Kdo je to?
Kdo byl Voltaire? Životopis Voltaire, slavní lidé, osobnosti z filozofie

Kdo je to Voltaire?

Kdo to byl Voltaire? Stručný životopis

Voltaire, celým jménem François Marie Arouet, byl filosof, spisovatel a básník. Vychovával ho hlavně kněz Châteauneuf, jeho kmotr, který mu poskytl kontakt s vyšší a vzdělanou vrstvou. Voltaire vystudoval jezuitskou Kolej Ludvíka Velikého, kde byl od začátku studia považován za velmi nadaného studenta. Po dokončení školy se věnoval převážně psaní. Některé jeho texty byly ostré a posměšné. Když urazil vysoce postaveného vévodu, byl na rok uvězněn v Bastile. Po propuštění Voltaire pokračoval v psaní, ale kvůli konfliktům s rigidním francouzským systémem se rozhodl cestovat po zahraničí. Oblíbil si liberální a svobodomyslné země, pobýval v Holandsku a hlavně v Británii, kde strávil několik let.
Poté se Voltaire vrátil do Francie a útočil na tamní režim, který charakterizovala politická a náboženská nesvoboda. Režim se Voltaira nejdříve snažil potlačit, ale když se z něj postupně stal uznávaný učenec, útoky se zmírnily. Následně pobýval na dvoře pruského krále Fridricha II. Velikého, který obdivoval osvícenství a francouzskou kulturu. Jejich vztah se po několika letech spolupráce zhoršil a Voltaire se vrátil do Francie. Tam čelil útokům a měl strach o život, proto si zakoupil panství na hranicích se Švýcarskem. Tam postavil zámek, na který zval evropské učence a pořádal svobodomyslné debaty.
Voltairovo myšlení obsahuje různé vlivy a prvky, nejedná se o vyhraněné učení. Jeho filosofii je možné charakterizovat jako racionalistickou a tolerantní filosofii, která se opírá o zkušenost a je skeptická k metafyzickým konstrukcím. V politice hájil svobodu a odmítal státní absolutismus. U člověka zdůrazňoval rozumové schopnosti, díky kterým je schopný rozvíjet vědu, umění nebo filosofii a aktivně vytvářet lepší budoucnost. Voltaire byl napadán zejména katolickou církví, ale sám se nepovažoval za ateistu. Odmítal spíše náboženské tmářství a netoleranci, nikoli ideu Boha jako takovou. Uznával, že svět mohl být stvořen božskou bytostí, ale tvrdil, že pro člověka je nepoznatelná.Kdo byl Voltaire? Životopis Voltaire, slavní lidé, osobnosti z filozofie

Hlavní data o osobě Voltaire

Národnost: francouzská
Datum narození: 21. listopadu 1694
Místo narození: Paříž, Francie
Datum úmrtí: 30. května 1778

Sdílejte tuto stránku s osobností Voltaire s přáteli na Pinterestu nebo na Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu      Sdílet na Redditu       Sdílet na Twitteru  

Vzpomenete si na definici slova Youtube? Vzpomněli byste si co označuje výraz Protein? Vzpomněli byste si co znamená slovo Juta? Znáte termín Bruxismus?

Klíčová slova: synonymum, termín, wiki, slovo, kdo to je, popis, filozofie, pojem, odborný výraz, popis, co je to Voltaire?, definice, heslo, co znamená, kdo je Voltaire?, informace

Pojem Voltaire je v kategorii Filozofie, ilustrační obrázek

Linky na další online zdroje

Hledat videa s názvem Voltaire na Youtube

Najít slovo Voltaire ve vyhledávači Qwant

Hledat pojem Voltaire ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat slovo Voltaire ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Voltaire například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve Wikipedii nebo v Google překladači.

Další osobnosti, lidé, pojmy, významy slov, hesla, výrazy

Biografie, životopis, kdo je to Voltaire?

Na stránce jste se mohli dozvědět: Kdo je to Voltaire? Kdo to byl Voltaire? Kdy se narodil Voltaire? Kde se narodil Voltaire? Kdy zemřel Voltaire? Voltaire je v kategorii filozofie. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz. Informace uvedené na těchto stránkách jsou bez záruky. Nemáme prostředky na pravidelnou aktualizace textů. Pokuste se též vyhledat osobnost, osobu, člověka Voltaire dejme tomu například na stránkách projektu Wikipedia, kde naleznete nejspíš komplexnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Voltaire i v jiné kategorii než je filozofie.