Kdo je to?
Kdo byl Jindřich III Francouzský? Životopis Jindřich III Francouzský, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Kdo byl Jindřich III Francouzský?

Kdo byl Jindřich III Francouzský? Životopis, informace, biografie, panovníci

Jindřich III. Francouzský, známý také jako Jindřich z Valois, byl francouzský král, polský král a vévoda z Anjou. Jindřich III. se narodil ve Fontainebleau do rodiny Kateřiny Medicejské a Jindřicha II. Francouzského. Již od malička byl velmi inteligentní a vynikal v šermu nebo jízdě na koni. Byl také velmi elegantní, zajímala jej móda a šperky a často se spekulovalo o jeho sexuální orientaci. Mistr Nostradamus dokonce předpověděl, že se stane králem. Jeho nejstarší bratr František II. zemřel rok po nástupu na trůn. Po něm usedl na trůn bratr Karel IX., který měl tuberkulózu. Obával se, že jej bude chtít jeho mladší bratr sesadit, a tak mu domluvil, aby se ucházel o místo na polském trůnu. Skutečně se tak stalo a Jindřich z Valois se stal 21. února 1574 polským králem, kde byl znám jako Henryk Walezy. V Polsku nebyl spokojen, ale po několika měsících se doslechl, že zemřel jeho bratr Karel. Jindřich neváhal a ihned se vrátil do Francie, kde se nechal korunovat 13. února 1575.
Po nástupu na trůn postihla Francii jak hospodářská, tak i politická krize. Všechno vedlo k Válce tří Jindřichů v letech 1585-1587. O Jindřichovo místo se ucházel Jindřich de Guise a jeho švagr Jindřich Navarrský. V prosinci 1588 už to vypadalo, že na jeho místo bude dosazen právě de Guise, ale Jindřich jej nechal zavraždit svými strážci. Král Jindřich III. se spojil s Jindřichem Navarrským, který byl členem hugenotů, čímž si proti sobě poštval katolíky ve Francii a členy katolické Ligy.
V roce 1589 se vydal Jindřich III. společně s armádou Jindřicha Navarrského na Paříž. Ubytoval se v Saint-Cloud, kde 1. srpna přijal dominikánského mnicha Jacquese Clémenta, který si chtěl s králem promluvit. Mnich však krále bodl nožem do břicha a na následky bodné rány král další den zemřel. Před smrtí ustanovil za nového krále Francie Jindřicha Navarrského. V den smrti mu bylo 37 let.
O Jindřichovi se lidé domnívali, že je buď homosexuál nebo bisexuál. Během života se obklopoval na dvoře pohlednými mladými muži (mignons). I tak se Jindřich 15. února 1575 oženil s Luisou Lotrinskou. Manželům se nepodařilo počít dítě, což nesla Luisa velmi těžce a trpěla depresemi. Přesto se ví, že Jindřich svou ženu velmi miloval a často se spolu objevovali ve společnosti.Kdo byl Jindřich III Francouzský? Životopis Jindřich III Francouzský, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Základní údaje o osobě Jindřich III Francouzský

Národnost: francouzská
Datum narození: 19. 9. 1551
Místo narození: Fontainebleau, Francie
Datum úmrtí: 2. 8. 1589

Zaujala vás biografie osobnosti Jindřich III Francouzský? Potom se podělte s blízkými na internetových společenských sítích typu Pinterest, Reddit, Twitter či Facebooku, který je z nich nejznámější a nejpopulárnější.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Znáte pojem SAP? Rozumíte pojmu FUP? Pamatujete si definici pojmu Mentoring? Znáte pojem Žalm?

Klíčová slova: lexikon, informace, národnost, wiki, kdo to je, kdo je Jindřich III Francouzský?, kdy se narodil Jindřich III Francouzský?, panovníci, životopis, život, Jindřich III Francouzský, nežijící, národnost, osobnosti, místo narození, zajímavosti

Pojem Jindřich III Francouzský je v kategorii Panovníci, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné weby a vyhledávače

Hledat výraz Jindřich III Francouzský ve vyhledávači Yandex

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Jindřich III Francouzský ve Wikimedia Commons

Vyhledat výraz Jindřich III Francouzský ve vyhledávači Qwant

Hledat pojem Jindřich III Francouzský ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledat frázi Jindřich III Francouzský ve Wikipedii

Dál můžete zkusit hledat slovo Jindřich III Francouzský například ve vyhledávači Seznam.cz, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve videích na Youtube, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v projektu slovnik.cz.

Náhodných výběr osobností, odborných pojmů, termínů a slov

Biografie, životopis, kdo je to Jindřich III Francouzský?

Právě jste zjistili Kdo byl Jindřich III Francouzský? Kdy se narodil Jindřich III Francouzský? Kde se narodil Jindřich III Francouzský? Kdy zemřel Jindřich III Francouzský? Jindřich III Francouzský patří do kategorie Panovníci

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Přes veškeré přiměřené úsilí tomu, aby informace na těchto stránkách byly správné, jejich přesnost nelze stoprocetně zaručit. Informace uvedené zde mohou být zastaralé či neaktuální. Texty neaktualizujeme pravidelně. Pokuste se též vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Jindřich III Francouzský například v internetové Wikipedii, kde můžete najít delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jindřich III Francouzský i v jiné kategorii než je panovníci.