Kdo je to?
Kdo byl Voltaire? Životopis Voltaire, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Voltaire

Kdo byl Voltaire? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, filozofie

Voltaire, celým jménem François Marie Arouet, byl filosof, spisovatel a básník. Vychovával ho hlavně kněz Châteauneuf, jeho kmotr, který mu poskytl kontakt s vyšší a vzdělanou vrstvou. Voltaire vystudoval jezuitskou Kolej Ludvíka Velikého, kde byl od začátku studia považován za velmi nadaného studenta. Po dokončení školy se věnoval převážně psaní. Některé jeho texty byly ostré a posměšné. Když urazil vysoce postaveného vévodu, byl na rok uvězněn v Bastile. Po propuštění Voltaire pokračoval v psaní, ale kvůli konfliktům s rigidním francouzským systémem se rozhodl cestovat po zahraničí. Oblíbil si liberální a svobodomyslné země, pobýval v Holandsku a hlavně v Británii, kde strávil několik let.
Poté se Voltaire vrátil do Francie a útočil na tamní režim, který charakterizovala politická a náboženská nesvoboda. Režim se Voltaira nejdříve snažil potlačit, ale když se z něj postupně stal uznávaný učenec, útoky se zmírnily. Následně pobýval na dvoře pruského krále Fridricha II. Velikého, který obdivoval osvícenství a francouzskou kulturu. Jejich vztah se po několika letech spolupráce zhoršil a Voltaire se vrátil do Francie. Tam čelil útokům a měl strach o život, proto si zakoupil panství na hranicích se Švýcarskem. Tam postavil zámek, na který zval evropské učence a pořádal svobodomyslné debaty.
Voltairovo myšlení obsahuje různé vlivy a prvky, nejedná se o vyhraněné učení. Jeho filosofii je možné charakterizovat jako racionalistickou a tolerantní filosofii, která se opírá o zkušenost a je skeptická k metafyzickým konstrukcím. V politice hájil svobodu a odmítal státní absolutismus. U člověka zdůrazňoval rozumové schopnosti, díky kterým je schopný rozvíjet vědu, umění nebo filosofii a aktivně vytvářet lepší budoucnost. Voltaire byl napadán zejména katolickou církví, ale sám se nepovažoval za ateistu. Odmítal spíše náboženské tmářství a netoleranci, nikoli ideu Boha jako takovou. Uznával, že svět mohl být stvořen božskou bytostí, ale tvrdil, že pro člověka je nepoznatelná.Kdo byl Voltaire? Životopis Voltaire, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Základní údaje o osobě Voltaire

Národnost: francouzská
Datum narození: 21. listopadu 1694
Místo narození: Paříž, Francie
Datum úmrtí: 30. května 1778

Zaujala vás biografie osobnosti Voltaire? Potom se podělte s přáteli a kamarády prostřednictvím níže uvedených buttonků na sociálních sítích Facebook, Reddit, Pinterest nebo Twitter.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Vzpomenete si na definici slova Scio? Znáte definici termínu Paliativní péče? Vzpomněli byste si co znamená slovo Keška? Pamatujete si definici pojmu PENB?

Klíčová slova: vysvětlení, místo narození, Kdy zemřel Voltaire, životopis, osobnost, osobnosti, informace, život, Voltaire, národnost, nežijící, kdo to je, wikipedie, narození, kdo je Voltaire?, lexikon

Pojem Voltaire je v kategorii Filozofie, ilustrační obrázek

Odkazy na vyhledávače, online encyklopedie a slovníky

Vyhledat slovo Voltaire na Google obrázcích

Hledejte bez špehování slovo Voltaire ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat slovo Voltaire na Google.cz

Hledat výraz Voltaire ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledat termín Voltaire v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Dál můžete zkusit hledat slovo Voltaire například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v Lingea slovnících, ve fulltextu Google.cz, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Další osobnosti, lidé, pojmy, významy slov, hesla, výrazy

Životopis, kdo je Voltaire? Stručná biografie

Teďka již bezesporu víte Kdo byl Voltaire? Kdy se narodil Voltaire? Kde se narodil Voltaire? Kdy zemřel Voltaire? Voltaire je v kategorii Filozofie

Kategorie filozofie, mozek člověk, voltaire, ilustrační obrázek

Text vytvořen pro server Superia.cz. Neručíme za pravdivost uvedených informací. Data na webu nejsou pravidelně aktualizovaná, texty nemusí vždy reflektovat aktuální stav. Aktuální informace lze většinou nalézt osobnost, osobu, člověka Voltaire dejme tomu třeba v internetové Wikipedii, kde můžete najít nejspíše podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Voltaire i v jiné kategorii než je filozofie.