Kdo je to?
Kdo byl Ignác z Loyoly? Životopis Ignác z Loyoly, osobnosti, slavný člověk z kategorie křesťanství

Kdo byl Ignác z Loyoly?

Kdo byl Ignác z Loyoly? Životopis, informace, biografie, křesťanství

Ignác z Loyoly, vlastním jménem Íñigo López de Loyola, byl španělský duchovní otec a zakladatel jezuitského řádu (Tovaryšstvo Ježíšovo). Ignác z Loyoly se narodil poblíž španělského města San Sebastian do baskické rodiny. Byl jejím nejmladším členem a měl dalších 12 sourozenců. Matka mu zemřela, když mu bylo pouhých sedm let. O jeho výchovu se starali vychovatelé, později pobýval v letech 1506-1517 v rodině církevního hodnostáře (Juana Velásqueze de Cuéllar) ve městě Arévale. Díky tomu se dostal na královský dvůr španělského panovníka Ferdinanda Aragonského, kde sloužil jako páže. Poté působil jako člen osobní stráže vévody z Nájery a místokrále Antonia Manrique de Lara. Ve 26 letech vstoupil do armády (1517). Roku 1521 byl raněn dělovou koulí na noze při obraně města Pamplona před francouzskými vojsky. Následně se zotavoval ze zranění na hradě svého otce. V době léčby se začal věnovat čtení o svatých lidech a o Ježíši Kristu, což jej nakonec vedlo k rozhodnutí oddat se čistě duchovnímu životu. Vymyslel vlastní formu duchovního cvičení, tzv. exercicie, sloužící k očištění ducha a mysli.
Po zotavení se vydal na pouť do Jeruzaléma. Nejdříve se zastavil v klášteře Montserrat poblíž Barcelony, následně v klášteře Manresa, kde se chvíli zdržel, aby mohl meditovat a vzdělávat se. Poté pokračoval do Říma pro povolení od papeže, aby se mohl vydat do Jeruzaléma. Z Benátek plul do Svaté země, kde ale dlouho nezůstal a vrátil se zpět do Španělska. Po návratu se začal učit na latinské škole v Barceloně (1526). Po dvou letech pokračoval na univerzitě v Alcalá de Henares. Za šíření učení mezi obyčejné občany byl inkvizicí na 42 dní uvězněn. Po propuštění odešel na univerzitu v Salamance, kde byl opět uvězněn. Potom se vydal se do Paříže, kde roku 1528 začal studovat na koleji v Montaigu, později přešel na kolej v Rue Valette. Studoval celkem 7 let. V roce 1534 obdržel titul magistra filosofie. Spolu se šesti dalšími spolužáky založil dne 15. 8. 1534 Societas Jesu (Jezuitský řád). O 3 roky později se vydali k papeži. Papež řád schválil roku 1539 ústně a rok na to vydal papežskou bulu o založení řádu (1540). Díky listině mohli také světit další kněze. Ignác byl od roku 1541 v čele řádu. Jejich heslo znělo Omnia ad maiorem Dei gloriam (Vše pro větší slávu Boží). Ignác z Loyoly zemřel roku 1556 v 64 letech. Kolem roku 1622 byl prohlášen za svatého.Kdo byl Ignác z Loyoly? Životopis Ignác z Loyoly, osobnosti, slavný člověk z kategorie křesťanství

Základní informace o osobě Ignác z Loyoly

Národnost: španělská
Datum narození: 23. 10. 1491
Místo narození: San Sebastian, Španělsko
Datum úmrtí: 31. 7. 1556

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je Ignác z Loyoly? s dalšími lidmi na specializovaných společenských sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Vzpomněli byste si na význam slova Cuba Libre? Pamatujete si definici pojmu Prasečí chřipka? Víte co je Rizoto? Vzpomněli byste si co znamená slovo Schodek rozpočtu?

Klíčová slova: kdo je Ignác z Loyoly?, wiki, osobnost, popis, nežijící, kdo to je, život, datum úmrtí, křesťanství, kde se narodil Ignác z Loyoly?, datum narození, narození, vysvětlení, křesťanství, lexikon, Kdy zemřel Ignác z Loyoly

Pojem Ignác z Loyoly je v kategorii Křesťanství, ilustrační obrázek

Více informací o slovu Ignác z Loyoly doporučujeme hledat v těchto zdrojích

Zkusit najít pojem Ignác z Loyoly ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít Ignác z Loyoly ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít termín Ignác z Loyoly ve vyhledávači Qwant

Vyhledat výraz Ignác z Loyoly ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledat pojem Ignác z Loyoly ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Ignác z Loyoly například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve ruském vyhledávači Yandex, ve videích na Youtube nebo v Lingea slovnících.

Doporučené odborné pojmy, osobnosti, termíny, výrazy a hesla

Biografie, životopis, kdo je to Ignác z Loyoly?

Na stránce jste se mohli dozvědět: Kdo byl Ignác z Loyoly? Kdy se narodil Ignác z Loyoly? Kde se narodil Ignác z Loyoly? Kdy zemřel Ignác z Loyoly? Ignác z Loyoly je v kategorii Křesťanství

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Chyby vyhrazeny. Neručíme za faktickou přednost a aktuálnost informací. Nemáme prostředky na pravidelnou aktualizace textů. Doporučujeme taktéž hledat informace osobnost, osobu, člověka Ignác z Loyoly dejme tomu například ve známé Wikipedii, kde naleznete rozsáhlejší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Ignác z Loyoly i v jiné kategorii než je křesťanství.