Kdo je to?
Kdo byl Charles Baudelaire? Životopis Charles Baudelaire, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Charles Baudelaire

Kdo byl Charles Baudelaire? Životopis, informace, biografie, literatura

Charles Baudelaire, celým jménem Charles Pierre Baudelaire, byl francouzský básník, překladatel, literární a umělecký kritik, první představitel generace tzv. prokletých básníků.
Charles se narodil v Paříži do rodiny věkově zcela nerovnému páru: otci bylo 62 let a bylo to jeho druhé manželství, matce bylo 27. Charles měl ještě nevlastního bratra z otcova prvního manželství Clauda Alphonse. Když starý otec zemřel, matka se znovu vdala, tentokrát za důstojníka Jacquese Aupicka. Mladý Charles byl poslán na Královskou kolej a velmi těžce nesl odloučení od matky, kterou skutečně miloval. Pak se celá rodina přestěhovala do Paříže a Charles chodil na lyceum Ludvíka Velikého. Ačkoliv byl nadaný a také se snažil zavděčit se matce (i otčímovi), jeho roztěkané myšlenky jej stále odváděly od studia někam jinam. Šla mu jen latina a řečtina. Během školy začal psát první verše a chtěl se profesionálně věnovat literatuře. Otčím by z něj však nejraději viděl vojáka, důstojníka, nebo právníka, a tak se zapsal na právnickou fakultu. Studium ho netěšilo, a školy brzy zanechal. Žil bohémským a rozmařilým životem, dědictví po svém otci rozházel během dvou let. Zamiloval se do mladé kreolky Jeanne Duvalové, s níž udržoval vztah po celý život, i když byl občas přerván různými šarvátkami. Charles se však nevyhýbal ani prostitutkám, na následky těchto dobrodružství onemocněl syfilidou, která se na něm znatelně podepsala. Nemenší pohromu na jeho těle zanechaly drogy, se kterými experimentoval při literární tvorbě. To vše u něho vedlo k depresím, trpěl přeludy i stihomamem. V roce 1848 se účastnil aktivně revoluce, avšak výsledek v podobě dalšího císaře Napoleona III. mu přinesl spíše rozčarování. Ke konci života odjel do Belgie, kde měl přednášet na univerzitě. Tam ho však postihla mozková příhoda, která jen ukončila již tak těžké bolesti. Pohřben je na pařížském hřbitově Montparnass.
Charles Baudelaire byl plodným básníkem, který vydal již za svého života několik sbírek, esejů i samostatných básní. Květy zla jsou zřejmě z dnešního pohledu erbovní sbírkou. Musel za ni sice zaplatit pokutu ve své době, ale jedná se o naprosto převratnou poezii, která se nebojí pojmenovat všechny neduhy světa pravými jmény. Člověk/básník, který nedokáže v životě najít jakékoliv uspokojení, jej nachází až ve smrti. Další sbírkou jsou pak Malé básně v próze, dalšími samostatnými básněmi například Albatros, Exotický parfém, Tanec kostlivců. Vydal také eseje Umělé ráje, kde popisuje účinky hašiše a opia. Zajímavé pro čtenáře i literární kritiky jsou paměti - Intimní deníky a Bruselské roky.
Zatímco Baudelaire zcela určitě čerpal z dřívějších i současných básníků (Francois Villon, E. A. Poe), na něj zase navázali všichni prokletí básníci té doby (Stéphane Mallarmé, Paul Verlaine).Kdo byl Charles Baudelaire? Životopis Charles Baudelaire, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní informace o osobě Charles Baudelaire

Národnost: francouzská
Datum narození: 9. 4. 1821
Místo narození: Paříž
Datum úmrtí: 31. 8. 1867

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Charles Baudelaire sdílet s kolegy prostřednictvím uvedených tlačítek na sociálních sítích Facebook nebo Twitter.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Znáte pojem Roupy? Pamatujete si definici pojmu Žumpa? Pamatujete si definici pojmu Analgosedace? Vzpomněli byste si co znamená slovo Sametová revoluce?

Klíčová slova: biografie, informace, literatura, zajímavosti, kde se narodil Charles Baudelaire?, popis, Charles Baudelaire, narození, literatura, kdo to je, datum úmrtí, národnost, osobnosti, vysvětlení, život, nežijící

Pojem Charles Baudelaire je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Doporučené zdroje informací k dalšímu studiu

Najít pojem Charles Baudelaire ve Wikislovníku

Najít heslo Charles Baudelaire ve vyhledávači Yandex

Hledat videa s názvem Charles Baudelaire na Youtube

Zkusit najít frázi Charles Baudelaire ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Charles Baudelaire ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Charles Baudelaire například ve fulltextu Yahoo.com, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, v Microsoft Bing, v Google obrázcích nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Víte co znamenají tato slova, hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy?

Biografie, životopis, kdo je to Charles Baudelaire?

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku Kdo byl Charles Baudelaire? Kdy se narodil Charles Baudelaire? Kde se narodil Charles Baudelaire? Kdy zemřel Charles Baudelaire? Charles Baudelaire je v sekci Literatura

Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz. Přes veškerou snahu mohou texty obsahovat faktické i pravopisné chyby za což se předem omlouváme. Údaje na stránkách nemusí být aktuální. Přes veškerou snahu bohužel nestíháme pravidelnou aktualizaci informací. Zkuste též najít informace osobnost, osobu, člověka Charles Baudelaire dejme tomu například v projektu Wikipedie, kde můžete najít nejspíše delší a podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Charles Baudelaire i v jiné kategorii než je literatura.