Kdo je to?
Kdo byl Gerolamo Cardano? Životopis Gerolamo Cardano, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Gerolamo Cardano

Kdo byl Gerolamo Cardano? Životopis, informace, biografie, věda

Gerolamo Cardano byl italský matematik, astronom, lékař a filozof. Narodil se 24. září 1501 v italské Pavii jako nemanželské dítě. Jeho otec Fazio Cardano byl právník a také velmi schopný matematik. Mezi Faziovy blízké přátele patřil například i Leonardo da Vinci.
Gerolamo se proti vůli svého otce rozhodl pro studium medicíny, které úspěšně dokončil v roce 1525. Pro nemanželský původ však nezískal licenci, uchýlil se proto praktikovat jako lékař na venkov bez licence. Později díky podpoře vlivných otcových přátel vyučoval matematiku a medicínu. V roce 1534 se stal v Miláně lékařem chudobince a zároveň vyučoval matematiku a astronomii ve škole pro chudé. V témže roce napsal také dílo o Eukleidových Základech.
Své největší dílo pak publikoval v roce 1545 a pojmenoval jej Ars Magna. Šlo o první latinsky psanou knihu o algebře. Tato obsahuje postupy k řešení rovnic třetího a čtvrtého stupně. Dnes je máme v povědomí jako Cardanovy vzorce. Postupy však pochází od Cardanových studentů, kterými byli Niccolò Fontana Tartaglia, Lodovico Ferrari či Scipione del Ferro. Zkoumal křížový hřídel, později pojmenovaný jako Kardanový hřídel či kloub.
Gerolamo Cardano se také s oblibou věnoval hazardním hrám, což ho přimělo zabývat se teorií pravděpodobnosti. Své dlouholeté poznatky pak přenesl do díla O hře v kostky. Byl také opravdu uznávaným lékařem, věnoval se pozorně výzkumu tyfu a tuberkulózy. Mezi jeho pacienty patřila řada významných osobností té doby. Úspěšně léčil i skotského arcibiskupa Johna Hamiltona, který na čas ztratil kvůli nemoci řeč.
Na sklonku svého života se uchýlil do Říma, kde pobíral rentu od papeže Řehoře XIII. a pracoval na svém vlastním životopise. Tam také dne 21. září 1576 ve věku 74 let zemřel.Kdo byl Gerolamo Cardano? Životopis Gerolamo Cardano, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Základní údaje o osobě Gerolamo Cardano

Národnost: italská
Datum narození: 24. září 1501
Místo narození: Pavia
Datum úmrtí: 21. září 1576

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Gerolamo Cardano s vašimi známými a kamarády na Twitteru, Pinterestu nebo Facebooku.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Vzpomněli byste si co znamená slovo Referát? Vzpomněli byste si co označuje výraz Průčelí? Víte, co je to Saturace? Znáte termín Husokachna?

Klíčová slova: národnost, národnost, život, datum narození, osobnosti, narození, místo narození, nežijící, popis, kde se narodil Gerolamo Cardano?, Gerolamo Cardano, biografie, vysvětlení, osobnost, zajímavosti, wiki

Pojem Gerolamo Cardano je v kategorii Věda, ilustrační obrázek

Jiné doporučené zdroje informací

Hledat pojem Gerolamo Cardano ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledat termín Gerolamo Cardano ve vyhledávači Yandex

Vyhledat heslo Gerolamo Cardano ve fulltextu Seznam.cz

Najít termín Gerolamo Cardano ve vyhledávači Qwant

Najít termín Gerolamo Cardano ve vyhledávači Yahoo

Dál můžete zkusit hledat slovo Gerolamo Cardano například ve videích na Youtube, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve Wikislovníku, ve Wikipedii nebo v projektu slovnik.cz.

Náhodných výběr osobností, hesel, pojmů a odborných termínů

Životopis, kdo je Gerolamo Cardano? Stručná biografie

Tyto stránky vám umožnili zjistit Kdo byl Gerolamo Cardano? Kdy se narodil Gerolamo Cardano? Kde se narodil Gerolamo Cardano? Kdy zemřel Gerolamo Cardano? Gerolamo Cardano patří do sekce Věda

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Provozovatel neručí za správnost či přesnost obsahu webových stránek. Nemůžeme pravidelně aktualizovat všechny texty. Zkuste též hledat informace osobnost, osobu, člověka Gerolamo Cardano dejme tomu v české Wikipedii, kde můžete najít mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Gerolamo Cardano i v jiné kategorii než je věda.