Kdo je to?
Kdo byl Joseph Conrad? Životopis Joseph Conrad, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Joseph Conrad

Kdo byl Joseph Conrad? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Joseph Conrad, vlastním jménem Józef Teodor Konrad Nałęcz Korzeniowski, byl anglický spisovatel, romanopisec, esejista a scénárista původem z Polska, zakladatel modernismu.
Joseph se narodil 3. prosince 1857 ve městě Berdyčiv, které dnes patří Ukrajině. Pocházel z polské zemanské rodiny, která byla dostatečně zámožná na to, aby se podílela na odboji proti ruské nadvládě. Jeho otec Apollo Korezniowski byl kromě toho také básníkem, a to období romantismu. Josephovi zemřeli rodiče, když mu bylo sedmnáct let, a protože jej v rodném městě již nic nedrželo, vypravil se do francouzského Marseille a začal se živit jako námořník. Potom přešel k britskému obchodnímu loďstvu, kde se vypracoval až k hodnosti kapitána a i díky tomu získal britské občanství. Pak bohužel na svých plavbách onemocněl malárií, která jej stála zdraví, a tak přestal se životem námořníka a své zážitky zúročil v literární tvorbě. Tu tvořil v anglickém jazyce, ačkoliv celé dětství a mládí mluvil a psal výhradně polsky a angličtinu se naučil až v dospělosti. Na jeho práci byste ale nepoznali, že není rodilý Angličan. Byl jednou ženatý, a to s Jessie Georgeovou, s níž měl dva syny: Boryse a Johna.
Nejzajímavějším na jeho díle však není jeho jazyková zběhlost v angličtině, ale to, že příběhy podává z různých úhlů pohledu, aby si čtenář mohl udělat celkovou představu o konfliktu nebo konfliktech, kterým/kterými jeho hrdinové procházejí. Píše jak z hlediska objektivního/vševědoucího vypravěče, tak i z hlediska různých subjektivních vypravěčů. Prostředí jeho románů jsou velmi často exotická (Asie, Afrika, Jižní Amerika), mnoho z nich se také věnuje politickým otázkám a problémům současného světa, jako je třeba kolonialismus. Více než romány psal povídky, ale romány jej asi zase o to víc proslavily. Román Vyhnanec z ostrovů vypráví například příběh mladého zkaženého úředníka, kteří žije na malajských ostrovech, a to díky tomu, že nad ním drží ochrannou ruku jeden anglický kapitán, kterého se všichni bojí. Román Černoch z lodě Narcissus se celý odehrává na zámořské lodi, tedy čerpá výhradně ze zážitků samotného spisovatele. Asi nejznámějším Conradovým románem je Lord Jim, první román, kde hlavním hrdinou/vypravěčem je Charles Marlow. Celý román pojednává o zdánlivé vině mladého kapitána, který opustil potápějící se loď, když už nebyla žádná naděje na její záchranu. Kapitán se pak snaží svou vinu odčinit tím, že pracuje v domorodé vesnici a pomáhá zdejším obyvatelům. Tento román byl i filmově zpracován, i když šlo pouze o němý film. Další díla Josepha Conrada jsou: Tajfun a jiné povídky, Mládí a jiné povídky, Nostromo nebo Gaspar Ruiz. Posledně jmenovaný román se odehrává na pozadí chilského boje za nezávislost.
Za své dílo (konkrétně za Lorda Jima) byl Joseph Conrad nominován na Nobelovu cenu za literaturu.Kdo byl Joseph Conrad? Životopis Joseph Conrad, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní údaje o osobě Joseph Conrad

Národnost: polská
Datum narození: 3. 12. 1857
Místo narození: Berdyčiv
Datum úmrtí: 3. 8. 1924

Zaujala vás biografie osobnosti Joseph Conrad? Potom se podělte s kamarády prostřednictvím sociálních sítích Facebook, Pinterest, Reddit nebo Twitter.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Vzpomněli byste si co znamená slovo Koudel? Víte, co je to Nástrčkový klíč? Víte, co je to Bulgur? Rozumíte pojmu Baileys?

Klíčová slova: osobnosti, Joseph Conrad, kdo to je, literatura, vysvětlení, kdo je Joseph Conrad?, literatura, životopis, národnost, datum narození, datum úmrtí, místo narození, wikipedie, národnost, Kdy zemřel Joseph Conrad, kde se narodil Joseph Conrad?

Pojem Joseph Conrad je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Hledejte v dalších zdrojích

Hledat heslo Joseph Conrad ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledejte bez špehování slovo Joseph Conrad ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat videa s názvem Joseph Conrad na Youtube

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Joseph Conrad ve Wikimedia Commons

Zkusit najít pojem Joseph Conrad ve vyhledávači Yahoo

Dál můžete zkusit hledat slovo Joseph Conrad například ve ruském vyhledávači Yandex, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v Google překladači.

Tipy na další významy slov, osobnosti, pojmy a termíny

Životopis, kdo je Joseph Conrad? Stručná biografie

Nyní již víte Kdo byl Joseph Conrad? Kdy se narodil Joseph Conrad? Kde se narodil Joseph Conrad? Kdy zemřel Joseph Conrad? Joseph Conrad se nachází v kategorii Literatura

Kategorie literatura, scénáristka žena, joseph Conrad, ilustrační obrázek

Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz. Neručíme za pravdivost poskytovaných informací. Pochopte prosím, že definice nemohou být pravidelně aktualizovány. Můžete se pokusit také najít informace osobnost, osobu, člověka Joseph Conrad dejme tomu například v internetové Wikipedii, kde můžete najít komplexní popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Joseph Conrad i v jiné kategorii než je literatura.