Kdo je to?
Kdo je Jan Budař? Životopis Jan Budař, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Jan Budař

Kdo je Jan Budař? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, herectví

Jan Budař, český herec s poněkud svérázným a nezaměnitelným vzhledem k vystupováním se narodil 31. července 1977 ve Frýdlantu nedaleko Liberce. Jeho sestrou je výrazná žena, lékařka a podporovatelka pirátské politické strany Jana Budařová.
V dětství se s rodiči a sestrou několikrát přestěhoval. Nejprve šla rodina do Jirkova, později do Zásady a Liberce až nakonec skončila v Brně, kde mladý Budař navštěvoval Gymnázium Petra Holečka v Králově poli. Ve svých devatenácti letech nastoupil studium v Janáčkově akademii múzických umění v Brně, kterou v roce 2000 také úspěšně absolvoval, díky čemuž získal titul MgA.
Po absolvování JAMU začal být činným divadelním hercem. V průběhu jeho kariéry jej mohli diváci vidět například na prknech Klicperova divadla v Hradci Králové, Národního divadla v Brně, Městského divadla v Brně a Městského divadla v Karlových Varech. V současnosti je v angažmá Národního divadla v Praze.
Jan Budař má za sebou sice mnoho divadelních rolí, za pozornost stojí ale především jeho filmová kariéra. Již koncem devadesátých let, ještě v průběhu studia na JAMU, si zahrál ve filmech Stůj, nebo se netrefím!, čímž odstartoval svou filmovou hereckou kariéru. Poté se objevil i ve filmech jako Čert ví proč, Mistři, Horem pádem, Duše jako kaviár, Pravidla lži, Václav, Vratné lahve, Muzika, Svatba na bitevním poli nebo Protektor.
Velmi zásadním se pro něj stal snímek Nuda v Brně, za který získal hned několik českých lvů včetně ocenění za nejlepší scénář, který „si rozdělil“ s Vladimírem Morávkem i ocenění za nejlepší hlavní mužský herecký výkon.
V roce 2011 ztvárnil kasaře Petišku v historickém dramatu z období druhé světové války Lidice a o dva roky později lékaře Radima Bureše z Hořícího keře. V posledních letech se objevil například ve britsko-francouzsko-českém koprodukčním velkofilmu Anthropoid, který mapuje operaci kolem atentátu na tehdejšího zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. A zahrál si i jednu z hlavních záporných postav, Klouzka, v pohádce Čertí brko.
Dále jej mohli diváci vidět ve filmech Hovory s TGM, Hmyz, Šarlatán, Jan Žižka, Betlémské světlo, Konečně máme republiku a Tajemství a smysl života. Důležité je zde rovněž zmínit i Budařův vlastní projekt Princ Mamánek, v němž nejen že ztvárnil hlavní mužskou roli, ale zároveň stál za vznikem námětu, scénáře, hudby a měl částečně na starost i produkci.
Vedle filmové tvorby má Jan Budař nasbíráno již mnoho zkušeností i ze seriálového prostředí. V roce 2000 si střihl roli v Rasistických historkách a o rok později se objevil v jedné epizodě oblíbené kriminálky z období první republiky Četnické humoresky. Později jej mohli diváci vidět v seriálech jako jsou Trapasy, Soukromé pasti, Vyprávěj, Setkání s hvězdou, Vetřelci a lovci, České století, Sanitka 2, Život a doba soudce A.K., Kriminálka Anděl, Případy pro exorcistu a Já, Mattoni.
V posledních letech si zahrál postavu Klementa Kratěny v minisérii Svět pod hladinou nebo francouzského lékaře Jeana Baptistu Bassanda v minisérii Marie Terezie. K jeho nedávným seriálovým počinům patří též minisérie z německo-kanadské koprodukce Poražení a německá minisérie My děti ze stanice Zoo. V historickém životopisném dramatu ztvárnil také postavu Viléma Dušana Lambla, českého biologa, lékaře a průkopníka české pediatrie.
Jan Budař jen málokdy hraje nedůležité a nevyhraněné postavy. Často je jeho herecký projev velmi výrazný a není žádnou výjimkou, že se jsou jeho postavy negativní nebo přinejmenším „jiné“. Tím se výrazně odlišuje od mnoha svých hereckých kolegů.
Na rozdíl od mnoha svých postav, z nichž nemálo mělo přinejmenším pochybný charakter, je Jan Budař člověk se srdcem na správném místě. Je kupříkladu podporovatelem lidských práv. Před Olympiádou v Pekingu v roce 2008 se zapojil do štafety, která měla za cíl upozornit na problematiku porušování lidských práv v Číně.
O šest let později vystoupil na koncertě v Kostele sv. Anny v Praze, který nesl název Svědomí si nelze koupit. Tento koncert byl uspořádán na podporu lidí, kteří byli nespravedlivě stíháni ze strany čínského režimu.
Je členem hudební skupiny Eliščin band (dříve Eliščina malá tíseň), kde hraje na piano a zpívá.
Kromě všech aktivit, kterým se Jan Budař věnuje je také malířem. Své obrazy prodává za velmi vysoké částky a hovoří o nich jako o investicích do budoucna. Výnos z ilustrace z Prince Mamánka se například prodala za celých sto tisíc korun a výrazně tak přispěla k realizaci filmu.
Na svých webových stránkách má Jan Budař i e-shop, kde si mohou fanoušci zakoupit jednak jeho knihy, jednak jeho umělecká díla. Lze zde například najít velkoformátové fotografie, audioknihu Princ Mamánek či podepsané knihy Princ Mamánek, Příběh lásky a Snílek.
V osobním životě není Jan Budař patrně ženatý, ženy se však v jeho blízkosti vyskytují. V minulosti například tvořil pár s cukrářkou a spoluzakladatelkou IF café Ivetou Fabešovou a později se dal na čas dohromady se slovenskou zpěvačkou Katarínou Hasprovou.Kdo je Jan Budař? Životopis Jan Budař, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Hlavní informace o osobě Jan Budař

Národnost: československá, česká
Datum narození: 31. července 1977
Místo narození: Frýdlant

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Jan Budař sdílet s partnery, kolegy a kamarády na Pinterestu, Redditu, Twitteru či Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Vzpomenete si na definici slova CNG? Vzpomenete si na definici slova Externalita? Vzpomněli byste si co znamená slovo Hrubá chyba? Vzpomněli byste si na význam slova Doslov?

Klíčová slova: herectví, kdy se narodil Jan Budař?, kde se narodil Jan Budař?, vysvětlení, Jan Budař, popis, informace, datum narození, biografie, zajímavosti, Jan Budař, wikipedie, herectví, životopis, život, kdo je Jan Budař?

Pojem Jan Budař je v kategorii Herectví, ilustrační obrázek

Další informace o pojmu Jan Budař hledejte v níže uvedených zdrojích

Vyhledat pojem Jan Budař ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít heslo Jan Budař ve vyhledávači Yahoo

Zkusit najít výraz Jan Budař na Google.cz

Hledat termín Jan Budař ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít výraz Jan Budař na Google obrázcích

Dál můžete zkusit hledat slovo Jan Budař například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v Google překladači, v evropském vyhledávači Qwant, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v projektu slovnik.cz.

Výběr osobností, pojmů, výrazů, odborných termínů a slov

Životopis, kdo je Jan Budař? Stručná biografie

Teď již zajisté znáte správnou odpověď na otázku Kdo je to Jan Budař? Kdy se narodil Jan Budař? Kde se narodil Jan Budař? Jan Budař patří do sekce Herectví

Sepsáno redaktory Superia.cz. Zveřejněné texty nemohou sloužit jako stoprocentní zdroj informací a mohou se v nich objevovat faktické chyby. Informace nemohou být pravidelně updatovány, proto mohou být zastaralé, neplatné, neaktuální či nepřesné. Zkuste hledat informace osobnost, osobu, člověka Jan Budař třeba v projektu Wikipedie, kde můžete najít nejspíš delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jan Budař i v jiné kategorii než je herectví.