Kdo je to?
Kdo je Jaroslav Hutka? Životopis Jaroslav Hutka, osobnosti, slavný člověk z kategorie hudba

Kdo je Jaroslav Hutka?

Kdo je Jaroslav Hutka? Životopis, informace, biografie, hudba

Jaroslav Hutka je český písničkář a hudebník. Významná osobnost českého protikomunistického disentu; signatář Charty 77.
Hudbě se věnoval od poloviny 60. let, nejdříve ve spolupráci s Vladimírem Veitem, poté s Petrem Kalandrou. Věnoval se lidovým písním a folkové muzice. Patřil k zakladatelům Tyjátru písničkářů a také folkového spolku Šafrán.
Po sovětské okupaci Československa a s postupem normalizace se stále více nořil do vod českého undergroundu a disentu. To vedlo k tomu, že ho začala sledovat a také perzekvovat Státní tajná bezpečnost. Na konci 70. let se stal jednou z obětí Akce Asanace, která měla za cíl donutit výrazné postavy disentu a signatáře Charty 77 k emigraci. Jaroslav Hutka opustil Československo v roce 1978 a emigroval do Nizozemska. V 80. letech hrál v krajanských spolcích po celém světě. Když přišla v roce 1989 sametová revoluce, urychleně se vrátil do Československa - byl jedním z umělců, kteří vystupovali na demonstracích v listopadových dnech a aktivně se revoluce účastnili.
I po sametové revoluci komentuje veřejné dění - ať už v médiích, fejetonech nebo svých písních a často se vyjadřuje kriticky k české politické scéně. Kromě toho se v některých sporech také vrací k dobám komunistického režimu: médii například proběhla kauza, kdy Hutka označil Karla Srpa, někdejšího předsedu Jazzové sekce, za udavače, načež proběhl soudní spor, který Hutka vyhrál a nemusel se Srpovi omlouvat. Další podobná aféra se odehrávala v roce 2007, kdy Hutka složil píseň Udavač z Těšína, čímž reagoval na zjištění médií, že známý písničkář Jaromír Nohavica spolupracoval s StB.
Mezi jeho nejznámější písně patří Náměšť (Krásný je vzduch) nebo Havlíčku, Havle.Kdo je Jaroslav Hutka? Životopis Jaroslav Hutka, osobnosti, slavný člověk z kategorie hudba

Hlavní data o osobě Jaroslav Hutka

Národnost: česká
Datum narození: 21. dubna 1947
Místo narození: Olomouc

Sdílejte tuto stránku s osobností Jaroslav Hutka s partnery, kolegy a kamarády na Pinterestu, Redditu, Twitteru anebo na Facebooku.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Víte co je Charakter? Vzpomněli byste si co označuje výraz Svařák? Rozumíte pojmu Apokalypsa? Znáte termín Tajfun?

Klíčová slova: životopis, místo narození, osobnosti, vysvětlení, informace, hudba, datum narození, kdo je Jaroslav Hutka?, Jaroslav Hutka, život, kde se narodil Jaroslav Hutka?, popis, kdy se narodil Jaroslav Hutka?, osobnost, lexikon, wiki

Pojem Jaroslav Hutka je v kategorii Hudba, ilustrační obrázek

Další zdroje informací o slovu Jaroslav Hutka

Hledat frázi Jaroslav Hutka ve vyhledávači Qwant

Najít heslo Jaroslav Hutka na Google.cz

Zkusit najít heslo Jaroslav Hutka v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Hledat termín Jaroslav Hutka ve fulltextu vyhledávače Info.com

Najít heslo Jaroslav Hutka na Google obrázcích

Dál můžete zkusit hledat slovo Jaroslav Hutka například ve Wikipedii, v projektu slovnik.cz, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v Lingea slovnících.

Náhodných výběr osobností, odborných termínů, pojmů a hesel

Stručná biografie, resp. životopis osoby Jaroslav Hutka

Na této webové stránce jste se dozvěděli Kdo je to Jaroslav Hutka? Kdy se narodil Jaroslav Hutka? Kde se narodil Jaroslav Hutka? Jaroslav Hutka se nachází v sekci Hudba

Text vytvořen pro server Superia.cz. Neručíme za pravdivost poskytovaných informací.Nemáme možnost pravidelné aktualizace článků. Zkuste též hledat informace osobnost, osobu, člověka Jaroslav Hutka dejme tomu např. v populární Wikipedii, kde naleznete nejspíše mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jaroslav Hutka i v jiné kategorii než je hudba.