Kdo je to?
Kdo byl Thomas Mann? Životopis Thomas Mann, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Kdo byl Thomas Mann?

Kdo byl Thomas Mann? Životopis, informace, biografie, literatura

Paul Thomas Mann, mladší bratr známého spisovatele Heinricha Manna, byl německý prozaik a esejista, který v roce 1929 obdržel Nobelovu cenu za literaturu. Oba bratři pocházeli z patricijské rodiny. Jeho otec, senátor Thomas Heinrich Mann, byl bohatý obchodník s obilím a senátor Lubecku. Matka obou bratrů, Julia da Silva Bruhns pocházela z Brazílie, z rodiny velkostatkáře s německými kořeny. V roce 1891 zemřel otec rodiny. Po jeho smrti se matka rozhodla přestěhovat do Mnichova. Předtím ale zlikvidovala rodinný podnik podle závěti zesnulého. V Mnichově žil Thomas až do roku 1933. Původně se z něj stal volontér v pojišťovnictví. Potom nastoupil do redakce časopisu zabývající se satirou, kde vydržel jeden rok. Mezi lety 1895-98 pobýval společně se svým bratrem Heinrichem v Itálii.
Thomas Mann si v roce 1893 začal pohrávat s vlastními literárními pokusy. O rok později už vydal svoji první knihu, novelu Gefallen. Setkala se relativně s dobrým ohlasem, a proto na sebe další kniha nedala dlouho čekat. Už v roce 1901 vydal román Buddenbrookovi. Kniha doslova strhala všechna očekávání. Mann s ní zažil obrovský úspěch.
V roce 1905 se oženil s Katiou Mannovou, dcerou vzdělaného, židovského obchodníka. Z tohoto svazku se narodilo šest dětí. Tři synové a tři dcery. Všechny děti se defacto vydaly v otcových šlépějích. A ačkoliv byl velmi plodný, později vyplulo na povrch, že byl vlastně bisexuál. Jak sám přiznal ve svých denících, nacházel daleko větší zalíbení ve společnosti mužů, než žen. Toto bylo odtajněno ale až dvacet let po jeho smrti.
V letech 1913-24 sepsal další román, inspirovaný nemocí jeho ženy. Ta v roce 1912 onemocněla tuberkulózou a díky tomu trávila spoustu času v plicním sanatoriu ve Švýcarském Davosu. Jeho román dostal název Kouzelný vrch, v němž vypráví různé zážitky za sanatoria. Román se opět setkal s obrovským úspěchem.
Nastupující nacismus v Německu donutil Manna Německo opustit, a to hlavně pro manželčin židovský původ. Proto v roce 1933 s celou svojí rodinou uprchl stejně jako jeho bratr do Paříže, odkud přesídlil do Švýcarska poblíž Curychu. Svoje první cesty do USA podnikl v letech 1934-35. v roce 1936 dokonce získal i Československé občanství. Do USA se definitivně přemístil v roce 1938. Státní občanství tam obdržel již o šest let později. V Americe se pustil do psaní rozsáhlé románové tetralogie Josef a bratři jeho. Motivem bylo biblické téma.
Jeho zdraví už v té době bylo značně podlomeno, a proto když při pobytu v přímořských lázních Nordwijk onemocněl trombózou v levé noze, musel podstoupit hospitalizaci v Curychu. Tam zemřel ve věku 80 let. Rozepsaný román Zpověď hochštaplera Felixe Krulla již nedopsal.Kdo byl Thomas Mann? Životopis Thomas Mann, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní informace o osobě Thomas Mann

Národnost: německá
Datum narození: 6. června 1875
Místo narození: Lubeck, Německo
Datum úmrtí: 12. srpna 1955

Líbí se stručný životopis s osobou Thomas Mann? Pak se podělte s vašimi kamarády, známými a přáteli na Twitteru, Redditu, Pinterestu, Facebooku nebo na jiných, zde neuvedených sociálních sítích.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Znáte termín Antispyware? Víte, co je to Traumatologie? Vzpomenete si na definici slova Triatlon? Rozumíte pojmu HPV?

Klíčová slova: lexikon, národnost, informace, vysvětlení, zajímavosti, datum narození, životopis, Thomas Mann, osobnost, národnost, nežijící, literatura, wiki, narození, literatura, kde se narodil Thomas Mann?

Pojem Thomas Mann je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Další možné informační zdroje

Vyhledat termín Thomas Mann ve vyhledávači Qwant

Hledat pojem Thomas Mann ve fulltextu Seznam.cz

Hledat slovo Thomas Mann ve Wikipedii

Vyhledat termín Thomas Mann ve vyhledávači Yahoo

Hledejte bez špehování slovo Thomas Mann ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Thomas Mann například ve ruském vyhledávači Yandex, v Google překladači, v Microsoft Bing, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Výběr náhodných osobností, odborných termínů, pojmů a hesel

Stručná biografie, resp. životopis osoby Thomas Mann

Právě nyní již víte Kdo byl Thomas Mann? Kdy se narodil Thomas Mann? Kde se narodil Thomas Mann? Kdy zemřel Thomas Mann? Thomas Mann se nachází v sekci Literatura

Napsáno redaktory Superia.cz. Provozovatel neručí za správnost a aktuálnost zde uvedených informací. Není v našich silách pravidelně aktualizovat texty na tomto webu. Vyzkoušejte nalézt informace osobnost, osobu, člověka Thomas Mann dejme tomu např. v internetové encyklopedii Wikipedia, kde naleznete podrobnější popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Thomas Mann i v jiné kategorii než je literatura.