Kdo je to?
Kdo byla Aťka Janoušková? Životopis Aťka Janoušková, osobnosti, slavná žena z kategorie herectví

Aťka Janoušková

Kdo byla Aťka Janoušková? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, herectví

Vlasta Janoušková, známá pod jménem Aťka, byla česká divadelní, filmová a seriálová herečka, dabingová herečka a zpěvačka. Janoušková se narodila v Praze do rodiny pražského klenotníka. V dětství se učila balet a hrávala dětské role v divadle. Měřila pouhých 120 cm. Ve druhé světové válce už patřila do souboru Národního divadla v Praze. Během války studovala na gymnáziu. Její oba rodiče byli v té době odvlečeni do koncentračního tábora. Z tábora se vrátila pouze její matka. Následně se Aťka připojila do Dismanova rozhlasového souboru. Po konci války pracovala jako úřednice-korespondentka.
Později ji k vystupování před publikem dovedl manažer pražské Lucerny František Spurný. Vystupovala v českých a zahraničních estrádách a kabaretech. Uměla vystupovat i v německém a francouzském jazyce. V Národním divadle působila Janoušková v letech 1981-1989, kde ztvárnila roli Barborky v opeře s názvem Zuzana Vojířová.
Proslavila se hodně jako zpěvačka. Mezi její nejznámější písně patří Králíček Azurit, Spadla kroupa do kraje nebo Zázračný doktor (známý jako UIUAA).
Janoušková se nejvíce proslavila díky svému hlasu. Svůj hlas propůjčila řadě filmů a v roce 2009 dokonce získala Cenu Františka Filipovského v kategorii Celoživotní mistrovství v dabingu. Svůj hlas propůjčila televizním pohádkám jako Ferda Mravenec, Broučci, Příběhy včelích medvídků nebo Včelka Mája. Rovněž si zahrála ve více než deseti televizních filmech a pohádkách. Objevila se ve snímku Ať žijí duchové! (1977) nebo ve filmu Amadeus (1984) od českého režiséra Miloše Formana.
Aťka Janoušková zemřela v roce 2019 ve věku nedožitých 90 let.Kdo byla Aťka Janoušková? Životopis Aťka Janoušková, osobnosti, slavná žena z kategorie herectví

Základní údaje o osobě Aťka Janoušková

Národnost: česká
Datum narození: 16. 3. 1930
Místo narození: Praha, Československo
Datum úmrtí: 7. 3. 2019

Zaujala vás biografie osobnosti Aťka Janoušková? Potom se podělte s kamarády na Pinterestu, Facebooku, Twitteru, Redditu nebo na zde neuvedených společených sítích.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Vzpomněli byste si co znamená slovo Obsah? Rozumíte pojmu Aprobace? Víte, co je to Balkon? Znáte pojem Agroturistika?

Klíčová slova: popis, Kdy zemřela Aťka Janoušková, Aťka Janoušková, národnost, biografie, životopis, kdy se narodila Aťka Janoušková?, národnost, wikipedie, wiki, kdo to je, osobnost, místo narození, informace, datum úmrtí, lexikon

Pojem Aťka Janoušková je v kategorii Herectví, ilustrační obrázek

Další zdroje informací

Hledat heslo Aťka Janoušková ve fulltextu vyhledávače Info.com

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Aťka Janoušková ve Wikimedia Commons

Zkusit najít heslo Aťka Janoušková v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Hledejte bez špehování slovo Aťka Janoušková ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít slovo Aťka Janoušková ve vyhledávači Yahoo

Dál můžete zkusit hledat slovo Aťka Janoušková například ve Wikipedii, v Lingea slovnících, ve Wikislovníku, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Náhodné osobnosti, pojmy, výrazy, slova a odborné termíny

Biografie, životopis, kdo je to Aťka Janoušková?

Právě jste zjistili Kdo byla Aťka Janoušková? Kdy se narodila Aťka Janoušková? Kde se narodila Aťka Janoušková? Kdy zemřela Aťka Janoušková? Aťka Janoušková je v sekci Herectví

Tento text byl napsán redaktory Superia.cz. Chyby vyhrazeny. Berte v potaz, že uvedené texty nejsou pravidelně aktualizovány. Pokuste se vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Aťka Janoušková třeba na stránkách Wikipedie, kde můžete najít podrobný popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Aťka Janoušková i v jiné kategorii než je herectví.