Kdo je to?
Kdo je Eliška Hašková Coolidge? Životopis Eliška Hašková Coolidge, osobnosti, slavná žena z kategorie literatura

Eliška Hašková Coolidge

Kdo je Eliška Hašková Coolidge? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Eliška Hašková Coolidge je bývalou ředitelkou Kanceláře prezidentských zpráv a bývalou sekretářkou pěti amerických prezidentů, současně autorkou vzpomínkové knihy a knihy pro děti.
Eliška Hašková se narodila v Praze do významné rodiny bankéře. Její dědeček nebyl nikdo jiný než zakladatel Bankovního domu Hašel a spol. Osudy malé Elišky byly však komplikované hned od začátku: Dědeček byl popraven nacisty roku 1942, otec odejel v lednu 1948 na pozvání do USA a kvůli převzetí moci komunisty u nás tam byl nucen i zůstat. V roce 1949 se matka s Eliškou, které bylo tehdy 8 let, a s jejím tříletým bratrem odhodlala utéci - pěšky přes Šumavu do Německa a pak do Francie. Rodiče se však zanedlouho rozešli a Eliška musela sama v roce 1950 odletět za otcem do USA a tam nastoupit do internátní školy. Naštěstí se později podařilo uprchnout i babičce Elišky, a tak mohla Eliška bydlet u ní. Eliška po maturitě vystudovala diplomacii na Georgetownské univerzitě, a to s vyznamenáním. Svou kariéru zahájila přímo v Bílém domě, kde byla jmenována do funkce ředitelky Kanceláře prezidentských zpráv (tehdy prezidentem Lyndonem B. Johnsonem). Měla na starosti styk s veřejností. Současně byla sekretářkou prezidenta, resp. pěti po sobě jdoucích prezidentů až do roku 1981 - kromě Johnsona tedy ještě Richarda Nixona, Geralda Forda, Jimmyho Cartera a Ronalda Reagana. Roku 1977 se provdala za významného amerického bankéře Nicolase Jeffersona Coolidge, se kterým má dceru Alexandru. Manželství se sice po 20 letech rozpadlo, ale Eliška má od roku 2016 první vnouče - Jonaha Randolpha Holzera. Po sametové revoluci 1989 odešla do důchodu, začala cestovat do České republiky a později se sem i natrvalo vrátila. Vede kurzy „Umění a management společenského chování, obchodní a diplomatický protokol“. Roku 2003 získala ocenění Významná česká žena ve světě (od Senátu ČR a Karlovy Univerzity), roku 2017 Medaili za zásluhy.
Literární činnost Elišky Haškové je zatím omezena „pouze“ na dvě knihy, a to vzpomínkovou knihu „Pět amerických prezidentů, česká babička a já“, a knihu pro děti „Draka je lepší pozdravit“, ale i kdyby zůstalo jen u nich, jedná se o velmi zajímavé obrazy nejen z jejího pobytu v USA, postřehy o amerických prezidentech a těžkostech života emigrantů, ale také jemné a nenásilné úvody do etiky a etikety.Kdo je Eliška Hašková Coolidge? Životopis Eliška Hašková Coolidge, osobnosti, slavná žena z kategorie literatura

Hlavní informace o osobě Eliška Hašková Coolidge

Národnost: česká (občanství má české a americké)
Datum narození: 26. 3. 1941
Místo narození: Praha

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Eliška Hašková Coolidge sdílet s vašimi známými a kamarády na webových službách typu Pinterest, Facebook, Twitter nebo Reddit.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Víte co je Ledek? Pamatujete si definici pojmu 5G? Rozumíte pojmu Markýza? Vzpomněli byste si co znamená slovo Právo?

Klíčová slova: literatura, narození, informace, wikipedie, wiki, popis, kdy se narodila Eliška Hašková Coolidge?, lexikon, život, Eliška Hašková Coolidge, kde se narodila Eliška Hašková Coolidge?, Eliška Hašková Coolidge, kdo je Eliška Hašková Coolidge?, literatura, datum narození, životopis

Pojem Eliška Hašková Coolidge je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Hledejte pojem Eliška Hašková Coolidge v následujících vyhledávačích

Vyhledat heslo Eliška Hašková Coolidge ve Wikipedii

Vyhledat slovo Eliška Hašková Coolidge na Google.cz

Vyhledat termín Eliška Hašková Coolidge ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledejte bez špehování slovo Eliška Hašková Coolidge ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat výraz Eliška Hašková Coolidge ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Eliška Hašková Coolidge například v evropském vyhledávači Qwant, v projektu slovnik.cz, ve vyhledávači Seznam.cz, ve fulltextu Yahoo.com nebo v Lingea slovnících.

Výběr osobností, pojmů, výrazů, odborných termínů a slov

Stručná biografie, resp. životopis osoby Eliška Hašková Coolidge

Teď již zajisté znáte správnou odpověď na otázku Kdo je to Eliška Hašková Coolidge? Kdy se narodila Eliška Hašková Coolidge? Kde se narodila Eliška Hašková Coolidge? Eliška Hašková Coolidge se nachází v sekci Literatura

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Omlouváme se za možné chyby v textech. Informace v textu mohou být zastaralé. Stránky jsou aktualizovány nepravidelně dle možností. Pokuste se též vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Eliška Hašková Coolidge řekněme v projektu Wikipedie, kde můžete najít nejspíš delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Eliška Hašková Coolidge i v jiné kategorii než je literatura.