Kdo je to?
Kdo byl Karel May? Životopis Karel May, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Karel May

Kdo byl Karel May? Životopis, informace, biografie, literatura

Karel May, celým jménem Karl Friedrich May, v německém prostředí známý jako Karl May, ale také pod pseudonymy Karl Hohental, D. Jam, E. v. Linden aj., byl německý spisovatel, prozaik, autor románů a povídek s dobrodružnými náměty převážně z různých cizích exotických zemí.
Karel se narodil jako páté dítě do velmi chudé rodiny. Oba rodiče, Heinrich August May i Christina Wilhelmina Mayová, se živili tkalcovstvím. O děti se starala babička. Chlapec trpěl od dětství zrakovými problémy a křivicí, což bylo zřejmě způsobeno špatnými hygienickými podmínkami a hladem. V 5 letech se však lékařům podařilo Karlovi alespoň zlepšit zrak. Po nástupu na základní školu se ukázalo, že Karel je velice nadané dítě. Otec z toho měl radost a svou přísností jej vedl k důkladnému studiu. Do 15 let se chlapec naučil latinsky, francouzsky a anglicky, hrát na housle, klavír a varhany. Poté vstoupil do učitelského semináře. Po jeho absolvování chvíli pracoval jako učitel v Glauchau, odkud byl propuštěn za to, že políbil manželku svého domácího. Přesídlil tedy do Altchemnitz, kde jej zase neprávem udal spolubydlící kvůli krádeži hodinek. May byl odsouzen ke kratšímu trestu, ale hlavně už nemohl vykonávat učitelské povolání. To bylo příčinou jeho duševního zhroucení, zřejmě trpěl disociativní poruchou osobnosti (dnes by se léčil na psychiatrii, ale tehdy nebyly tyto nemoci ještě známy). Po propuštění z dalšího vězení za různé přestupky se dozvěděl, že zemřela jeho milovaná babička, a znovu se psychicky zhroutil. Za další přestupky byl pak opět odsouzen, ve vězení začal poprvé psát své povídky o exotických krajinách a jejich obyvatelích. Ty nejprve vycházely časopisecky, ale brzy si jich všiml nakladatel Heinrich Münchmeyer, který nabídl Mayovi místo redaktora ve svém nakladatelství. May se tedy přestěhoval Drážďan a publikoval již celkem pravidelně. Mezi prvními povídkami najdeme i povídku Old Firehand, v níž poprvé vystupuje postava čestného indiána z kmene Apačů Vinnetoua. Pro Münchmeyera napsal ještě několik děl, ale později se s ním názorově rozešel a pracoval na volné noze. To jej však neuživilo, a tak v roce 1877 přijal místo redaktora v časopise Frohe Stunden. Zde vycházelo na pokračování jeho dílo Zajati na moři, z nějž část byla začleněna do dalšího indiánského románu Old Surehand.
V roce 1880 se oženil s Emmou Linou Pollmerovou, manželství vydrželo 13 let, ale rozpadlo se. Během té doby se začalo Karlovi dařit literárně, napsal několik knih, v nichž je již hlavním rodinou Old Shatterhand, což bylo autorovo alter ego. Sám May tvrdil, že jeho knihy jsou zápisky z cest, které podnikl, ovšem z pramenů víme, že touto dobou žil pouze v Německu. Přesto však nakonec do Orientu odjel, a to roku 1899, kdy se dostal až na Sumatru. Jeho cesta pro něj však byla do značné míry zklamáním, protože země ani hrdinové zde nebyli takoví, jak si je představoval a jak o nich psal. Také z románů, které po těchto cestách vytvořil, cítíme mnohem větší realističnost (A mír zemi!, V Říši stříbrného lva).
Po rozvodu s první ženou se oženil ještě jednou, a to s Klárou Plöhnovou. Konec jeho života však nebyl vůbec šťastný, psaní prokládal stáními u soudu, kdy se soudil s nástupcem bývalého nakladatele ohledně pokleslých románů, které - ačkoliv je nepodepsal - byly jednoznačně určeny za jeho. Dále vyšly najevo i jeho kriminální poklesky z mládí, způsobené převážně jeho nemocí. I když soudy nakonec vyhrál, vítězství si užil necelý rok a zemřel vyčerpáním ve svých 70 letech.
Mayovo dílo je velmi rozsáhlé, obsahuje desítky románů, souborů povídek i samostatných povídek. Oživeno bylo v 60. letech 20. století, kdy podle jeho knih byly natočeny filmy o Vinnetouovi a Old Shatterhandovi. I když filmy jen málo kopírují knižní předlohy, staly se doslova kultovními.Kdo byl Karel May? Životopis Karel May, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní údaje o osobě Karel May

Národnost: německá
Datum narození: 25. 2. 1842
Místo narození: Ernstthall u Saské Kamenice
Datum úmrtí: 30. 3. 1912

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Karel May s vašimi známými a kamarády na Facebooku, Redditu, Pinterestu nebo Twitteru.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Vzpomněli byste si na význam slova Burčák? Víte, co je to Bezúčelová hypotéka? Víte co je Peluška? Rozumíte pojmu MATLAB?

Klíčová slova: Karel May, kdo to je, osobnosti, literatura, místo narození, vysvětlení, popis, lexikon, biografie, životopis, nežijící, zajímavosti, osobnost, kdo je Karel May?, narození, literatura

Pojem Karel May je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Hledejte v dalších zdrojích

Vyhledat pojem Karel May ve Wikipedii

Najít termín Karel May ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít heslo Karel May ve fulltextu vyhledávače Info.com

Najít slovo Karel May ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat slovo Karel May v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Dál můžete zkusit hledat slovo Karel May například v Google obrázcích, v projektu slovnik.cz, ve Wikislovníku, ve fulltextu Yahoo.com nebo v Lingea slovnících.

Doporučené pojmy, slova, osobnosti, odborné termíny a výrazy

Životopis, kdo je Karel May? Stručná biografie

Tyto stránky vám umožnili zjistit Kdo byl Karel May? Kdy se narodil Karel May? Kde se narodil Karel May? Kdy zemřel Karel May? Karel May se nachází v sekci Literatura

Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz. Provozovatel neručí za správnost či přesnost obsahu webových stránek. Pochopte prosím, že definice nemohou být pravidelně aktualizovány. Doporučujeme vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Karel May dejme tomu v české Wikipedii, kde můžete najít mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Karel May i v jiné kategorii než je literatura.