Kdo je to?
Kdo je Zdeněk Junák? Životopis Zdeněk Junák, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Kdo je Zdeněk Junák?

Kdo je Zdeněk Junák? Životopis, informace, biografie, herectví

Zdeněk Junák je český filmový, televizní, divadelní a dabingový herec, rozhlasový redaktor, hudebník. Junák se narodil v Kroměříži do rodiny chemika v potravinářství a ochotníka. Díky otci si v dětství zahrál několik dětských rolí. Po základní škole studoval na gymnáziu v Uherském Hradišti. Po maturitě na gymnáziu v roce 1970 se přihlásil na JAMU v Brně, kam byl následně přijat na katedru syntetických žánrů na obor činohra a muzikál. JAMU Zdeněk Junák úspěšně dokončil v roce 1974 v komedii Člověk z půdy v roli Antonína Somra.
Po úspěšných studiích působil v sezóně 1974-1975 v Divadle pracujících v Gottwaldově (dnešní Zlín). Roku 1975 se připojil k souboru činohry Státního divadla v Brně. V tomto souboru působil 18 sezón (1975-1992). Následně se připojil k Městskému divadlu v Brně. V Brně si zahrál v inscenacích Sluha dvou pánů, Charleyova teta, Hello Dolly!, Cikáni jdou do nebe, Brouk v hlavě, Jesus Christ Superstar, Škola základ života a další. Za roli Abrama Beera v Koločavě byl Junák nominován na cenu Thálie.
Junák ztvárnil role v několika desítkách televizních filmů. Debutoval v televizním dramatu Skleněná dáma z roku 1974. Dále se objevil ve snímcích jako Miliónový chlap (1987), Dědictví aneb Kurvahošigutntág (1992), Jak se Kuba stal mlynářem (1996), Dvojrole (1999) nebo Westernstory (2011).
Kromě filmů Junák vytvořil také řadu seriálových rolí. Diváci jej mohli vidět v seriálech Konec dětských lásek (1980), ve třech sériích detektivního seriálu Četnické humoresky (2001, 2003, 2007), Černí baroni (2004), Ordinace v růžové zahradě (2009), Vinaři (2014), Pálava (2022).
Junák se věnuje také dabingu. Nejvíce se proslavil dabováním teleshoppingového prodavače Horsta Fuchse. Dále svůj hlas propůjčil řadě filmům a hereckým legendám jako Sean Connery, Gene Hackman, Gérad Depardieu, Alan Alda, Chevy Chase, aj.
Junák pracoval v Českém rozhlasu 2 Praha. Působil zde jako moderátor pořadu Písničky od srdce. Pracoval také v Českém rozhlasu Brno, kde moderoval pořady Rendez-vous s Junákem, Srdcovky Zdeňka Junáka, Víkendové srdcovky nebo Na klidné vlně.
Kromě hraní a dabingu se Zdeněk věnuje i hudbě. Působí v kapele Vinařští romantici, kterou spoluzaložil.
Roku 2011 vyšla knížka o jeho životě s názvem Zdeněk Junák osobně.
Zdeněk Junák je od roku 1981 ženatý se svou ženou Irenou, se kterou má dceru Zuzanu.Kdo je Zdeněk Junák? Životopis Zdeněk Junák, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Hlavní informace o osobě Zdeněk Junák

Národnost: česká
Datum narození: 6. 8. 1951
Místo narození: Kroměříž, Československo

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Zdeněk Junák sdílet s kolegy na Pinterestu, Redditu, Twitteru anebo na Facebooku.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Víte co je Hierarchie? Vzpomněli byste si na význam slova Mungo fazole? Rozumíte pojmu MATLAB? Znáte definici termínu Požární sport?

Klíčová slova: osobnost, vysvětlení, životopis, místo narození, kdo je Zdeněk Junák?, kdy se narodil Zdeněk Junák?, národnost, osobnosti, zajímavosti, život, Zdeněk Junák, narození, datum narození, herectví, wikipedie, popis

Pojem Zdeněk Junák je v kategorii Herectví, ilustrační obrázek

Další zdroje informací o slovu Zdeněk Junák

Najít slovo Zdeněk Junák ve Wikislovníku

Zkusit najít frázi Zdeněk Junák ve vyhledávači Yandex

Najít výraz Zdeněk Junák ve Wikipedii

Najít heslo Zdeněk Junák ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít slovo Zdeněk Junák ve fulltextu vyhledávače Info.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Zdeněk Junák například ve fulltextu Yahoo.com, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, v Microsoft Bing, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v Google překladači.

Často hledaná slova, osobnosti, termíny a odborné pojmy

Stručná biografie, resp. životopis osoby Zdeněk Junák

Teď už znáte odpověď na otázku Kdo je to Zdeněk Junák? Kdy se narodil Zdeněk Junák? Kde se narodil Zdeněk Junák? Zdeněk Junák je v sekci Herectví

Text vytvořen pro server Superia.cz. Provozovatel neručí za aktuálnost, správnost a přesnost informací uvedených na tomto webu. Nemáme možnost pravidelné aktualizace článků. Můžete též vyzkoušet hledat informace osobnost, osobu, člověka Zdeněk Junák dejme tomu např. v projektu Wikipedie, kde můžete najít rozsáhlejší popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Zdeněk Junák i v jiné kategorii než je herectví.