Kdo je to?
Kdo byla Jaroslava Adamová? Životopis Jaroslava Adamová, osobnosti, slavná žena z kategorie herectví

Jaroslava Adamová

Kdo byla Jaroslava Adamová? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, herectví

Jaroslava Adamová byla česká divadelní, filmová, seriálová a dabingová herečka. Adamová se narodila v Praze. Po základní škole začala studovat herectví na pražské Státní konzervatoři. Během studií vystupovala v Národním divadle v Praze (hra Větrník). Úspěšně dokončila konzervatoř a první angažmá získala v Divadle na Vinohradech (1946-1950). Následně byla členkou Divadla ABC (1950-1951) a Městských divadel pražských (1962-1990). Ztvárnila postavy ve hře Pygmalion, Anna Kareninová, Lidský hlas, Limonádový Joe, Sen noci svatojánské, Návštěva staré dámy, Paní Dolly a další. Dlouhou dobu vyučovala také na divadelní konzervatoři a na pražské DAMU.
Ve filmu Adamová debutovala roku 1949 ve snímku Chceme žít. Od té doby ztvárnila více než sto filmových rolí. Objevila se v úspěšných snímcích jako Kudy kam? (1956), Radúz a Mahulena (1970), Tři oříšky pro Popelku - dabing macechy (1973), Rusalka (1977), Rozpuštěný a vypuštěný (1984), Želary (2003), Líbáš jako Bůh (2009), Ve stínu (2012).
Adamová vytvořila role také v televizních seriálech Klec plná opic (1971), Dnes v jednom domě (1980), Cirkus Humberto, Chlapci a chlapi (1988), Dobrodružství kriminalistiky (1989, 1993), Na lavici obžalovaných justice (1998).
Adamová se proslavila zejména jako dabingová herečka. Hlas propůjčila desítkám zahraničních filmů a seriálů. Namluvila např. role slavné herečky Sophie Loren. Její hlas jsme mohli slyšet ve filmech Old Shatterhand (1965), Lev v zimě, Angelika, markýza andělů (1968), Báječná Angelika (1971), Piti Piti Pá (1972), Roztržitý (1974), Vražda v Orient expresu (1981), Římanka (1986), Sám doma 2: Ztracen v New Yorku (1992), Sestra v Akci (1996) nebo v seriálech Komisař Moulin a Dynastie. Roku 1995 obdržela Cenu Františka Filipovského za celoživotní působení v dabingu. Rovněž namluvila desítky rozhlasových her.
Roku 1967 Adamová obdržela ocenění Zasloužilá umělkyně. O dva roky později získala Státní cenu Klementa Gottwalda (1969) a v roce 1997 cenu Thálie za celoživotní dílo.
Jaroslava Adamová zemřela v roce 2012 ve věku 87 let. Měla dva syny (Marek Albert a Julius Albert).Kdo byla Jaroslava Adamová? Životopis Jaroslava Adamová, osobnosti, slavná žena z kategorie herectví

Základní údaje o osobě Jaroslava Adamová

Národnost: česká
Datum narození: 15. 3. 1925
Místo narození: Praha, Československo
Datum úmrtí: 16. 6. 2012

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Jaroslava Adamová s kamarády na Redditu, Facebooku, Pinterestu nebo na jiných tzv. sociálních sítích.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Vzpomněli byste si co znamená slovo Molotovův koktejl? Znáte termín Tourettův syndrom? Víte, co je to Textový editor? Víte, co je to Apple Pay?

Klíčová slova: herectví, životopis, Kdy zemřela Jaroslava Adamová, vysvětlení, narození, nežijící, kde se narodila Jaroslava Adamová?, wikipedie, kdo je Jaroslava Adamová?, kdo to je, osobnost, datum narození, informace, Jaroslava Adamová, kdy se narodila Jaroslava Adamová?, osobnosti

Pojem Jaroslava Adamová je v kategorii Herectví, ilustrační obrázek

Zkuste se dozvědět víc informací v následujících odkazech

Hledat slovo Jaroslava Adamová ve Wikipedii

Zkusit najít slovo Jaroslava Adamová na Google.cz

Zkusit najít pojem Jaroslava Adamová ve Wikislovníku

Vyhledat termín Jaroslava Adamová ve vyhledávači Qwant

Hledejte bez špehování slovo Jaroslava Adamová ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Jaroslava Adamová například v Microsoft Bing, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve fulltextu Google.cz, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v Google překladači.

Vybrané odborné pojmy, slova, osobnosti, termíny

Životopis, kdo je Jaroslava Adamová? Stručná biografie

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku Kdo byla Jaroslava Adamová? Kdy se narodila Jaroslava Adamová? Kde se narodila Jaroslava Adamová? Kdy zemřela Jaroslava Adamová? Jaroslava Adamová se nachází v kategorii Herectví

Kategorie herectví, dlouho vláska, jaroslava Adamová, ilustrační obrázek

Napsáno redaktory Superia.cz. Pečlivě jsme prošli a zkontrolovali všechny naše texty. I přesto je možné, že jsme některou chybu přehlédli. Nemáme možnost soustavné aktualizace všech textů. Můžete se pokusit také najít informace osobnost, osobu, člověka Jaroslava Adamová dejme tomu třeba v české Wikipedii, kde můžete najít nejspíše podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jaroslava Adamová i v jiné kategorii než je herectví.