Kdo je to?
Kdo byl Vladimir Vladimirovič Nabokov? Životopis Vladimir Vladimirovič Nabokov, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Kdo byl Vladimir Vladimirovič Nabokov?

Kdo byl Vladimir Vladimirovič Nabokov? Životopis, informace, biografie, literatura

Vladimir Vladimirovič Nabokov, používající v mládí také pseudonym Vladimir Sirin, byl ruský básník a prozaik.
Narodil se ve šlechtické rodině, otec byl právníkem. Vladimir studoval v Petrohradě na Těniševově škole, kde se naučil výborně anglicky a francouzsky. Jeho první sbírka se jmenovala Stichi (Verše) a vyšla již roku 1916. Poté se k poezii občas vracel a své verše skládal jak rusky, tak i anglicky. Po bolševické revoluci byla nucena celá rodina emigrovat. Nabokov nejprve studoval v Cambridge (slavistiku a romanistiku), poté v letech 1922 až 1937 žil v Berlíně, kde se roku 1924 oženil s Věrou Jevsejevnou Slonimovou. Po roce 1937 žil v Paříži, kde se mimo jiné živil jako učitel jazyků, překladatel, a dokonce tenisový trenér. Po německé okupaci Francie emigroval do USA a psal již jen anglicky, kromě toho překládal z angličtiny do ruštiny a naopak. V letech 1948 až 1959 přednášel na Cornellově univerzitě ruskou literaturu. Roku 1959, kdy vyšel jeho román Lolita, který vyvolal nejprve obrovský skandál, potom ale vynesl svému autorovi nebývalý úspěch, odešel spisovatel do penze a přestěhoval se do Švýcarska, kde roku 1977 zemřel.
Ačkoliv byl Nabokov i básníkem, nejvíce zcela jistě proslul svými romány. Nejznámější jsou Mášeňka, Lužinova obrana, Pozvání na popravu, Dar a již zmiňovaná Lolita.
Mášeňka je román s autobiografickými rysy o lásce i nenávisti, emigraci, válce a snech. Již na tomto románu jsou vidět Nabokovovy spisovatelské kvality - dokonalé vykreslení postav, sociální rozměr díla, ale i psychologické rysy.
Lužinova obrana byla inspirována Gogolovými díly, opět je částečně autobiografická, autor se zde vypořádává s emigrací, kdy byl v podstatě vytržen z idylického života ruské bohaté (tzv. "zlaté") mládeže.
Pozvání na popravu je zase próza spíše jakoby kafkovského typu, kde kat vraždí pokrytecké masky, až dojde na něho samého.
Lolita však vynesla Nabokovovi největší slávu, protože zpracovává zcela odlišné téma, téma, které před ním ještě nikdo nedokázal literárně ztvárnit. Lolita je totiž 12letá dívenka, která je samotným Nabokovem nazvána malou nymfičkou (nymfomankou), a udržuje poměr se svým poručníkem. Ten naopak trpí chorobnou vášní k takto nezralým, avšak sexuálně aktivním dívkám. Román mistrně propojuje milostnou prózu, erotické scény i sociálně kritické pasáže, a jedná se tak o dokonale zvládnuté dílo s psychologicky prokreslenými postavami.
Nabokov přeložil také mnoho děl do ruštiny, například Carrollovu Alenku v říši divů. Stejně tak přispěl svými překlady ruské literatury do angličtiny - Hrdina naší doby (Lermontov) nebo Slovo o pluku Igorově (středověká literatura).
Nabokovova bilaterálnost byla skutečně podivuhodná a řadí ho k největším světovým spisovatelům. Škoda jen, že se nedočkal Nobelovy ceny za literaturu, což částečně zapříčinil i skandál kolem Lolity.Kdo byl Vladimir Vladimirovič Nabokov? Životopis Vladimir Vladimirovič Nabokov, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní data o osobě Vladimir Vladimirovič Nabokov

Národnost: ruská
Datum narození: 10. 4. 1899 (22. 4. podle našeho kalendáře)
Místo narození: Petrohrad
Datum úmrtí: 2. 7. 1977

Sdílejte tuto stránku s osobností Vladimir Vladimirovič Nabokov se známými na sociálních sítích jako je Facebook a Twitter.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Znáte termín Hostel? Víte, co je to Kognitivní psychologie? Vzpomenete si na definici slova Agrafie? Rozumíte pojmu Mrva?

Klíčová slova: informace, datum narození, kdy se narodil Vladimir Vladimirovič Nabokov?, nežijící, osobnost, místo narození, národnost, kdo je Vladimir Vladimirovič Nabokov?, wiki, literatura, lexikon, datum úmrtí, osobnosti, život, životopis, národnost

Pojem Vladimir Vladimirovič Nabokov je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Pro více informací o heslu Vladimir Vladimirovič Nabokov zkuste navštívit tyto odkazy

Zkusit najít slovo Vladimir Vladimirovič Nabokov ve fulltextu vyhledávače Info.com

Vyhledat výraz Vladimir Vladimirovič Nabokov ve Wikislovníku

Zkusit najít heslo Vladimir Vladimirovič Nabokov v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Hledat heslo Vladimir Vladimirovič Nabokov na Google obrázcích

Najít výraz Vladimir Vladimirovič Nabokov ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Vladimir Vladimirovič Nabokov například v Microsoft Bing, v Google překladači, ve fulltextu Yahoo.com, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v projektu slovnik.cz.

Víte co znamenají tato slova, hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy?

Stručná biografie, resp. životopis osoby Vladimir Vladimirovič Nabokov

Na této webové stránce jste se dozvěděli Kdo byl Vladimir Vladimirovič Nabokov? Kdy se narodil Vladimir Vladimirovič Nabokov? Kde se narodil Vladimir Vladimirovič Nabokov? Kdy zemřel Vladimir Vladimirovič Nabokov? Vladimir Vladimirovič Nabokov patří do sekce Literatura

Text napsán pro Superia.cz. Veškeré texty jsou bez záruky. Upozorňujeme, že informace na tomto webu mohou být neaktuální či zastaralé. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka Vladimir Vladimirovič Nabokov např. na stránkách projektu Wikipedia, kde naleznete podrobný text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Vladimir Vladimirovič Nabokov i v jiné kategorii než je literatura.