Kdo je to?
Kdo byl Ignác z Loyoly? Životopis Ignác z Loyoly, osobnosti, slavný člověk z kategorie křesťanství

Ignác z Loyoly

Kdo byl Ignác z Loyoly? Životopis, informace, biografie, křesťanství

Ignác z Loyoly, vlastním jménem Íñigo López de Loyola, byl španělský duchovní otec a zakladatel jezuitského řádu (Tovaryšstvo Ježíšovo). Ignác z Loyoly se narodil poblíž španělského města San Sebastian do baskické rodiny. Byl jejím nejmladším členem a měl dalších 12 sourozenců. Matka mu zemřela, když mu bylo pouhých sedm let. O jeho výchovu se starali vychovatelé, později pobýval v letech 1506-1517 v rodině církevního hodnostáře (Juana Velásqueze de Cuéllar) ve městě Arévale. Díky tomu se dostal na královský dvůr španělského panovníka Ferdinanda Aragonského, kde sloužil jako páže. Poté působil jako člen osobní stráže vévody z Nájery a místokrále Antonia Manrique de Lara. Ve 26 letech vstoupil do armády (1517). Roku 1521 byl raněn dělovou koulí na noze při obraně města Pamplona před francouzskými vojsky. Následně se zotavoval ze zranění na hradě svého otce. V době léčby se začal věnovat čtení o svatých lidech a o Ježíši Kristu, což jej nakonec vedlo k rozhodnutí oddat se čistě duchovnímu životu. Vymyslel vlastní formu duchovního cvičení, tzv. exercicie, sloužící k očištění ducha a mysli.
Po zotavení se vydal na pouť do Jeruzaléma. Nejdříve se zastavil v klášteře Montserrat poblíž Barcelony, následně v klášteře Manresa, kde se chvíli zdržel, aby mohl meditovat a vzdělávat se. Poté pokračoval do Říma pro povolení od papeže, aby se mohl vydat do Jeruzaléma. Z Benátek plul do Svaté země, kde ale dlouho nezůstal a vrátil se zpět do Španělska. Po návratu se začal učit na latinské škole v Barceloně (1526). Po dvou letech pokračoval na univerzitě v Alcalá de Henares. Za šíření učení mezi obyčejné občany byl inkvizicí na 42 dní uvězněn. Po propuštění odešel na univerzitu v Salamance, kde byl opět uvězněn. Potom se vydal se do Paříže, kde roku 1528 začal studovat na koleji v Montaigu, později přešel na kolej v Rue Valette. Studoval celkem 7 let. V roce 1534 obdržel titul magistra filosofie. Spolu se šesti dalšími spolužáky založil dne 15. 8. 1534 Societas Jesu (Jezuitský řád). O 3 roky později se vydali k papeži. Papež řád schválil roku 1539 ústně a rok na to vydal papežskou bulu o založení řádu (1540). Díky listině mohli také světit další kněze. Ignác byl od roku 1541 v čele řádu. Jejich heslo znělo Omnia ad maiorem Dei gloriam (Vše pro větší slávu Boží). Ignác z Loyoly zemřel roku 1556 v 64 letech. Kolem roku 1622 byl prohlášen za svatého.Kdo byl Ignác z Loyoly? Životopis Ignác z Loyoly, osobnosti, slavný člověk z kategorie křesťanství

Základní informace o osobě Ignác z Loyoly

Národnost: španělská
Datum narození: 23. 10. 1491
Místo narození: San Sebastian, Španělsko
Datum úmrtí: 31. 7. 1556

Líbí se stručný životopis s osobou Ignác z Loyoly? Pak se podělte s vašimi přáteli na Redditu, Facebooku, Pinterestu nebo na jiných tzv. sociálních sítích.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Vzpomněli byste si na význam slova Pluralismus? Víte co je Den matek? Víte co je Java? Vzpomněli byste si co označuje výraz PUR pěna?

Klíčová slova: život, křesťanství, popis, datum úmrtí, zajímavosti, osobnost, informace, místo narození, národnost, kdo to je, Kdy zemřel Ignác z Loyoly, kdy se narodil Ignác z Loyoly?, životopis, kde se narodil Ignác z Loyoly?, wiki, osobnosti

Pojem Ignác z Loyoly je v kategorii Křesťanství, ilustrační obrázek

Zkuste se dozvědět víc informací v následujících odkazech

Hledat videa s názvem Ignác z Loyoly na Youtube

Zkusit najít termín Ignác z Loyoly na Google.cz

Hledat výraz Ignác z Loyoly ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít výraz Ignác z Loyoly ve vyhledávači Yandex

Hledat termín Ignác z Loyoly ve fulltextu vyhledávače Info.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Ignác z Loyoly například ve Wikipedii, v Google překladači, v Google obrázcích, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v projektu slovnik.cz.

Náhodných výběr z osobností, slov odborných termínů, pojmů a hesel

Životopis, kdo je Ignác z Loyoly? Stručná biografie

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku Kdo byl Ignác z Loyoly? Kdy se narodil Ignác z Loyoly? Kde se narodil Ignác z Loyoly? Kdy zemřel Ignác z Loyoly? Ignác z Loyoly se nachází v kategorii Křesťanství

Sepsáno redaktory Superia.cz. Přes veškerou snahu se mohou v textech vyskytovat faktické i pravopisné chyby za což se předem omlouváme. Nemáme možnost soustavné aktualizace všech textů. Pokuste se též vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Ignác z Loyoly třeba v projektu Wikipedia, kde naleznete podrobně vysvětlený popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Ignác z Loyoly i v jiné kategorii než je křesťanství.