Kdo je to?
Kdo je Jaroslav Hutka? Životopis Jaroslav Hutka, osobnosti, slavný člověk z kategorie hudba

Jaroslav Hutka

Kdo je Jaroslav Hutka? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, hudba

Jaroslav Hutka je český písničkář a hudebník. Významná osobnost českého protikomunistického disentu; signatář Charty 77.
Hudbě se věnoval od poloviny 60. let, nejdříve ve spolupráci s Vladimírem Veitem, poté s Petrem Kalandrou. Věnoval se lidovým písním a folkové muzice. Patřil k zakladatelům Tyjátru písničkářů a také folkového spolku Šafrán.
Po sovětské okupaci Československa a s postupem normalizace se stále více nořil do vod českého undergroundu a disentu. To vedlo k tomu, že ho začala sledovat a také perzekvovat Státní tajná bezpečnost. Na konci 70. let se stal jednou z obětí Akce Asanace, která měla za cíl donutit výrazné postavy disentu a signatáře Charty 77 k emigraci. Jaroslav Hutka opustil Československo v roce 1978 a emigroval do Nizozemska. V 80. letech hrál v krajanských spolcích po celém světě. Když přišla v roce 1989 sametová revoluce, urychleně se vrátil do Československa - byl jedním z umělců, kteří vystupovali na demonstracích v listopadových dnech a aktivně se revoluce účastnili.
I po sametové revoluci komentuje veřejné dění - ať už v médiích, fejetonech nebo svých písních a často se vyjadřuje kriticky k české politické scéně. Kromě toho se v některých sporech také vrací k dobám komunistického režimu: médii například proběhla kauza, kdy Hutka označil Karla Srpa, někdejšího předsedu Jazzové sekce, za udavače, načež proběhl soudní spor, který Hutka vyhrál a nemusel se Srpovi omlouvat. Další podobná aféra se odehrávala v roce 2007, kdy Hutka složil píseň Udavač z Těšína, čímž reagoval na zjištění médií, že známý písničkář Jaromír Nohavica spolupracoval s StB.
Mezi jeho nejznámější písně patří Náměšť (Krásný je vzduch) nebo Havlíčku, Havle.Kdo je Jaroslav Hutka? Životopis Jaroslav Hutka, osobnosti, slavný člověk z kategorie hudba

Hlavní data o osobě Jaroslav Hutka

Národnost: česká
Datum narození: 21. dubna 1947
Místo narození: Olomouc

Sdílejte tuto stránku s osobností Jaroslav Hutka s jinými lidmi na Twitteru, Pinterestu nebo Facebooku.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Víte co je Beztřídní společnost? Víte co je Státní pohřeb? Rozumíte pojmu Jasmínová rýže? Vzpomněli byste si co označuje výraz Keloidní jizva?

Klíčová slova: kdy se narodil Jaroslav Hutka?, hudba, vysvětlení, biografie, místo narození, osobnosti, popis, wiki, zajímavosti, informace, osobnost, životopis, lexikon, hudba, kdo je Jaroslav Hutka?, datum narození

Pojem Jaroslav Hutka je v kategorii Hudba, ilustrační obrázek

Zkuste se dozvědět víc informací v následujících odkazech

Najít heslo Jaroslav Hutka ve vyhledávači Yandex

Hledat termín Jaroslav Hutka v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Zkusit najít frázi Jaroslav Hutka ve Wikipedii

Hledat heslo Jaroslav Hutka ve fulltextu Seznam.cz

Hledat videa s názvem Jaroslav Hutka na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Jaroslav Hutka například ve videích na Youtube, v Lingea slovnících, ve ruském vyhledávači Yandex, ve fulltextu Yahoo.com nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Vybrané odborné pojmy, slova, osobnosti, termíny

Životopis, kdo je Jaroslav Hutka? Stručná biografie

Teď už znáte odpověď na otázku Kdo je to Jaroslav Hutka? Kdy se narodil Jaroslav Hutka? Kde se narodil Jaroslav Hutka? Jaroslav Hutka patří do kategorie Hudba

Kategorie hudba, modré housle, jaroslav Hutka, ilustrační obrázek

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Informace jsou bez jakékoliv záruky, neručíme za faktickou správnost, aktuálnost a jazykovou přesnost uvedených informací. Nemáme možnost soustavné aktualizace všech textů. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka Jaroslav Hutka dejme tomu na stránkách projektu Wikipedia, kde naleznete nejspíš komplexnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jaroslav Hutka i v jiné kategorii než je hudba.