Kdo je to?
Kdo byla Božena Němcová? Životopis Božena Němcová, osobnosti, slavná žena z kategorie literatura

Kdo byla Božena Němcová?

Kdo byla Božena Němcová? Životopis, informace, biografie, literatura

Božena Němcová byla spisovatelka z období národního obrození. První etapy jejího života jsou špatně zdokumentované a narození ve Vídni není zcela jisté, ale ve městě tehdy žila početná česká menšina a nálezy z matriky tuto teorii potvrzují. Podle jiných badatelů se však Němcová narodila jinde, například v oblasti Slezska. Jisté je, že vyrůstala v okolí Ratibořic na panství šlechtičny Zaháňské. Prožitky z dětství hluboce ovlivnily její pozdější tvorbu, viz slavné dílo Babička, které se odehrává v Ratibořicích a objevují se postavy s reálnými předlohami, zejména kněžna s předlohou šlechtičny Zaháňské a postava babičky zachycující skutečnou babičku, se kterou měla Němcová blízký vztah. Do školy chodila v nedaleké České Skalici a když dospěla, rodiče ji oženili s Josefem Němcem, se kterým strávila většinu života.
Manžel Josef se hlásil k českému obrození a vlastenectví, což vyvolávalo podezření ze strany rakouských úřadů a rodina se musela často stěhovat. Němcová díky tomu pobývala na různých místech včetně Litomyšle, Prahy nebo Domažlic. Ať byla kdekoli, snažila se poznávat místní folklór a hledat literární inspiraci. Setkávala se rovněž s vlastenecky smýšlejícími vzdělanci, což prohlubovalo její vlastenecké postoje, a při pobytu v Praze poznala Erbena a další spisovatele, kteří ji povzbudili k psaní.
V revolučním roce 1848 se situace v monarchii vyostřila a Josef byl poslán do Uher. Němcová nejdříve zůstala s dětmi v Čechách, ale poté se přesunula za manželem a cestou poznala slovenskou i maďarskou kulturu. Zaujalo ji zejména Slovensko, na které se vracela i v dalších letech. Kvůli neuspokojivému manželství měla několik milostných vztahů a díky společenské povaze postupně navázala přátelství s mnoha osobnostmi české kultury. Když ale onemocněl a zemřel syn Hynek a manžel přišel o práci, Němcová se stáhla do ústraní. Spory mezi manželi byly stále intenzivnější a Němcová nakonec odešla žít samostatně do Litomyšle. V této době už trpěla nemocí, na kterou brzy poté zemřela.
Navzdory rozsáhlé literární činnosti a posmrtné slávě žila většinu života na hraně chudoby, neboť její příjmy byly nízké a manžel měl kvůli problémům s úřady nepravidelný plat. Nejslavnějším dílem je již zmíněná Babička, která patří k nejčtenějším českým knihám. I další díla čerpají z folklóru, venkovského prostředí a osobních prožitků. Do podkrkonoší jsou vedle Babičky zasazené i povídky Divá Bára a Chudí lidé. V oblasti Domažlicka se odehrává povídka Karla. Také pohádková tvorba je bohatá a řada pohádek byla zfilmována, byť pod jinými názvy: Neohrožený Mikeš byl zfilmován jako O statečném kováři, Čertův švagr jako S čerty nejsou žerty a Potrestaná pýcha jako Pyšná princezna. Kromě zmíněných děl napsala mnoho cestopisných črtů, her a krátkých povídek.Kdo byla Božena Němcová? Životopis Božena Němcová, osobnosti, slavná žena z kategorie literatura

Základní informace o osobě Božena Němcová

Národnost: česká
Datum narození: 4. února 1820
Místo narození: Vídeň, Rakousko
Datum úmrtí: 21. ledna 1862

Líbí se stručný životopis s osobou Božena Němcová? Pak se podělte s vašimi kamarády, známými a přáteli na Redditu, Twitteru nebo Facebooku.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Pamatujete si definici pojmu Jmelí? Víte, co je to Synergie? Znáte termín Kyselina močová? Rozumíte pojmu Cibulačka?

Klíčová slova: kdo je Božena Němcová?, informace, vysvětlení, osobnosti, zajímavosti, národnost, Božena Němcová, osobnost, lexikon, popis, literatura, národnost, narození, literatura, Božena Němcová, Kdy zemřela Božena Němcová

Pojem Božena Němcová je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Další informační zdroje

Najít slovo Božena Němcová ve fulltextu Seznam.cz

Najít výraz Božena Němcová ve vyhledávači Yandex

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Božena Němcová ve Wikimedia Commons

Vyhledat termín Božena Němcová na Google.cz

Najít heslo Božena Němcová ve Wikipedii

Dál můžete zkusit hledat slovo Božena Němcová například ve Wikislovníku, v projektu slovnik.cz, ve videích na Youtube, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v Google překladači.

Často hledané pojmy, osobnosti, výrazy, odborné termíny a slova

Biografie, životopis, kdo je to Božena Němcová?

Na stránce jste se mohli dozvědět: Kdo byla Božena Němcová? Kdy se narodila Božena Němcová? Kde se narodila Božena Němcová? Kdy zemřela Božena Němcová? Božena Němcová patří do sekce Literatura

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Vyhrazujeme si možnost chyb v uvedených textech. Chápejte, že nemáme prostředky na pravidelnou aktualizaci. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka Božena Němcová dejme tomu například v internetové encyklopedii Wikipedia, kde naleznete rozsáhlejší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Božena Němcová i v jiné kategorii než je literatura.

Náš tip. Seznam textových blahopřání ke sňatku, k výročí nebo k narozeninám.