Kdo je to?
Kdo byla Alžběta I? Životopis Alžběta I, osobnosti, slavná žena z kategorie panovníci

Kdo byla Alžběta I?

Kdo byla Alžběta I? Životopis, informace, biografie, panovníci

Alžběta I. byla od roku 1558 až do své smrti roku 1603 královnou Anglie a Irska. Alžběta I. se narodila v Greenwichi v Londýně jako dcera krále Jindřicha VIII. a královny Anny Boleynové. Král Jindřich VIII. neměl mužského potomka a když Anna Boleynová dvakrát potratila, nechal ji popravit. Alžbětě byly tehdy 3 roky. Na trůn později usedla právě Alžběta. V mládí se ji dostávalo kvalitního vzdělání a v 17 letech byla považovaná za jednu z nejvzdělanějších žen té doby. Kromě angličtiny uměla mluvit také latinsky, italsky, řecky a francouzsky. Při vzpouře roku 1554 byla Alžběta na dva měsíce uvězněna za své protestantské názory. Následně strávila rok v domácím vězení. Avšak v roce 1558 byla jmenovaná královnou Marií Tudorovnou za její nástupkyni (nemohla mít potomky). Dne 15. 1. 1559 byla Alžběta I. korunována královou Anglie. Její vláda trvala celkem 44 let (1558-1603) a tato doba je známa pod názvem alžbětinská doba či Zlatý věk Anglie. Za její vlády vzkvétal obchod, řemeslo, kultura, divadlo a literatura (W. Shakespeare). Upevnila pozici protestantské církve. Jedním z největších úspěchů její vlády byla porážka tehdy neporazitelné španělské flotily Armady u britských břehů v bitvě u Gravelines (1588). Na vítězství se podílel její přítel a rádce, námořník Francis Drake.
Během svého života se Alžběta neprovdala a neměla žádné potomky, kteří by následně nastoupili na její trůn. Alžběta I. se těšila dobrému zdraví až do robu 1602, kdy začala trpět vážnými depresemi. Zemřela o rok později (1603) ve věku 69 let.Kdo byla Alžběta I? Životopis Alžběta I, osobnosti, slavná žena z kategorie panovníci

Základní údaje o osobě Alžběta I

Národnost: anglická
Datum narození: 7. 9. 1533
Místo narození: Greenwich, Anglie
Datum úmrtí: 24. 3. 1603

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Alžběta I s partnery, kolegy a kamarády na Twitteru, Redditu, Facebooku nebo jinde.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Vzpomněli byste si na význam slova Revizionismus? Vzpomněli byste si co označuje výraz Optická síť? Víte co je Google Play? Znáte termín Boršč?

Klíčová slova: wiki, osobnosti, životopis, místo narození, panovníci, kdy se narodila Alžběta I?, život, datum úmrtí, Alžběta I, zajímavosti, vysvětlení, Kdy zemřela Alžběta I, kde se narodila Alžběta I?, popis, informace, panovníci

Pojem Alžběta I je v kategorii Panovníci, ilustrační obrázek

Další možné informační zdroje

Hledejte bez špehování slovo Alžběta I ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat frázi Alžběta I na Google.cz

Hledat videa s názvem Alžběta I na Youtube

Vyhledat termín Alžběta I ve Wikislovníku

Najít heslo Alžběta I ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Alžběta I například ve Wikipedii, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v Google překladači.

Další vybraná hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy

Stručná biografie, resp. životopis osoby Alžběta I

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku Kdo byla Alžběta I? Kdy se narodila Alžběta I? Kde se narodila Alžběta I? Kdy zemřela Alžběta I? Alžběta I je v kategorii Panovníci

Napsáno redaktory Superia.cz. Provozovatel neručí za aktuálnost, správnost a přesnost informací uvedených na tomto webu. Není v našich silách pravidelně aktualizovat texty na tomto webu. Pokuste se také najít informace osobnost, osobu, člověka Alžběta I dejme tomu např. v české Wikipedii, kde můžete najít komplexní popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Alžběta I i v jiné kategorii než je panovníci.