Kdo je to?
Kdo byl Jindřich III Francouzský? Životopis Jindřich III Francouzský, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Jindřich III Francouzský

Kdo byl Jindřich III Francouzský? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, panovníci

Jindřich III. Francouzský, známý také jako Jindřich z Valois, byl francouzský král, polský král a vévoda z Anjou. Jindřich III. se narodil ve Fontainebleau do rodiny Kateřiny Medicejské a Jindřicha II. Francouzského. Již od malička byl velmi inteligentní a vynikal v šermu nebo jízdě na koni. Byl také velmi elegantní, zajímala jej móda a šperky a často se spekulovalo o jeho sexuální orientaci. Mistr Nostradamus dokonce předpověděl, že se stane králem. Jeho nejstarší bratr František II. zemřel rok po nástupu na trůn. Po něm usedl na trůn bratr Karel IX., který měl tuberkulózu. Obával se, že jej bude chtít jeho mladší bratr sesadit, a tak mu domluvil, aby se ucházel o místo na polském trůnu. Skutečně se tak stalo a Jindřich z Valois se stal 21. února 1574 polským králem, kde byl znám jako Henryk Walezy. V Polsku nebyl spokojen, ale po několika měsících se doslechl, že zemřel jeho bratr Karel. Jindřich neváhal a ihned se vrátil do Francie, kde se nechal korunovat 13. února 1575.
Po nástupu na trůn postihla Francii jak hospodářská, tak i politická krize. Všechno vedlo k Válce tří Jindřichů v letech 1585-1587. O Jindřichovo místo se ucházel Jindřich de Guise a jeho švagr Jindřich Navarrský. V prosinci 1588 už to vypadalo, že na jeho místo bude dosazen právě de Guise, ale Jindřich jej nechal zavraždit svými strážci. Král Jindřich III. se spojil s Jindřichem Navarrským, který byl členem hugenotů, čímž si proti sobě poštval katolíky ve Francii a členy katolické Ligy.
V roce 1589 se vydal Jindřich III. společně s armádou Jindřicha Navarrského na Paříž. Ubytoval se v Saint-Cloud, kde 1. srpna přijal dominikánského mnicha Jacquese Clémenta, který si chtěl s králem promluvit. Mnich však krále bodl nožem do břicha a na následky bodné rány král další den zemřel. Před smrtí ustanovil za nového krále Francie Jindřicha Navarrského. V den smrti mu bylo 37 let.
O Jindřichovi se lidé domnívali, že je buď homosexuál nebo bisexuál. Během života se obklopoval na dvoře pohlednými mladými muži (mignons). I tak se Jindřich 15. února 1575 oženil s Luisou Lotrinskou. Manželům se nepodařilo počít dítě, což nesla Luisa velmi těžce a trpěla depresemi. Přesto se ví, že Jindřich svou ženu velmi miloval a často se spolu objevovali ve společnosti.Kdo byl Jindřich III Francouzský? Životopis Jindřich III Francouzský, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Základní informace o osobě Jindřich III Francouzský

Národnost: francouzská
Datum narození: 19. 9. 1551
Místo narození: Fontainebleau, Francie
Datum úmrtí: 2. 8. 1589

Líbí se stručný životopis s osobou Jindřich III Francouzský? Pak se podělte s jinými osobami na sociálních sítích Pinterestu, Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Znáte pojem Bloody Mary? Vzpomněli byste si na význam slova Pošírování? Pamatujete si definici pojmu Nízkoprahové zařízení? Znáte definici termínu Euromajdan?

Klíčová slova: lexikon, Jindřich III Francouzský, datum úmrtí, informace, život, Kdy zemřel Jindřich III Francouzský, panovníci, nežijící, národnost, wiki, wikipedie, Jindřich III Francouzský, narození, osobnosti, panovníci, datum narození

Pojem Jindřich III Francouzský je v kategorii Panovníci, ilustrační obrázek

Odkazy na vyhledávače, online encyklopedie a slovníky

Zkusit najít heslo Jindřich III Francouzský ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledat pojem Jindřich III Francouzský ve Wikipedii

Zkusit najít frázi Jindřich III Francouzský ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat výraz Jindřich III Francouzský na Google obrázcích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Jindřich III Francouzský ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Jindřich III Francouzský například v metavyhledávači Info.com, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve fulltextu Yahoo.com nebo v Google překladači.

Náhodné definice slov, pojmů a odborných termínů, osobnosti

Životopis, kdo je Jindřich III Francouzský? Stručná biografie

Nyní už nejspíš víte Kdo byl Jindřich III Francouzský? Kdy se narodil Jindřich III Francouzský? Kde se narodil Jindřich III Francouzský? Kdy zemřel Jindřich III Francouzský? Jindřich III Francouzský je v kategorii Panovníci

Kategorie panovníci, britská královna, jindřich III Francouzský, ilustrační obrázek

Text napsán pro Superia.cz. Pečlivě jsme prošli a zkontrolovali všechny naše texty. Přesto se však může stát, že zde objevíte chybu nebo překlep. Data na webu nejsou pravidelně aktualizovaná, texty nemusí vždy reflektovat aktuální stav. Zkuste též hledat informace osobnost, osobu, člověka Jindřich III Francouzský dejme tomu například v internetové encyklopedii Wikipedia, kde naleznete podrobnější popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jindřich III Francouzský i v jiné kategorii než je panovníci.