Kdo je to?
Kdo byl Edgar Allan Poe? Životopis Edgar Allan Poe, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Kdo byl Edgar Allan Poe?

Kdo byl Edgar Allan Poe? Životopis, informace, biografie, literatura

Edgar Allan Poe byl americký básník, prozaik, esejista a literární teoretik, jeden z představitelů amerického romantismu.
Edgar Poe se narodil 19. ledna 1809 v Bostonu v americkém státě Massachusetts. Měl ještě dva sourozence, bratra Williama a sestru Rosalii, která však byla mentálně postižená. Rodiče David a Elizabeth byli kočovnými herci. Otec navíc propadl alkoholismu a rodinu brzy opustil (malému Edgarovi byl sotva rok). Matka o rok později podlehla tuberkulóze. Edgar se dostal do sirotčince v Richmondu, ale měl štěstí, protože se jej poměrně brzy ujala náhradní rodina - Allanové, otčím byl velkoobchodník s tabákem. Díky tomu se Edgar dostal do Liverpoolu, v 6 letech byl poslán na studia do internátní školy ve Skotsku, později studoval v Londýně. V 11 letech se vrátil zpět do Richmondu, kde studoval střední školu. Zajímala ho literatura a historie, věnoval se i studiu latiny a francouzštiny, byl opravdu velmi nadaný. Jako vysokou školu studoval literaturu na Virginské univerzitě, ale studia nedokončil, protože měl stejně jako jeho otec problémy s alkoholem, a k tomu také s hraním a dluhy. Dluhů se snažil zbavit vydáním své první sbírky - Tamerlán a jiné básně, avšak nebyl úspěšný. Proto vstoupil do armády, konkrétně k dělostřeleckému pluku v Bostonu. Později se na přání nevlastního otce přihlásil na vojenskou akademii ve West Pointu. To ale nebyl dobrý nápad, protože Poe byl dost nedisciplinovaný a záhy byl propuštěn. Bohužel se kvůli tomuto nepochopení své osobnosti rozešel ve zlém i s otčímem. Našel si ubytování u své tety v Baltimoru, kde žil od roku 1831 do roku 1835. Bylo to období, ve kterém se mu dařilo, jednak zde získal hlavní cenu v literární soutěži týdeníku Saturday Visitor, a to díky své próze Rukopis nalezený v lahvi. V roce 1836 se také oženil se svou sestřenicí Virginií Clemm. Manželství bylo šťastné až do Virginiiny smrti v roce 1847 (zemřela na tuberkulózu jako Poeova matka). Ačkoliv Poe pracoval jako redaktor časopisu Gentlemen´s Magazine, měl zde příliš nízký plat na to, aby se uživil. Proto vydával i své vlastní literární pokusy. Jeho snahy často narušilo požívání alkoholu a drog, a později i tímto zneužíváním omamných látek způsobené deprese. Možná však právě alkohol, drogy a deprese společně se zážitky z pobytu v Anglii, která mu připadala tajemná, jsou základem jeho hororových povídek, se kterými nakonec u čtenářů prorazil. Nejvíce oceňované jsou bezesporu povídky Jáma a kyvadlo a Zlatý brouk. Aby se s manželkou lépe uživili, přestěhovali se Poeovi do New Yorku. Edgar zde pracoval pro časopis Evening Mirror, kde také vyšel jeho legendární Havran, který jeho publikum doslova ohromil. Ale jak už byl Poe zvyklý, chvilkový úspěch a peníze vystřídala zase deprese a bída. I Poeova smrt jako by zapadala do celého jeho životopisu a tvorby. Ve 40 letech byl nalezen opilý na chodníku, a ačkoliv byl převezen do nemocnice, již se neprobral z kómatu a zemřel na krvácení do mozku. Je pohřben ve Westminster Hall.
I když byl Edgar Allan Poe rozporuplnou osobností, nemůžeme mu upřít vliv na celou literaturu 19. století. Z jeho odkazu čerpali Charles Baudelaire, Stéphan Mallarmé, Arthur Conan Doyle i Jules Verne.Kdo byl Edgar Allan Poe? Životopis Edgar Allan Poe, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní informace o osobě Edgar Allan Poe

Národnost: americká
Datum narození: 19. 1. 1809
Místo narození: Boston
Datum úmrtí: 7 10. 1849

Popis osobnosti Edgar Allan Poe můžete sdílet s dalšími osobami prostřednictvím uvedených tlačítek na sociálních sítích Facebook nebo Twitter.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Víte, co je to Solamyl? Znáte definici termínu Virulence? Vzpomněli byste si na význam slova Brexit? Pamatujete si definici pojmu Koleda?

Klíčová slova: vysvětlení, datum narození, osobnost, narození, literatura, zajímavosti, Edgar Allan Poe, kdo je Edgar Allan Poe?, biografie, wiki, osobnosti, nežijící, informace, Edgar Allan Poe, národnost, popis

Pojem Edgar Allan Poe je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Doporučené zdroje informací k dalšímu studiu

Zkusit najít slovo Edgar Allan Poe ve Wikipedii

Najít termín Edgar Allan Poe ve Wikislovníku

Najít pojem Edgar Allan Poe na Google.cz

Hledat slovo Edgar Allan Poe ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít Edgar Allan Poe ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Edgar Allan Poe například ve fulltextu Yahoo.com, v projektu slovnik.cz, ve ruském vyhledávači Yandex, ve videích na Youtube nebo v Google překladači.

Často hledané pojmy, osobnosti, výrazy, odborné termíny a slova

Biografie, životopis, kdo je to Edgar Allan Poe?

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku Kdo byl Edgar Allan Poe? Kdy se narodil Edgar Allan Poe? Kde se narodil Edgar Allan Poe? Kdy zemřel Edgar Allan Poe? Edgar Allan Poe je v kategorii Literatura

Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz. Provozovatel neručí za úplnost, pravdivost či aktuálnost informací na těchto webových stránkách. Údaje na stránkách nemusí být aktuální. Přes veškerou snahu bohužel nestíháme pravidelnou aktualizaci informací. Čerstvé informace hledejte osobnost, osobu, člověka Edgar Allan Poe dejme tomu například ve Wikipedii, kde můžete najít nejspíše delší a podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Edgar Allan Poe i v jiné kategorii než je literatura.