Kdo je to?
Kdo byla Slávka Budínová? Životopis Slávka Budínová, osobnosti, slavná žena z kategorie herectví

Kdo byla Slávka Budínová?

Kdo byla Slávka Budínová? Životopis, informace, biografie, herectví

Slávka Budínová byla česká filmová, televizní a divadelní herečka. Budínová se narodila v Heřmanicích u Ostravy. Po základní škole studovala na obchodní akademii, ale roku 1942 musela studium kvůli válce přerušit. Měla odjet na nucené práce do Německa, ale nakonec začala díky pomoci herečky Marii Rýdlové v roce 1943 pracovat v ostravském divadle jako elévka. Později začala v divadle působit jako herečka v činohře, opeře, baletu a operetě. Z Ostravy po válce zamířila do Pardubic, odkud se následně přesunula do Olomouce, kde žila deset let. Později se přestěhovala do Prahy, kde se v roce 1960 stala členkou Divadla E. F. Buriana.
Kromě divadla Budínová ztvárnila více než sto filmových rolí. Debutovala v roce 1952 ve filmu Anna Proletářka. Dále se objevila např. ve filmech Blbec z Xeenemünde (1962), Zlatá reneta (1965), Případ pro začínajícího kata (1969), Vražda v hotelu Excelsior (1971), Noc na Karlštejně (1973), Léto s kovbojem, Honza málem králem (1976) nebo Kolja (1996).
Kromě filmů vytvořila role v televizních seriálech Sňatky z rozumu (1968), Pan Tau (1971), Byl jednou jeden dům (1974). Televizní diváci mohli Slávku vidět také v epizodních rolích seriálů Žena za pultem (1977) Slovácko sa nesúdí (1984) nebo Pomalé šípy (1993).
Budínová se v roce 1977 vdala za režiséra Ivo Tomana, se kterým však nikdy neměla děti.
Během života obdržela ocenění jako Cenu Národního výboru hl. m. Prahy (1965) nebo Vyznamenání Za vynikající práci (1967).
Na sklonku života propadla alkoholismu. Slávka Budínová zemřela v roce 2002 ve věku 78 let.Kdo byla Slávka Budínová? Životopis Slávka Budínová, osobnosti, slavná žena z kategorie herectví

Základní informace o osobě Slávka Budínová

Národnost: česká
Datum narození: 21. 4. 1924
Místo narození: Heřmanice u Ostravy, Slezsko, Československo
Datum úmrtí: 31. 7. 2002

Líbí se stručný životopis s osobou Slávka Budínová? Pak se podělte s vašimi kamarády, známými a přáteli na webových službách typu Pinterest, Facebook, Twitter nebo Reddit.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Znáte pojem Voyo? Znáte termín Ústenka? Pamatujete si definici pojmu Futurismus? Víte, co je to Ilustrace?

Klíčová slova: kde se narodila Slávka Budínová?, informace, zajímavosti, místo narození, kdy se narodila Slávka Budínová?, biografie, národnost, Slávka Budínová, vysvětlení, datum úmrtí, Kdy zemřela Slávka Budínová, kdo je Slávka Budínová?, datum narození, národnost, lexikon, wikipedie

Pojem Slávka Budínová je v kategorii Herectví, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné weby

Zkusit najít výraz Slávka Budínová ve vyhledávači Yahoo

Zkusit najít výraz Slávka Budínová ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít termín Slávka Budínová ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít heslo Slávka Budínová na Google obrázcích

Vyhledat pojem Slávka Budínová ve fulltextu vyhledávače Info.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Slávka Budínová například v Microsoft Bing, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve fulltextu Google.cz, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v Lingea slovnících.

Výběr osobností, pojmů, výrazů, odborných termínů a slov

Stručná biografie, resp. životopis osoby Slávka Budínová

Právě nyní již víte Kdo byla Slávka Budínová? Kdy se narodila Slávka Budínová? Kde se narodila Slávka Budínová? Kdy zemřela Slávka Budínová? Slávka Budínová se nachází v kategorii Herectví

Napsáno redaktory Superia.cz. Pečlivě jsme zkontrolovali všechny informace a údaje. Přesto však nevylučujeme, že je v textech chyba. Pochopte prosím, že nemáme prostředky na častou aktualizaci všech textů. Zkuste též hledat informace osobnost, osobu, člověka Slávka Budínová řekněme například v internetové encyklopedii Wikipedia, kde naleznete nejspíš podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Slávka Budínová i v jiné kategorii než je herectví.