Kdo je to?
Kdo byl Allen Ginsberg? Životopis Allen Ginsberg, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Allen Ginsberg

Kdo byl Allen Ginsberg? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Allen Ginsberg se narodil jako Irwin Allen Ginsberg dne 3. června 1926 v Newarku ve státě New Jersey. Byl to americký básník, jenž patřil do takzvané beat generation. Narodil se do rodiny evropských imigrantů židovského původu. Ostatně židovské téma se později objevilo i v jeho tvorbě. Jeho matka Naomi Levy Ginsberg trpěla duševní poruchou a spoustu času trávila v léčebně. Později se pak přestěhovala ke své sestře. Mladého Ginsberga to poznamenalo na zbytek života.
Po střední škole se přihlásil na Kolumbijskou univerzitu. Zde získal v roce 1948 bakalářský titul, později byl však ze školy vyloučen pro svůj nekonvenční způsob života. V té době experimentoval s drogami. Rovněž jeho homosexualita, jenž byla v té době brána jako perverzní duševní nemoc, budila nemalou pozornost okolí a vyvolávala negativní reakce. Ještě na univerzitě se však seznámil s většinou beatnické generace, jako byli například Kerouack a Burroughs. V tomto období stále více tíhnul k literární tvorbě a začal psát své první básně. Po vyloučení ze školy prošel řadou rozmanitých profesí. Zamiloval se do Neala Cassadyho, avšak byl odmítnut a nějaký čas to těžce snášel. V roce 1954 však poznal Petera Orlovskyho a tento vztah vytrval po zbytek života.
Zlom v jeho tvůrčím životě přišel v roce 1955, když v Six Gallery v San Franciscu přednesl báseň Kvílení. Ta měla obrovský ohlas a spolu s dalšími byla publikována vydavatelstvím City Lights. Kromě Ginsberga zde 7. října vystoupili Lamantia, McClure, Rexroth, Snyder a Whalen. Ten den je považován za oficiální zrod beat generation. V roce 1961 pak vydal lyrickou sbírku Kadiš a jiné básně, v níž truchlí po smrti své matky.
Ginsberg za svého života také hodně cestoval jak po Americe, tak po Evropě a Asii. Pro své politické postoje byl vyhoštěn například z Kuby a v roce 1965 také z Československa, důvodem bylo údajné opilství a užívání drog. Ještě předtím se však zúčastnil v Praze majálesu a byl studenty vyhlášen jeho králem. Název Král majálesu nese pak báseň, kterou napsal ještě v letadle po svém vyhoštění a která je výrazem odporu k tehdejšímu režimu. Byl to také on, kdo doporučil studentům Berkeley při jejich protiválečné demonstraci ozdobit první řady květinami. Tuto demonstraci lze považovat za počátek hnutí hippies.
Allen Ginsberg zemřel 5. dubna 1997 v New Yorku ve věku 70 let.Kdo byl Allen Ginsberg? Životopis Allen Ginsberg, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní data o osobě Allen Ginsberg

Národnost: americká
Datum narození: 3. června 1926
Místo narození: Newark
Datum úmrtí: 5. dubna 1997

Sdílejte tuto stránku s osobností Allen Ginsberg se známými na vašich účtech sociálních sítích jako je Pinterest, Reddit, Facebook anebo Twitter.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Víte co je Mobbing? Víte co je Církev? Rozumíte pojmu Esprit? Vzpomněli byste si co označuje výraz Psychopatie?

Klíčová slova: biografie, národnost, literatura, nežijící, vysvětlení, národnost, Allen Ginsberg, datum úmrtí, wiki, kde se narodil Allen Ginsberg?, Kdy zemřel Allen Ginsberg, kdo to je, wikipedie, životopis, kdy se narodil Allen Ginsberg?, literatura

Pojem Allen Ginsberg je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Další možné informační zdroje

Hledat heslo Allen Ginsberg na Google obrázcích

Najít slovo Allen Ginsberg ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledejte bez špehování slovo Allen Ginsberg ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít pojem Allen Ginsberg ve Wikislovníku

Vyhledat slovo Allen Ginsberg v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Dál můžete zkusit hledat slovo Allen Ginsberg například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v Google překladači, ve Wikislovníku, v metavyhledávači Info.com nebo v projektu slovnik.cz.

Jaké osobnosti, pojmy, odborné termíny a hesla lidé hledají?

Stručná biografie, resp. životopis osoby Allen Ginsberg

Z předchozího textu jste se dozvěděli Kdo byl Allen Ginsberg? Kdy se narodil Allen Ginsberg? Kde se narodil Allen Ginsberg? Kdy zemřel Allen Ginsberg? Allen Ginsberg je v kategorii Literatura

Kategorie literatura, žurnalistka, allen Ginsberg, ilustrační obrázek

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Pečlivě jsme prošli a zkontrolovali všechny naše texty. Přesto se však může stát, že zde objevíte chybu nebo překlep. Není v našich silách pravidelně aktualizovat texty na tomto webu. Pro aktuální informace zkuste hledat osobnost, osobu, člověka Allen Ginsberg dejme tomu např. v populární Wikipedii, kde naleznete nejspíše mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Allen Ginsberg i v jiné kategorii než je literatura.