Kdo je to?
Kdo byl Thomas Mann? Životopis Thomas Mann, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Thomas Mann

Kdo byl Thomas Mann? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Paul Thomas Mann, mladší bratr známého spisovatele Heinricha Manna, byl německý prozaik a esejista, který v roce 1929 obdržel Nobelovu cenu za literaturu. Oba bratři pocházeli z patricijské rodiny. Jeho otec, senátor Thomas Heinrich Mann, byl bohatý obchodník s obilím a senátor Lubecku. Matka obou bratrů, Julia da Silva Bruhns pocházela z Brazílie, z rodiny velkostatkáře s německými kořeny. V roce 1891 zemřel otec rodiny. Po jeho smrti se matka rozhodla přestěhovat do Mnichova. Předtím ale zlikvidovala rodinný podnik podle závěti zesnulého. V Mnichově žil Thomas až do roku 1933. Původně se z něj stal volontér v pojišťovnictví. Potom nastoupil do redakce časopisu zabývající se satirou, kde vydržel jeden rok. Mezi lety 1895-98 pobýval společně se svým bratrem Heinrichem v Itálii.
Thomas Mann si v roce 1893 začal pohrávat s vlastními literárními pokusy. O rok později už vydal svoji první knihu, novelu Gefallen. Setkala se relativně s dobrým ohlasem, a proto na sebe další kniha nedala dlouho čekat. Už v roce 1901 vydal román Buddenbrookovi. Kniha doslova strhala všechna očekávání. Mann s ní zažil obrovský úspěch.
V roce 1905 se oženil s Katiou Mannovou, dcerou vzdělaného, židovského obchodníka. Z tohoto svazku se narodilo šest dětí. Tři synové a tři dcery. Všechny děti se defacto vydaly v otcových šlépějích. A ačkoliv byl velmi plodný, později vyplulo na povrch, že byl vlastně bisexuál. Jak sám přiznal ve svých denících, nacházel daleko větší zalíbení ve společnosti mužů, než žen. Toto bylo odtajněno ale až dvacet let po jeho smrti.
V letech 1913-24 sepsal další román, inspirovaný nemocí jeho ženy. Ta v roce 1912 onemocněla tuberkulózou a díky tomu trávila spoustu času v plicním sanatoriu ve Švýcarském Davosu. Jeho román dostal název Kouzelný vrch, v němž vypráví různé zážitky za sanatoria. Román se opět setkal s obrovským úspěchem.
Nastupující nacismus v Německu donutil Manna Německo opustit, a to hlavně pro manželčin židovský původ. Proto v roce 1933 s celou svojí rodinou uprchl stejně jako jeho bratr do Paříže, odkud přesídlil do Švýcarska poblíž Curychu. Svoje první cesty do USA podnikl v letech 1934-35. v roce 1936 dokonce získal i Československé občanství. Do USA se definitivně přemístil v roce 1938. Státní občanství tam obdržel již o šest let později. V Americe se pustil do psaní rozsáhlé románové tetralogie Josef a bratři jeho. Motivem bylo biblické téma.
Jeho zdraví už v té době bylo značně podlomeno, a proto když při pobytu v přímořských lázních Nordwijk onemocněl trombózou v levé noze, musel podstoupit hospitalizaci v Curychu. Tam zemřel ve věku 80 let. Rozepsaný román Zpověď hochštaplera Felixe Krulla již nedopsal.Kdo byl Thomas Mann? Životopis Thomas Mann, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní informace o osobě Thomas Mann

Národnost: německá
Datum narození: 6. června 1875
Místo narození: Lubeck, Německo
Datum úmrtí: 12. srpna 1955

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Thomas Mann sdílet s kolegy, přáteli a partnery na Redditu, Twitteru nebo Facebooku.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Znáte termín Populismus? Pamatujete si definici pojmu Lunt? Vzpomenete si na definici slova ŠVP? Vzpomněli byste si co znamená slovo Ofenzíva?

Klíčová slova: literatura, wikipedie, narození, biografie, kdy se narodil Thomas Mann?, osobnost, datum úmrtí, Thomas Mann, datum narození, životopis, kdo to je, Thomas Mann, národnost, vysvětlení, kdo je Thomas Mann?, nežijící

Pojem Thomas Mann je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Další zdroje informací

Hledejte bez špehování slovo Thomas Mann ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat heslo Thomas Mann ve vyhledávači Yandex

Hledat frázi Thomas Mann na Google obrázcích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Thomas Mann ve Wikimedia Commons

Zkusit najít pojem Thomas Mann ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Thomas Mann například v evropském vyhledávači Qwant, v Google překladači, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v metavyhledávači Info.com nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Často hledaná hesla, osobnosti, odborné termíny, pojmy, slova

Biografie, životopis, kdo je to Thomas Mann?

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku Kdo byl Thomas Mann? Kdy se narodil Thomas Mann? Kde se narodil Thomas Mann? Kdy zemřel Thomas Mann? Thomas Mann je v sekci Literatura

Kategorie literatura, poetka a růžemi, thomas Mann, ilustrační obrázek

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Informace obsažené na našich webových stránkách byly pečlivě zkontrolovány. I přesto však nepřebíráme odpovědnost za případné chyby. Berte v potaz, že uvedené texty nejsou pravidelně aktualizovány. Pokuste se také najít informace osobnost, osobu, člověka Thomas Mann řekněme třeba v otevřené encyklopedii Wikipedia, kde můžete najít podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Thomas Mann i v jiné kategorii než je literatura.