnáziu vystudoval medicínu, avšak při studiích se seznámil se spisovatelem Adréem Bretonem, který jej nasměroval na zcela jinou, literární cestu. Nejprve se účastnil hnutí dadaistů, poté surrealistů. Nato roku 1927 vstoupil do Komunistické strany Francie a komunistické víře byl věren až do pádu Stalina a odhalení jeho zločinů Nikitou Chruščovem a do Pražského jara 1968, kdy se s komunistickou stranou rozešel, nicméně nadále zůstal levicového smýšlení. Byl spoluvydavatelem časopisu Commune, později řídil časopis Ce soir a Francouzské listy. Navštívil Sovětský svaz, kde se seznámil s Vladimírem Majakovskim a vzal si za ženu jeho švagrovou - Elsu Trioletovou. Ve 40. letech dostal od života políček, a to když se k němu odmítl otec přihlásit, protože byl zřejmě nemanželským synem vzešlým z mimomanželského poměru jeho matky. Během druhé světové války se staví s komunistickou stranou na stranu proti nacismu, ovšem druhou „fackou“ pro něj bylo, když se jeden z jeho přátel postavil na stranu nacistického Německa. Po válce stále zůstává věrný komunistické straně. Když v roce 1970 zemřela jeho žena, dal veřejně najevo, že je homosexuál, což již ve 30. letech zmínil jeho přítel Drieu La Rochelle. Básník zemřel na Vánoce roku 1982 v náručí svého přítele Jeana Ristatta. Je pohřben na hřbitově v parku Moulin de Villeneuve v Saint-Arnoult-en-Yvelines, vedle své ženy.
Aragonova tvorba je velmi ovlivněna jeho politickým smýšlením, a zpočátku také dadaismem a surrealismem, ke kterému jej přivedl André Breton. V počátečních básních je vidět, jak si básník hraje s jazykem, používá neobvyklé obraty, přirovnání i metafory. Později se jeho básně stávají klasičtějšími - rýmy, metrum (tady zřejmě navazuje na Apollinaira). V románech je naopak ovlivněn jak surrealistickým románem, tak románem realistickým a tzv. novým románem.
První sbírkou jsou Plameny radosti, inspirované surrealismem i dadaismem. Irena je pak skandální surrealistický text, který má blízko k pornografii a ke kterému se básník přihlásil až krátce před smrtí. Anicet neboli panorama je první spisovatelův román, ještě se surrealistickými rysy. Na to navázal souborem románů s celkovým názvem Skutečný svět, kterým se již rozešel se surrealismem a přiklonil se spíš k realismu a modernímu románu. Sem patří jednotlivé romány: Basilejské zvony, Krásné čtvrti, Cestující z imperiálu, Aurelián (částečně autobiografický, kritikou i čtenáři hodnocen jako nejpovedenější), Komunisté, Velikonoční týden, Blanche aneb Zapomnění (tento poslední již není ani realistický, spíše využívá postupy nového románu).Kdo byl Louis Aragon? Životopis Louis Aragon, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní údaje o osobě Louis Aragon

Národnost: francouzská
Datum narození: 3. 10. 1897
Místo narození: Paříž
Datum úmrtí: 24. 12. 1982

Zaujala vás biografie osobnosti Louis Aragon? Potom se podělte s blízkými prostřednictvím níže uvedených buttonků na sociálních sítích Facebook, Reddit, Pinterest nebo Twitter.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Vzpomněli byste si co označuje výraz Pilates? Víte co je Apple Pay? Znáte pojem Chorizo? Vzpomněli byste si co označuje výraz Elektrický proud?

Klíčová slova: literatura, popis, životopis, informace, datum narození, biografie, život, osobnosti, národnost, Louis Aragon, Kdy zemřel Louis Aragon, kdo to je, nežijící, kde se narodil Louis Aragon?, vysvětlení, osobnost

Pojem Louis Aragon je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Odkazy na vyhledávače, online encyklopedie a slovníky

Hledat výraz Louis Aragon na Google obrázcích

Zkusit najít heslo Louis Aragon ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat pojem Louis Aragon ve Wikislovníku

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Louis Aragon ve Wikimedia Commons

Zkusit najít slovo Louis Aragon v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Dál můžete zkusit hledat slovo Louis Aragon například ve fulltextu Google.cz, v Google překladači, v evropském vyhledávači Qwant, ve videích na Youtube nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Další vybraná hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy

Životopis, kdo je Louis Aragon? Stručná biografie

Tyto stránky vám umožnili zjistit Kdo byl Louis Aragon? Kdy se narodil Louis Aragon? Kde se narodil Louis Aragon? Kdy zemřel Louis Aragon? Louis Aragon se nachází v sekci Literatura

Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz. Možnost chyb vyhrazena. Data na webu nejsou pravidelně aktualizovaná, texty nemusí vždy reflektovat aktuální stav. Zkuste též hledat informace osobnost, osobu, člověka Louis Aragon kupříkladu v internetové Wikipedii, kde můžete najít podrobný popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Louis Aragon i v jiné kategorii než je literatura.