Kdo je to?
Kdo byl Allen Ginsberg? Životopis Allen Ginsberg, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Kdo byl Allen Ginsberg?

Kdo byl Allen Ginsberg? Životopis, informace, biografie, literatura

Allen Ginsberg se narodil jako Irwin Allen Ginsberg dne 3. června 1926 v Newarku ve státě New Jersey. Byl to americký básník, jenž patřil do takzvané beat generation. Narodil se do rodiny evropských imigrantů židovského původu. Ostatně židovské téma se později objevilo i v jeho tvorbě. Jeho matka Naomi Levy Ginsberg trpěla duševní poruchou a spoustu času trávila v léčebně. Později se pak přestěhovala ke své sestře. Mladého Ginsberga to poznamenalo na zbytek života.
Po střední škole se přihlásil na Kolumbijskou univerzitu. Zde získal v roce 1948 bakalářský titul, později byl však ze školy vyloučen pro svůj nekonvenční způsob života. V té době experimentoval s drogami. Rovněž jeho homosexualita, jenž byla v té době brána jako perverzní duševní nemoc, budila nemalou pozornost okolí a vyvolávala negativní reakce. Ještě na univerzitě se však seznámil s většinou beatnické generace, jako byli například Kerouack a Burroughs. V tomto období stále více tíhnul k literární tvorbě a začal psát své první básně. Po vyloučení ze školy prošel řadou rozmanitých profesí. Zamiloval se do Neala Cassadyho, avšak byl odmítnut a nějaký čas to těžce snášel. V roce 1954 však poznal Petera Orlovskyho a tento vztah vytrval po zbytek života.
Zlom v jeho tvůrčím životě přišel v roce 1955, když v Six Gallery v San Franciscu přednesl báseň Kvílení. Ta měla obrovský ohlas a spolu s dalšími byla publikována vydavatelstvím City Lights. Kromě Ginsberga zde 7. října vystoupili Lamantia, McClure, Rexroth, Snyder a Whalen. Ten den je považován za oficiální zrod beat generation. V roce 1961 pak vydal lyrickou sbírku Kadiš a jiné básně, v níž truchlí po smrti své matky.
Ginsberg za svého života také hodně cestoval jak po Americe, tak po Evropě a Asii. Pro své politické postoje byl vyhoštěn například z Kuby a v roce 1965 také z Československa, důvodem bylo údajné opilství a užívání drog. Ještě předtím se však zúčastnil v Praze majálesu a byl studenty vyhlášen jeho králem. Název Král majálesu nese pak báseň, kterou napsal ještě v letadle po svém vyhoštění a která je výrazem odporu k tehdejšímu režimu. Byl to také on, kdo doporučil studentům Berkeley při jejich protiválečné demonstraci ozdobit první řady květinami. Tuto demonstraci lze považovat za počátek hnutí hippies.
Allen Ginsberg zemřel 5. dubna 1997 v New Yorku ve věku 70 let.Kdo byl Allen Ginsberg? Životopis Allen Ginsberg, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní data o osobě Allen Ginsberg

Národnost: americká
Datum narození: 3. června 1926
Místo narození: Newark
Datum úmrtí: 5. dubna 1997

Sdílejte tuto stránku s osobností Allen Ginsberg s partnery, kolegy a kamarády na specializovaných společenských sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Víte co je Underground? Vzpomněli byste si co označuje výraz Basejump? Rozumíte pojmu Zajištěná cesta? Znáte termín Blanšírování?

Klíčová slova: kdy se narodil Allen Ginsberg?, nežijící, osobnosti, kdo je Allen Ginsberg?, národnost, narození, literatura, lexikon, místo narození, národnost, životopis, datum úmrtí, kdo to je, wikipedie, popis, vysvětlení

Pojem Allen Ginsberg je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Více informací o slovu Allen Ginsberg doporučujeme hledat v těchto zdrojích

Zkusit najít pojem Allen Ginsberg ve vyhledávači Qwant

Vyhledat heslo Allen Ginsberg ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat pojem Allen Ginsberg ve Wikislovníku

Zkusit najít Allen Ginsberg na Google obrázcích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Allen Ginsberg ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Allen Ginsberg například ve ruském vyhledávači Yandex, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve Wikipedii, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v Google překladači.

Doporučujeme tyto osobnosti, pojmy, výrazy a termíny

Biografie, životopis, kdo je to Allen Ginsberg?

Nyní již víte Kdo byl Allen Ginsberg? Kdy se narodil Allen Ginsberg? Kde se narodil Allen Ginsberg? Kdy zemřel Allen Ginsberg? Allen Ginsberg se nachází v sekci Literatura

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Provozovatel neručí za správnost a úplnost jakýchkoliv informací a dokumentů umístěných na webových stránkách. Nemáme prostředky na pravidelnou aktualizace textů. Zkuste též hledat informace osobnost, osobu, člověka Allen Ginsberg třeba v populární Wikipedii, kde naleznete delší popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Allen Ginsberg i v jiné kategorii než je literatura.