Kdo je to?
Kdo byl Raymond Chandler? Životopis Raymond Chandler, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Raymond Chandler

Kdo byl Raymond Chandler? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Raymond Thornton Chandler byl americký spisovatel, autor detektivních povídek a románů, scénářů, představil tzv. Hard-boiled fiction. Chandler se narodil 23. července 1888 v Chicagu v USA. Po rozvodu rodičů se malý Raymond se svou matkou přestěhovali do Velké Británie, kde později studoval na Dulwich College v Londýně.
Vzdělání v Anglii a zájem o literaturu ho vedly k psaní básní a esejí pro místní časopisy. V roce 1912 se vrátil do Spojených států a usadil se v Los Angeles, kde strávil většinu svého života.
V roce 1917 vstoupil do kanadské armády a zúčastnil se bitvy na západní frontě v Evropě.
Předtím, než se stal spisovatelem, Chandler pracoval v řadě různých oborů. Vyzkoušel si např. práci bankéře nebo novináře. K psaní detektivních příběhů se dostal až ve svých čtyřiceti letech. Do té doby psal povídky pro různé časopisy.
Chandlera nejvíce proslavila postava detektiva Philipa Marlowea, který se poprvé objevil v románu Hluboký spánek v roce 1939. Dalšími slavnými díly jsou Sbohem buď, má lásko (1940), Vysoké okno (1942), Dáma v jezeře (1943), Sestřička (1949), Loučení s Lennoxem (1954), Případ naruby (1958) a poslední nedokončený román Případ z Poodle Springs (1959). Román nakonec dokončil roku 1989 Robert B. Parker. Za román Loučení s Lennoxem obdržel Chandler ocenění Edgar Allan Poe Award (1955).
Díky úspěchu získal možnost pracovat také jako scénárista v Hollywoodu, kde napsal scénář pro filmy Pojistka smrti, Modrá jiřina, aj.
Chandlerovy knihy byly oceňovány pro jejich ostrý a krásně napsaný jazyk, stejně jako pro jejich realistické a často cynické pohledy na americkou společnost. Chandlerovy příběhy byly také adaptovány do řady filmů, včetně slavného snímku Hluboký spánek z roku 1946 s Humphrey Bogartem a Lauren Bacall.
V roce 1924 se Chandler oženil s Cissy Pascalovou, která byla o 18 let starší. Měli spolu velmi blízký vztah. Cissy bohužel zemřela v roce 1954. Neměli spolu žádné děti.
Raymond Chandler zemřel na zápal plic v březnu 1959 v La Jolla v Kalifornii ve věku 70 let. Byl také silným kuřákem a holdoval alkoholu. Dodnes je považován za jednoho z nejvýznamnějších autorů detektivního žánru.Kdo byl Raymond Chandler? Životopis Raymond Chandler, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní informace o osobě Raymond Chandler

Národnost: americká
Datum narození: 23. 7. 1888
Místo narození: Chicago, Illinois, USA
Datum úmrtí: 26. 3. 1959

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Raymond Chandler sdílet s kolegy na sociálních sítích jako je Facebook a Twitter.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Pamatujete si definici pojmu Audit? Vzpomněli byste si co znamená slovo Trajektorie? Znáte termín Nuťák? Víte co je Menhir?

Klíčová slova: datum úmrtí, životopis, biografie, Raymond Chandler, život, popis, informace, kde se narodil Raymond Chandler?, narození, literatura, vysvětlení, nežijící, literatura, lexikon, kdo to je, místo narození

Pojem Raymond Chandler je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Další možné informační zdroje

Vyhledat pojem Raymond Chandler ve fulltextu Seznam.cz

Hledat heslo Raymond Chandler ve vyhledávači Yandex

Hledat termín Raymond Chandler ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat výraz Raymond Chandler ve Wikipedii

Hledat videa s názvem Raymond Chandler na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Raymond Chandler například v Microsoft Bing, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v evropském vyhledávači Qwant, v Google obrázcích nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Často žádané pojmy, osoby, výrazy, osobnosti, odborné termíny a slova

Stručná biografie, resp. životopis osoby Raymond Chandler

Teď už znáte odpověď na otázku Kdo byl Raymond Chandler? Kdy se narodil Raymond Chandler? Kde se narodil Raymond Chandler? Kdy zemřel Raymond Chandler? Raymond Chandler je v sekci Literatura

Text vytvořen pro Superia.cz. Provozovatel v žádném případě neručí za aktuálnost údajů uveřejněných na webu. Není v našich silách pravidelně aktualizovat texty na tomto webu. Můžete také vyzkoušet hledat informace osobnost, osobu, člověka Raymond Chandler řekněme v projektu Wikipedie, kde můžete najít nejspíš delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Raymond Chandler i v jiné kategorii než je literatura.